RB Magazine numer 80

Minione miesiące to głównie tematy krążące dokoła Polskiego Ładu, do którego odnosimy się również my. Patrzymy na zapisy projektu prawa pocovidowego pod kątem wątków, które bezpośrednio dotyczą przedsiębiorców.

W tym numerze przypominamy stan projektu w zakresie zmian dotyczących tego, co najbardziej dotyka właścicieli firm czy osób prowadzących jdg, to jest składki zus. Piszemy też o tym, w jaki sposób Polski Ład ingeruje w ceny transferowe. Podsumowanie pierwotnej wersji planu, która ukazała się nam latem, pozwala teraz łatwiej uchwycić pewne zmiany.

Chociaż zmiany podatkowe z Polskiego ładu zdominowały publiczny dyskurs, to warto też zatrzymać się przy nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego. Procedura cywilna ma zostać usprawniona poprzez uproszczenie przepisów dotyczących posiedzenia przygotowawczego. Są one obecnie niejasne, a wątpliwości interpretacyjne budzi szczególnie kierowanie spraw na posiedzenie niejawne. Wprowadzone zapisy mają to doprecyzowywać, a więc posiedzenie niejawne będzie można zwołać w przypadku, gdy strona nie musi być wysłuchana i jeżeli zgromadzony materiał dowodowy jest wystarczający do rozstrzygnięcia. Istotne w nowelizacji jest to, że ma być wprowadzony nowy próg kwotowy dla określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Po nowelizacji sądy okręgowe mają rozstrzygać sprawy, w których wartość przedmiotu sporu wynosi ponad 150 tys. zł (obecnie jest to 75 tys. zł). Ustawa o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw jest obecnie w fazie konsultacji publicznych.

Katarzyna Kołbuś
Redaktor prowadząca

Spis treści

Aktualności

 • Spotkanie marketingowe Russell Bedford lipiec 2021

Temat numeru: Polski Ład

 • Najważniejsze zmiany podatkowe związane z projektem ustawy Polski Ład
 • Polski Ład a ceny transferowe – podsumowanie propozycji zmian
 • Obowiązkowa składka zdrowotna dla zarządu spółki
 • Kolejna dziura w Polskim Ładzie. Łatwiej będzie wypaść z systemu ZUS

Podatki

 • Czynny żal – jak i kiedy można z niego skorzystać
 • Wiążąca informacja stawkowa – jak funkcjonuje i o co pytają podatnicy

Prawo

 • Prawo zagraniczne. Izrael: pracodawca może zmusić personel do zaszczepienia się
 • Prawo do weryfikacji szczepień pracowników ma wejść w życie już we wrześniu
 • „Lex TVN” – czy można zacząć się bać o niezależność mediów w Polsce?
 • Rzecznik praw obywatelskich protestuje wobec przepisów o karze łącznej z Tarczy 4.0

 

Poprzednie wydania

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Wykorzystywanie treści

Wszelkie prawa do treści zawartych w magazynie są zastrzeżone, o ile nie zostało w sposób wyraźny zaznaczone inaczej. Użytkownik może korzystać z zasobów magazynu jedynie w zakresie dozwolonego użytku, wyznaczonego przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W szczególności zabronione jest dokonywane bez uprzedniej pisemnej zgody Russell Bedford, kopiowanie, modyfikowanie czy transmitowanie elektronicznie lub w inny sposób jakiejkolwiek części magazynu.

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Wyrok TSUE: świadczenia rodzinne obywateli UE mają spełniać przesłankę równościową - Russell Bedford https://t.co/NDEQDrZ3Zz
RB__Poland Wynagrodzenie członków zarządu sp. z o.o. za 2021 r. wypłacone w 2022 r. – opodatkowane na zasadach 2022 r., ale be… https://t.co/2G5yaPvVgw
RB__Poland Polskie przepisy dotyczące poboru danych przez służby niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym - Russell Bedford https://t.co/kSlpwUgdeR
RB__Poland Nowelizacja kodeksu spółek handlowych koliduje z prawem podatkowym cen transferowych - Russell Bedford https://t.co/npuP4rVw4O