piątek, 20 grudzień 2019 07:15

Święta w pracy – idealna okazja do zintegrowania zespołu i pomocy potrzebującym

Rozluźniona atmosfera okresu przedświątecznego i czasu między Wigilią a Sylwestrem to dla pracodawców dobry moment na zadbanie o atmosferę w pracy. Zarządzający zespołem wiedzą jak ważne są z pozoru małe gesty, np. ustawienie choinki, udekorowanie przestrzeni biurowej czy wysłanie zindywidualizowanych życzeń do pracowników.

W czasie okołoświątecznym pracodawcy muszą się liczyć ze wzmożonymi urlopami, rozluźnioną atmosferą i mniejszą efektywnością zatrudnionych. Mają też idealną okazję do tego, by wręczyć pracownikom benefity lub zorganizować firmowe spotkanie. Wiele przedsiębiorstw angażuje się też w charytatywne akcje świąteczne. 

Prezenty dla pracowników - premia finansowa, upominki, dodatkowe dni wolne

Z raportu „Święta w pracy czy praca w święta?” wynika, że wciąż najpopularniejszym benefitem, na który specjaliści mogą liczyć z okazji świąt, jest premia finansowa. 39% ankietowanych odpowiedziało, że otrzymuje ją od swojego pracodawcy. Może być przekazywana w różnej formie, ale najczęściej jest to karta przedpłacona lub bony. Tymi pierwszymi można płacić w sklepach stacjonarnych i online, korzystać z wielu programów rabatowych lub po prostu wypłacić gotówkę z bankomatu. Pracownik ma wolną rękę – będzie mógł sam postanowić, na co i kiedy przeznaczy daną kwotę. Doskonałym chwytem marketingowym jest umieszczenie na karcie logo pracodawcy. Stanowi to reklamę dla firmy i buduje u pracowników lojalność.

Mniejszą popularnością cieszą się upominki świąteczne, dostaje je co czwarty respondent. Jeśli jednak zapadnie decyzja o wyborze takiej formy docenienia pracowników, należy trzymać się pewnych zasad. Każdy z nas jest inny więc próba dogodzenia każdemu zawsze zakończy się fiaskiem. Zamiast tego lepiej postawić na uniwersalność prezentu, dzięki czemu uniknie się niezręcznych sytuacji. Ze względu na to, że jest to prezent firmowy, musi być kompatybilny z wizerunkiem organizacji. Oczywiście nie można też zapomnieć o świątecznym opakowaniu. 

Najmniej rozpowszechnioną formą akcentowania świąt w miejscu pracy są dodatkowe urlopy. Aż 75% zapytanych twierdzi, że nie otrzymało takiego benefitu i nie zna nikogo, kto dostaje taki od swojego przełożonego. 

Integracja poprzez spotkania i akcje charytatywne

W większości organizacji (73%) firmowe wydarzenia z okazji świąt to już reguła. Jednak zaledwie 46% ankietowanych wskazuje, że bierze udział w Wigilii firmowej, która jest inicjowana z myślą o całym zespole. Dla porównania w akcje charytatywne, w których to pracownicy robią prezenty, włącza się tylko 22% badanych według raportu Pracuj.pl. Pamiętajmy jednak, że akcje dobroczynne z potrzeby serca przynoszą wiele korzyści. Oczywistym jest, że poprzez takie działania pomaga się potrzebującym, a przy okazji jest to świetna okazja, aby zintegrować pracowników i potrenować pracę w zespole. 

Przykładowo pracownicy Russell Bedford mieli okazję wcielić się w świętego Mikołaja i przygotować prezenty dla najbardziej potrzebujących dzieci podczas Akcji Gwiazdor 2020. Dobrani między sobą w grupy otrzymaliśmy listy napisane przez dzieci. Dzięki temu wiedzieliśmy, co należy podarować, aby spełnić życzenie dziecka opisane w liście. Zespołowe pakowanie prezentów zintegrowało zespół, a w biurze zagościł świąteczny nastrój. W tym roku dzięki tej akcji zostanie obdarowanych aż 4355 dzieci z 23 miast. 

Źródło: Raport pt. „Święta w pracy czy praca w święta?”, grudzień 2018 r., przeprowadzony przez portal Pracuj.pl.

Święta to okazja do pomocy potrzebującym. W Russell Bedford pomagamy między innymi wspierając Banki Żywności

Autor:

Marta Wójcicka, Młodszy Specjalista ds. Marketingu i HR

Masz pytanie z zakresu szkoleń?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Russell Bedford z 6% wzrostem! - Russell Bedford https://t.co/CCiYOadd53
RB__Poland PFR dofinansuje restrukturyzowane spółki komandytowe - Russell Bedford https://t.co/JlvBXRkk0N
RB__Poland Mocna pozycja Russell Bedford wśród światowych sieci - Russell Bedford https://t.co/10NokoVSrU
RB__Poland Sprawozdanie z działalności według Krajowego Standardu Rachunkowości nr 9. - Russell Bedford https://t.co/ktCHi9ZfK5