piątek, 24 czerwiec 2022 08:06

Ograniczenie dostępu do zawodu księgowego?

W ostatnim czasie pojawia się co raz więcej głosów w sprawie z potrzebą nowego zdefiniowania zawodu księgowego. Toczą się specjalne konsultacje wstępne  w tym temacie. Analiza przyszłości księgowych przeprowadzana jest również w Ministerstwie Finansów.

Uczestnicy debat dotyczących kwestii zawodu księgowego prawie w stu procentach wyrażają poparcie wobec  zdefiniowania go na nowo. Uregulowanie ustawowe również brane jest pod uwagę.

Polepszenie bezpieczeństwa obrotu gospodarczego

Aż  80% ankietowanych (wg danych z Stowarzyszenia Księgowych w Polsce - SKwP)  przedsiębiorców wyraziło swoją aprobatę wobec tego pomysłu. Argumentowane jest to przede wszystkim bezpieczeństwem obrotu gospodarczego, lecz także tym, aby możliwe było wybranie dobrego oraz profesjonalnego księgowego, który to z kolei mógłby w późniejszym okresie pełnić rolę doradcy biznesowego. Według poruszanych kwestii, aby móc wykonywać zawód, nie byłoby już wystarczające ukończenie studiów na kierunku rachunkowość. Zdaniem Jerzego Konieckiego – prezesa SKwP – absolwenci uczelni nie są należycie przygotowani do wykonywania zawodu. Rozważane jest wprowadzenie egzaminu wraz z certyfikatem, pozwalającego na wykonywanie zawodu, połączonego prawdopodobnie wraz z cykliczną weryfikacją wiedzy u czynnych księgowych, a to wszystko po to, aby polepszyć zwłaszcza bezpieczeństwo obrotu gospodarczego.

W reakcji na deregulację zawodu księgowego

Zawód ten został bezprecedensowo zderegulowany. Do prowadzenia ksiąg rachunkowych w aspekcie usługowym jest uprawniony praktycznie każdy, kto zapewni, że czynności z tego zakresu będą wykonywane przez osoby mające pełną zdolność do czynności prawnych i niebędące skazane za określone przestępstwa.

Niemniej jednak jakiekolwiek ewentualne zmiany i zdefiniowanie na nowo powinno być dokonane z pewną dozą ostrożności. Może okazać się tak, że dodatkowe wymogi nie będę musiały obejmować wszystkich księgowych. Nie każdy, kto wykonuje zawód księgowego, realnie zobligowany jest do tego, aby posiadać kompleksową wiedzę z zakresu rachunkowo-podatkowego. Istotnym jest  fakt, że księgowi są poszukiwani na rynku pracy, a ograniczenia w wykonywaniu zawodu mogą znacząco utrudnić procesy rekrutacyjne. Jednakże trudno nie zgodzić się z tym, że brak formalnych wymagań merytorycznych przy tak trudnym zawodzie nie sprzyja rozwijaniu kompetencji wśród owych pracowników.

Jakie mogą być rozwiązania ?

Otóż jedynym z rozwiązań mogłoby być certyfikowanie albo uznawanie kwalifikacji znajdujących się w zintegrowanym systemie kwalifikacji (ZSK). Obecnie, Ministerstwo Finansów nadało uprawnienia do nadawania certyfikatów, poświadczających kwalifikacje księgowe jedynie trzem organizacjom. Drugim rozwiązaniem istotnie mogłoby być uznanie tych certyfikatów, które zostały nadane księgowym przez organizacje o pewnej renomie i dużym doświadczeniu z zakresu szkoleń specjalistycznych. Brany pod uwagę jest także powrót do egzaminów, których organizatorem jest MF.

Autor: Sara Rudzińska

 

Masz pytanie z zakresu rachunkowości?

blaszkowskig

Audyt i usługi poświadczające

Grzegorz Błaszkowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: grzegorz.blaszkowskii@russellbedford.pl

grazyna zaremba1

Outsourcing księgowości

Grażyna Zaremba

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: grazyna.zaremba@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Wyrok TSUE: świadczenia rodzinne obywateli UE mają spełniać przesłankę równościową - Russell Bedford https://t.co/NDEQDrZ3Zz
RB__Poland Wynagrodzenie członków zarządu sp. z o.o. za 2021 r. wypłacone w 2022 r. – opodatkowane na zasadach 2022 r., ale be… https://t.co/2G5yaPvVgw
RB__Poland Polskie przepisy dotyczące poboru danych przez służby niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym - Russell Bedford https://t.co/kSlpwUgdeR
RB__Poland Nowelizacja kodeksu spółek handlowych koliduje z prawem podatkowym cen transferowych - Russell Bedford https://t.co/npuP4rVw4O