środa, 28 sierpień 2019 11:55

Urlop spełni swoją rolę, jeśli nie będzie powodem stresu

Według badań przeprowadzonych przez serwis Praca.pl aż 34% Polaków nie ma czasu wyjechać, aby odpocząć. To niepokojąca informacja, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę to, jak wiele pozytywnych aspektów dla firmy niesie ze sobą udany wypoczynek pracownika.

Dzięki wypoczynkowi zatrudnieni zyskują nową energię i świeże spojrzenie, co pozwala dużo bardziej wydajnie realizować zadania. Pracownik wypoczęty rzadziej korzysta ze zwolnień lekarskich, jest lepiej zmotywowany i bardziej kreatywny. Co możemy zrobić, aby w pełni wykorzystać dobrodziejstwa wypoczynku?

Pracodawcy nie unikną udzielania urlopów, ponieważ jest to konstytucyjne prawo obywateli. Jednakże prawidłowa organizacja pozwoli zachować odpowiedni tok prac i uniknąć stresu

Urlop wypoczynkowy w przepisach prawa

Pracownik nie może się zrzec urlopu, a obowiązkiem pracodawcy jest jego udzielenie. Każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Prawo to jest zawarte w Konstytucji RP. W zależności od stażu pracy, urlop przysługuje w różnym wymiarze. 20 dni ma do dyspozycji pracownik zatrudniony krócej niż 10 lat, natomiast 26 dni przypada osobie, która jest zatrudniona co najmniej 10 lat. Przy udzielaniu urlopu jeden dzień odpowiada 8 godzinom pracy.

Pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Ma obowiązek również za czas urlopu wypłacić pracownikowi wynagrodzenie takie, jakie by otrzymał gdyby w tym czasie pracował. Dotyczy to stałych, jak i zmiennych składników wynagrodzenia. Urlop powinien być udzielany zgodnie z planem urlopów, a ten ustala pracodawca, w taki sposób, aby zapewnić normalny tok prac.

Okres letni, w którym pracownicy zazwyczaj decydują się na dłuższe nieobecności w pracy, może być powodem dezorganizacji w firmach. Jednak dzięki odpowiedniemu postępowaniu pracowników planujących wziąć urlop, pracodawca może nie odczuć ich nieobecności.

Postępujmy zgodnie z listą

Aby zmniejszyć stres, na kilka tygodni przed udaniem się na odpoczynek można przygotować listę zadań, które trzeba wykonać samodzielnie do czasu wyjazdu. Z każdym dniem dodatkowych zadań spoza listy może przybywać, lecz jeśli nie są istotne, warto być asertywnym i nie koncentrować się na nich. Dzięki takiemu podejściu zdążymy pozałatwiać najważniejsze sprawy.

Udzielenie przed wyjazdem informacji o terminie nieobecności w pracy zapewni spokojny wypoczynek

Niezbędne jest poinformowanie zarówno przełożonych jak i współpracowników o terminie swojej nieobecności. Spowoduje to, że zmotywują się do pozałatwiania wszystkich pilnych spraw jak najszybciej to będzie możliwe. Jeśli nie będą wiedzieli o nieobecności konkretnej osoby, mogą jej zakłócić wypoczynek. Dobrze jest dołączyć taką informację w stopce mailowej, dzięki czemu o absencji będą wiedzieć nie tylko współpracownicy, ale także osoby spoza organizacji. Na czas wypoczynku ustawmy w mailu informację zwrotną o tym, że jesteśmy w trakcie urlopu, z datą powrotu do pracy.  Dbałość o takie szczegóły na pewno zostanie zauważona.

Godny zastępca to podstawa

Wytypowanie osoby, która przejmie najważniejsze sprawy urlopowicza, pozwoli firmie funkcjonować w taki sam sposób, jak w każdym innym okresie w roku. Nieobecność danego pracownika nie jest wtedy aż tak bardzo odczuwalna i nie powoduje stresu. Trzeba pamiętać, aby poinformować pracodawcę, kto został wyznaczony jako zastępca. Powierzając zadanie osobie mniej doświadczonej od siebie, dajemy komunikat, że wierzymy w jej potencjał i mamy do niej zaufanie. To buduje pozytywne więzi. Aby ta osoba była w stanie wykonać zadania w odpowiedni sposób, należy przedstawić jej fazy poszczególnych projektów, osoby do kontaktu oraz oczekiwania klientów.

Porządek na biurku sprawia, że pracownicy nie tracą czasu i pracują bardziej wydajnie

Warto przed opuszczeniem biura zadbać o porządek na biurku. Szukanie zaginionych rzeczy pod stosem dokumentów sprawia, że traci się więcej czasu, który będzie przecież tak bardzo potrzebny po powrocie z urlopu. Uporządkowane stanowisko robocze pomaga także w podniesieniu efektywności pracy. Ponadto większość pracowników zdaje sobie sprawę, że bałagan na biurku jest oznaką braku profesjonalizmu.

Zostaw telefon służbowy w domu

Odcięcie się od obowiązków służbowych podczas wypoczynku niesie za sobą wiele zalet. Jakość odpoczynku będzie znacznie wyższa, jeśli na te kilka dni pracownik przestanie myśleć o sprawach zawodowych. Podczas wakacji niewskazane jest czytanie maili czy odbieranie telefonów służbowych. Urlop powinien być czasem poświęconym na regenerację, która w dalszej perspektywie pociąga za sobą wiele pozytywnych skutków.

Po urlopie zajmij się sprawami pilnymi

Dzięki wdrożeniu powyższych zasad, powrót do pracy po skończonym wypoczynku nie powinien być aż tak stresujący. Ponowne ustalenie priorytetów sprawi, że łatwiej będzie ocenić, którymi sprawami trzeba się zająć w pierwszej kolejności. Pomoże w tym rozmowa z przełożonym oraz wybranym zastępcą, którzy opowiedzą o podjętych przez firmę decyzjach i działaniach. Następnym krokiem jest przejrzenie skrzynki odbiorczej i odpisanie na maile zadane przez kluczowe osoby w firmie lub klientów.

Pracodawcy nie unikną udzielania urlopów, ponieważ jest to konstytucyjne prawo obywateli. Jednakże prawidłowa organizacja pozwoli zachować odpowiedni tok prac i uniknąć stresu. Pracownicy i pracodawcy na dłużej będą mogli cieszyć się pozytywnymi efektami wypoczynku. Osoby przeznaczające wolny czas na wypoczynek bez zakłóceń są bardziej kreatywne i szybciej znajdują rozwiązanie problemów niż te wiecznie zapracowane. Warto wspomnieć także o pozytywnym wpływie odpoczynku na stan zdrowia. Zmniejsza się między innymi ryzyko wystąpienia zawału serca czy depresji, a zdrowy pracownik mniej będzie korzystał z urlopu zdrowotnego.

Autor:

Marta Wójcicka – Młodszy Specjalista ds. Marketingu i HR

 

Masz pytanie z zakresu szkoleń?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Siłownia i sport w czasach zarazy – możliwe, ale pod pewnymi warunkami - Russell Bedford https://t.co/8giojcfbm0
8hreply
RB__Poland Kiedy wrócimy do niższych stawek VAT? - Russell Bedford https://t.co/SxOC1UAZ7a
RB__Poland Z zakończeniem likwidacji spółki należy się pospieszyć - Russell Bedford https://t.co/kwiuGIj7Y9
RB__Poland Czy pracodawca może zobowiązać pracownika do obowiązkowego szczepienia na grypę - Russell Bedford https://t.co/w9inKNA3E3