RB Magazine numer 86

Ostatnie dwa miesiące zdominowały sprawy związane z falą uchodżców z ukrainy. Specustawa, która reguluje prawo z tym związane, stanowi główny temat tego numeru.

Warto zauważyć, że jest tak skonstruowana, że wymaga wielu nowelizacji, co zdaje się jest już normą stanowionego w Polsce prawa. Poza tym obszarem mamy też Polski ład, który jest nieustannie łatany.
Na stronach naszej strony internetowej informujemy na bieżąco o zmianach, jakie zachodzą w specustawie dotyczącej pomocy uchodźcom z Ukrainy, czyli plus minus 2,8 mln dodatkowych mieszkańców naszego kraju. Zapewnienie bezpieczeństwa prawnego zarówno tym osobom, jak i Polakom, którzy im pomagają, to trudne zadanie logistyczne, szczególnie dla pracodawców.

Obok tego tematu mamy też problematykę Polskiego ładu. Warto zauważyć, że Ministerstwo Finansów opublikowało zaktualizowany projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. W noweli została zaproponowana możliwość ponownego wyboru formy opodatkowania przez przedsiębiorców, którzy wybrali ryczałt albo podatek liniowy. Wprowadzono możliwość częściowego odliczenia zapłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne od dochodu/przychodu albo podatku. Wyeliminowano konieczność bezzwłocznego wycofania wniosku przez podatnika o przewidywanym przekroczeniu 30 tys. zł. Po przekroczeniu 30 tys. zł, ZUS będzie pobierał zaliczki bez stosowania kwoty wolnej od podatku.

 

Katarzyna Kołbuś
Redaktor prowadząca

 

Spis treści

Aktualności

 • Russel Bedford na bardzo mocnej pozycji wśród światowych sieci konsultingowych
 • Wielki sukces Russell Bedford! Wysoka pozycja w XVI Rankingu Firm i Doradców Podatkowych według Dziennik Gazeta Prawna

Temat numeru

 • Prawo wobec uchodźców
 • Opodatkowanie zatrudnienia uchodźca z Ukrainy
 • Specustawa dotycząca pomocy obywatelom Ukrainy - o czym warto wiedzieć
 • Pomoc dla obywateli Ukrainy z preferencjami podatkowymi

Podatki

 • Polski Ład do remontu - kilka dni na konsultację i wypracowanie konsensusu społecznego
 • Przedłużenie terminów na złożenie informacji dla spółek nieruchomościowych
 • Dłuższe terminy na rozliczenie CIT za 2021 rok oraz na sporządzenie sprawozdań finansowych.

Prawo

 • Mediacje w kodeksie etyki zawodowej prawnika.
 • Krajowy Program Reform 2022/2023, czyli co szykuje polski rząd w następnych miesiącach
 • Ustawa o obronie ojczyzny a postulat zmiany Konstytucji RP
 • DWIE SPÓŁKI JEDEN CZŁONEK - z serii problematyka reprezentacji spółek w grupach kapitałowych sposobu finansowania

Poprzednie wydania

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Wykorzystywanie treści

Wszelkie prawa do treści zawartych w magazynie są zastrzeżone, o ile nie zostało w sposób wyraźny zaznaczone inaczej. Użytkownik może korzystać z zasobów magazynu jedynie w zakresie dozwolonego użytku, wyznaczonego przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W szczególności zabronione jest dokonywane bez uprzedniej pisemnej zgody Russell Bedford, kopiowanie, modyfikowanie czy transmitowanie elektronicznie lub w inny sposób jakiejkolwiek części magazynu.

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Wprowadzenie preferencji dla samotnych rodziców w Polskim Ładzie 2.0 - Russell Bedford https://t.co/ykFcWvpYt4
RB__Poland Prezentacja i ujawnienie informacji w sprawozdaniu finansowym według KSR nr 8. - Russell Bedford https://t.co/Mv6LP8XvYY
RB__Poland Działalność deweloperska według Krajowego Standardu Rachunkowości nr 8 - Russell Bedford https://t.co/o62rFHzWMo
RB__Poland Ograniczenie dostępu do zawodu księgowego? - Russell Bedford https://t.co/YWiQ1gV1QC