wtorek, 04 wrzesień 2018 07:35

Planowana zmiana w rocznych zeznaniach w podatku PIT. Urząd wypełni za nas deklarację 

Jeśli projekt przedstawiony w sierpniu bieżącego roku stanie się rzeczywistością, to Krajowa Administracja Skarbowa zacznie wypełniać roczne zeznania PIT za podatników. 

Postulat w postaci przerzucenia na urzędników rocznego zeznania PIT pojawia się już od dawna. Możliwe, że już w przyszłym roku plan stanie się rzeczywistością. Ministerstwo Finansów informuje, że w tej kwestii Krajowa Administracja Skarbowa wykona zadanie „za podatnika” bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku, tzn. podatnik nie będzie musiał zwracać się z prośbą do urzędu, wszystko odbędzie się niejako „automatycznie”.

Jak podaje strona Ministerstwa Finansów „możliwość rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizyczny dotyczyć będzie podatników rozliczających się:

  • indywidualnie,

  • wspólnie z małżonkiem,

  • w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci”.

Jednocześnie podano informację, że przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie PIT podatnik będzie mógł zweryfikować oraz ewentualnie zmodyfikować. Jeśli podatnik w określonym terminie nie podejmie żadnej czynności, to zostanie to potraktowane jako akceptacja zeznania wypełnionego przez fiskusa. 

Pozostawiono jednak podatnikom możliwość, aby całkowicie zrezygnować z nowych możliwości i wypełnić zeznanie PIT samodzielnie (bez pomocy lub ingerencji ze strony urzędu). 

Ministerstwo Finansów informuje ponadto, że:

„W przypadku rozliczeń za 2018 r. zeznania będą dostępne dla podatników – osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, składających zeznanie podatkowe na formularzu PIT-37 oraz podatników uzyskujący przychody z kapitałów pieniężnych (np. przychody ze zbycia akcji) składających zeznanie podatkowe na formularzu PIT-38. Od rozliczeń za 2019 r. zeznania podatkowe będą dostępne również dla podatników – osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, którzy składają zeznanie podatkowe na formularzu PIT-36, PIT-36L lub PIT-28.”

Autor: 

Ekspert Russell Bedford.

 

Masz pytanie z zakresu rachunkowości?

grzegorz blaszkowski

Audyt i usługi poświadczające

Grzegorz Błaszkowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: grzegorz.blaszkowskii@russellbedford.pl

grazyna zaremba1

Outsourcing księgowości

Grażyna Zaremba

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: grazyna.zaremba@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Sprawdź, czy będziesz mógł skorzystać z estońskiego CIT-u - Russell Bedford https://t.co/OX7xDiLWD4
8hreply
RB__Poland VAT na czasopisma specjalistyczne zostaje na poziomie 8% - Russell Bedford https://t.co/wKWLZbkdqR
RB__Poland Od 24 lipca br. obowiązywać będą wyższe opłaty za decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. - Russell… https://t.co/LUwuVEeYZC