wtorek, 04 wrzesień 2018 07:35

Planowana zmiana w rocznych zeznaniach w podatku PIT. Urząd wypełni za nas deklarację 

Jeśli projekt przedstawiony w sierpniu bieżącego roku stanie się rzeczywistością, to Krajowa Administracja Skarbowa zacznie wypełniać roczne zeznania PIT za podatników. 

Postulat w postaci przerzucenia na urzędników rocznego zeznania PIT pojawia się już od dawna. Możliwe, że już w przyszłym roku plan stanie się rzeczywistością. Ministerstwo Finansów informuje, że w tej kwestii Krajowa Administracja Skarbowa wykona zadanie „za podatnika” bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku, tzn. podatnik nie będzie musiał zwracać się z prośbą do urzędu, wszystko odbędzie się niejako „automatycznie”.

Jak podaje strona Ministerstwa Finansów „możliwość rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizyczny dotyczyć będzie podatników rozliczających się:

  • indywidualnie,

  • wspólnie z małżonkiem,

  • w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci”.

Jednocześnie podano informację, że przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie PIT podatnik będzie mógł zweryfikować oraz ewentualnie zmodyfikować. Jeśli podatnik w określonym terminie nie podejmie żadnej czynności, to zostanie to potraktowane jako akceptacja zeznania wypełnionego przez fiskusa. 

Pozostawiono jednak podatnikom możliwość, aby całkowicie zrezygnować z nowych możliwości i wypełnić zeznanie PIT samodzielnie (bez pomocy lub ingerencji ze strony urzędu). 

Ministerstwo Finansów informuje ponadto, że:

„W przypadku rozliczeń za 2018 r. zeznania będą dostępne dla podatników – osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, składających zeznanie podatkowe na formularzu PIT-37 oraz podatników uzyskujący przychody z kapitałów pieniężnych (np. przychody ze zbycia akcji) składających zeznanie podatkowe na formularzu PIT-38. Od rozliczeń za 2019 r. zeznania podatkowe będą dostępne również dla podatników – osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, którzy składają zeznanie podatkowe na formularzu PIT-36, PIT-36L lub PIT-28.”

Autor: 

Ekspert Russell Bedford.

 

Masz pytanie z zakresu rachunkowości?

grzegorz blaszkowski

Audyt i usługi poświadczające

Grzegorz Błaszkowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: grzegorz.blaszkowskii@russellbedford.pl

grazyna zaremba1

Outsourcing księgowości

Grażyna Zaremba

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: grazyna.zaremba@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 56

W praktyce naszej kancelarii w sporej mierze skupiamy się na prawie korporacyjnym, które w Polsce nie jest zbyt przyjazne. Rząd nie dba szczególnie o interesy spółek, wychodząc z założenia, że są to silne organizacje, które mają środki, aby radzić sobie same. Szkoda, że zapomina się o tym jak cenne są chociażby dla rynku pracy.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Zmiana zakresu odpowiedzialności karnej za niegospodarność  - Russell Bedford Poland https://t.co/5BQnd9xij6
RB__Poland Ustawa o zatorach płatniczych remedium na podzieloną płatność? - Russell Bedford Poland https://t.co/TDB5mHVnNk
RB__Poland Ustawa o zatorach płatniczych remedium na podzieloną płatność? - Russell Bedford Poland https://t.co/rQeed3xyFO
RB__Poland Zapraszamy do lektury najnowszego numeru #RBMagazine Magazyn w formie darmowego pdf. do pobrania:… https://t.co/AK0zrs55hC