RB Magazine numer 81

Mimo niezbyt optymistycznych nastrojów, które obserwujemy w Polsce i na świecie, sieć Russell Bedford International trzyma się mocno, a wręcz zwyżkuje, co potwierdzają raporty przytoczone w tym wydaniu RB Magazynu, a także nominacja do nagrody „Sieć roku” w konkursie Digital Accountancy Awards 2021. Również w Polsce umacniamy pozycję między innymi poprzez otworzenie nowego biura w Bydgoszczy.

Piękna Bydgoszcz, nazywana Wenecją Północy, jest kolejnym miastem, w którym pojawiła się siedziba Russell Bedford Poland. Nowe biuro znajduje się na drugim piętrze nowoczesnego budynku Modern Office, przy ulicy  Królowej Jadwigi 18, w centralnej dzielnicy Śródmieście.  Bydgoskie biuro jest zarządzane przez Przemysława Kujawę, cenionego ekonomistę i doradcę podatkowego, specjalizującego się w cenach transferowych. Transfer pricing to jedno z głównych zakresów naszej działalności. Nasi klienci często zgłaszają się do nas po doradztwo z tp lub też pomoc w sporządzeniu dokumentacji. W tym wydaniu naszego miesięcznika to właśnie ceny transferowe są wiodącym tematem. Damian Kuszewski z warszawskiego biura RB porusza temat transakcji zwolnionych z obowiązku dokumentacyjnego, natomiast Leszek Dutkiewicz, dyrektor biura w Katowicach, przywołuje XIII Forum Cen Transferowych, rządowe spotkanie skupione na tej tematyce, w którym uczestniczymy od pierwszej edycji. Leszek ma dla nas dobrą wiadomość odnośnie do tego, że Ministerstwo Finansów zdecydowało odroczyć w czasie wejście w życie przepisów o ukrytej dywidendzie, co pozwoli na dalsze analizy po stronie ustawodawcy, a po stronie podatników zwiększy poziom przewidywalności zasad opodatkowania w roku 2022.

W bieżącym numerze także podsumowanie raportu Fundacji Court Watch Polska, która przygotowała Obywatelski Monitoring Sądów 2021 i inne tematy, którymi żyliśmy w ubiegłym miesiącu, a które nadal pozostają aktualne.

Katarzyna Kołbuś
Redaktor prowadząca

Spis treści

Aktualności

 • Mecenas Andrzej Dmowski wyróżniony przez Krajową Izbę Doradców Podatkowych
 • Russell Bedford w dwudziestce najzasobniejszych sieci konsultingowych na świecie według rankingu IAB World Survey
 • Mocna pozycja Russell Bedford Audyt według rankingu IAB World Survey
 • Aż 18 proc. wzrost usług doradztwa podatkowego Russell Bedford International

Temat numeru

 • TPR a transakcje zwolnione z obowiązku dokumentacyjnego
 • Przepisy o ukrytej dywidendzie wejdą o rok później

Podatki

 • Polski system podatkowy mało przyjazny dla biznesu
 • Podatkowe FAQ: jak traktować zaliczki na PIT z uwzględnieniem kwoty wolnej
 • Jak opodatkować źródła przychodów z reklam na Youtube?

Prawo

 • Rozprawy bardziej punktualne, ale mniej kulturalne – Obywatelski Monitoring Sądów 2021
 • 7 grzechów głównych stanowienia prawa w Polsce
 • Korzyści dla dłużnika z uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego. Zmiany od 1 grudnia 2021 r.

Poprzednie wydania

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Wykorzystywanie treści

Wszelkie prawa do treści zawartych w magazynie są zastrzeżone, o ile nie zostało w sposób wyraźny zaznaczone inaczej. Użytkownik może korzystać z zasobów magazynu jedynie w zakresie dozwolonego użytku, wyznaczonego przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W szczególności zabronione jest dokonywane bez uprzedniej pisemnej zgody Russell Bedford, kopiowanie, modyfikowanie czy transmitowanie elektronicznie lub w inny sposób jakiejkolwiek części magazynu.

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Wyrok TSUE: świadczenia rodzinne obywateli UE mają spełniać przesłankę równościową - Russell Bedford https://t.co/NDEQDrZ3Zz
RB__Poland Wynagrodzenie członków zarządu sp. z o.o. za 2021 r. wypłacone w 2022 r. – opodatkowane na zasadach 2022 r., ale be… https://t.co/2G5yaPvVgw
RB__Poland Polskie przepisy dotyczące poboru danych przez służby niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym - Russell Bedford https://t.co/kSlpwUgdeR
RB__Poland Nowelizacja kodeksu spółek handlowych koliduje z prawem podatkowym cen transferowych - Russell Bedford https://t.co/npuP4rVw4O