poniedziałek, 03 czerwiec 2019 10:24

Zarobki wciąż ważniejsze od benefitów, ale rola świadczeń pozapłacowych rośnie

Wyższe wynagrodzenie jest bardziej pożądanym przez pracowników elementem niż rozbudowany pakiet benefitów. Można jednak zauważyć, że poziom zainteresowania dodatkowymi świadczeniami rośnie, przy czym różni się w zależności od wieku pracowników oraz od wysokości ich wynagrodzenia.

 Benefity dla młodych

Statystyki pokazują, że im młodszy pracownik, tym większa chęć korzystania z dodatkowych bonusów. Jest to jeden ze sposobów na zrekompensowanie niskich zarobków, które są wynikiem dopiero rozpoczętej kariery. Osoby z pokolenia X i Y usatysfakcjonowane byłyby np. nowoczesnym sprzętem elektronicznym. Wiąże się to z tym, że od dzieciństwa mają styczność z nową technologią. Zaobserwowano również, że wraz z rosnącym wiekiem zapotrzebowanie na świadczenia pozapłacowe maleje. Dla osób ze starszych pokoleń najważniejsza okazuje się możliwość utrzymania rodziny, a co za tym idzie liczą na jak najwyższe pensje.

W Russell Bedford Poland doceniamy zalety systemu benefitów. Każdy pracownik ma zapewnioną opiekę medyczną SALTUS. Nasza załoga chętnie korzysta również z pakietów Multisport

Trendy na rynku pracy

Polski serwis rekrutacyjny Pracuj.plw ankiecie "Benefity oczami pracowników” zadał pytanie dotyczące oferowanych w miejscach pracy dodatków pozapłacowych. Zdecydowana większość zapytanych (aż 69%) odpowiedziała, że ich pracodawcy zapewniają opiekę medyczną. Drugie miejsce zajęła karta sportowa. 
Na rynku pracy zaobserwowano wzrost liczby firm (ponad jedna trzecia), które rozbudowały pakiet dodatków pozapłacowych w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Organizacje głównie postanowiły zaoferować pracownikom pomoc w dbaniu o zdrowie (w tym program odnowy biologicznej, szkolenia pierwszej pomocy, stojące biurka). Takie działania mają zredukować stres związany z pracą. Oprócz wyżej wymienionych zaproponowano zwiększoną liczbę dni urlopu oraz elastyczność pracy. Dogodne warunki pracy zachęcają do równowagi między życiem prywatnym a zawodowym, która przełoży się na większą efektywność oraz zaangażowanie. Pozytywny wpływ ma również pozwolenie podwładnym na swobodny ubiór w godzinach pracy, np. przez jeden dzień w tygodniu. Jak wynika z raportu SHRM 50% ankietowanych ma to udogodnienie. 
Coraz mniej firm natomiast finansuje podróże służbowe. Pracownicy rzadziej otrzymują zwrot kosztów za taksówkę do i z lotniska oraz za parking na lotnisku. Nadal natomiast utrzymuje się tendencja finansowania przez firmę posiłków w trakcie delegacji. Dodatkowo zatrudnieni zachowują punkty hotelowe i mile lotnicze.

Z badania przeprowadzonego przez portal Pracuj.pl "Czy pieniądze szczęścia nie dają" wynika, że dla ankietowanych przy zmianie pracy, największe znaczenie miałoby dofinansowanie do urlopu (72%) oraz szkoleń (70%). Na kolejnym miejscu usytuowała się opieka medyczna.

Obopólne korzyści

Różnego rodzaju bonusy to skuteczne narzędzie pozyskiwania nowych pracowników, jak też motywowania i zatrzymywania obecnych. Z badania przeprowadzonego przez SHRM w 2017 r. wynika, że 32% pracowników nie szukało innej pracy dzięki benefitom. Ta sama ankieta pokazała, że organizacje wykorzystujące programy dodatkowych korzyści dla zatrudnionych, mają lepsze wyniki biznesowe w porównaniu z tymi, które ich nie wprowadziły. 

W Russell Bedford Poland doceniamy zalety systemu benefitów. Każdy pracownik ma zapewnioną opiekę medyczną SALTUS. Nasza załoga chętnie korzysta również z pakietów Multisport. Często stosowaną praktyką jest oferowanie zatrudnionym bezpłatnego udziału w wybranym przez nich szkoleniu, np. z zakresu kadr i płac. Wszyscy dysponują telefonami służbowymi, co znacząco ułatwia wykonywanie codziennych obowiązków. W ramach systemu benefitów zapraszamy też pracowników do uczestnictwa w biegach, które opłaca firma. Tego typu świadczenie to także dodatkowa korzyść, a mianowicie możliwość zintegrowania zespołu. 

Autor: Marta Wójcicka, młodszy specjalista ds. marketingu i HR

 

Masz pytanie z zakresu szkoleń?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Ministerstwo Sprawiedliwości chce utworzyć Sąd Ochrony Wolności Słowa - Russell Bedford https://t.co/W6ffkXdBOu
RB__Poland Nowe prawo zamówień publicznych – najważniejsze zmiany - Russell Bedford https://t.co/s7GH7V8PSw
RB__Poland Rozszerzenie elementów w lokalnej dokumentacji oraz aktualizacja TPR, czyli kolejne zmiany w cenach transferowych -… https://t.co/2VJMk0zRDg
RB__Poland Nowelizacja ustawy o własności lokali - dłużnicy stracą dach nad głową - Russell Bedford https://t.co/Wh3Gngc88v