RB Magazine numer 66

Tarcza antykryzysowa wprowadziła przepisy mające pomóc przedsiębiorcom, ale też nowe zasady kontroli skarbowych, które będą mogły być przeprowadzane zdalnie, pod pewnymi warunkami.

W czerwcu największe emocje nadal budziły tematy oscylujące wokół tarcz, a szczególnie ostatniej, czwartej odsłony specustawy. Wśród różnych opinii na temat prawa antycovidowego istnieje też przekonanie, że dane zebrane podczas wnioskowania o różnego rodzaju wsparcie mogą zostać wykorzystane do typowania firm do kontroli. Czas pokaże czy faktycznie Urzędy Skarbowe mocniej się uaktywnią. Na pewno sprzyja im nowe prawo zawarte w tarczy 4.0., pozwalające na przeprowadzanie kontroli zdalnej. Kontrola taka może zostać wdrożona, jeżeli taki jej tryb może usprawnić prowadzenie czynności sprawdzających lub jeżeli przemawia za tym charakter prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej. Wystąpienie kolejnej fali koronawirusa i ewentualny kolejny lockdown byłyby podstawą do przyjęcia za wiążące pierwszego warunku – w takim przypadku kontrola byłaby możliwa tylko w trybie zdalnym. Co ważne – jest ona możliwa tylko i wyłącznie za zgodą przedsiębiorcy. Bez spełnienia opisanych warunków dokumenty zebrane w toku czynności nie mogą stanowić dowodu w ewentualnym postępowaniu.

Jak na dłoni widać, że już mamy dużo nieprawidłowości wynikających z nieprecyzyjnych często zapisów tarczy. Po rozmrożeniu gospodarki urzędy rozpoczęły czas urlopów, ale już za miesiąc tryb sprawdzania formalności z pewnością ruszy z większą parą, chociażby miał być realizowany właśnie w trybie zdalnym. Warto zatem być na bieżąco ze zmianami. W tym numerze znajdą państwo podsumowanie tych z czerwca, między innymi kilka wątków dotyczących specustawy, jak np. sprawę opodatkowania umorzenia pożyczki uzyskanej z tarczy oraz wątek nowości w postępowaniu restrukturyzacyjnym.

Więcej materiałów z komentarzami naszych ekspertów zamieszczamy na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych – gorąco zachęcamy do systematycznego przeglądania i czytania publikacji Russell Bedford.

Katarzyna Kołbuś
Redaktor prowadząca

Spis treści

Aktualności

  • Pierwsza konferencja internetowa Russell Bedford International

Temat numeru

  • Kontrole środków z tarczyantykryzysowej i PFR – zaufany ekspert po twojej stronie

Podatki

  • Problematyczna kwestia opodatkowania umorzenia pożyczki uzyskanej z tarczy finansowej
  • Darowizna mieszkania obciążonego hipoteką bez podatku od spadku i darowizn
  • Strata podatkowa a obowiązek dokumentacyjny
  • Projekt estońskiego CIT-u ma zostać udostępniony w lipcu

Prawo

  • Aresztowanie tymczasowe w projekcie Tarczy 4.0. narusza podstawowe gwarancje procesowe
  • Nowe, uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne na ostatniej prostej – wnioski po pracach Sejmu i Senatu
  • Planowana nowelizacja tzw. „klauzuli sumienia”

Poprzednie wydania

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Wykorzystywanie treści

Wszelkie prawa do treści zawartych w magazynie są zastrzeżone, o ile nie zostało w sposób wyraźny zaznaczone inaczej. Użytkownik może korzystać z zasobów magazynu jedynie w zakresie dozwolonego użytku, wyznaczonego przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W szczególności zabronione jest dokonywane bez uprzedniej pisemnej zgody Russell Bedford, kopiowanie, modyfikowanie czy transmitowanie elektronicznie lub w inny sposób jakiejkolwiek części magazynu.

Rozliczanie środków z tarczy antykryzysowej

poradnik

Po ponad roku pandemii trwa już proces rozliczania środków pozyskanych między innymi z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Warto zabezpieczyć się na tę okoliczność i dowiedzieć na co zwrócić uwagę przy rozliczaniu subwencji i w jaki sposób przygotować dokumentację ujmującą jej wydatkowanie.

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Rozprawy bardziej punktualne, ale mniej kulturalne – Obywatelski Monitoring Sądów 2021 - Russell Bedford https://t.co/8dhPH6NVKI
RB__Poland Co należy wiedzieć o prostej spółce akcyjnej oraz jakie są jej wady i zalety? - Russell Bedford https://t.co/0CxNXkMN1o
RB__Poland Przedsiębiorcy dyskutowali na temat zmian podatkowych Polskiego Ładu – nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej w… https://t.co/ju5uHHU8AI
RB__Poland Nowe formy zwolnień z kas w związku pakietem e-commerce - Russell Bedford https://t.co/jmQrLTffGs