czwartek, 30 maj 2019 05:47

Warsztaty samochodowe pójdą na pierwszy ogień we wdrażaniu kas online

Nowelizacja ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.2018.2174) zakłada stopniowe wdrożenie ewidencjonowania transakcji za pomocą kas działających online. Kasy online mają przesyłać dane o transakcjach do Centralnego Repozytorium KAS. To kolejny sposób na uszczelnienie systemu podatkowego.

 Wraz z 1 maja 2019 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług, która ma umożliwić organom podatkowym bieżący dostęp do ewidencji sprzedaży. Zmiany przewidują harmonogram, zgodnie z którym kasy online mają być wdrażane w poszczególnych branżach. 

Jako pierwsi zobowiązani do ewidencjonowania transakcji za pomocą kasy online będą świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych i motorowerów, również ci, którzy wymieniają i naprawiają opony

Od stycznia 2020 r. jako pierwsi zobowiązani do ewidencjonowania transakcji za pomocą kasy online będą świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych i motorowerów, również ci, którzy wymieniają i naprawiają opony. Do grupy tej należeć mają także stacje benzynowe. Następna grupa to przedsiębiorcy prowadzący hotele i pensjonaty, a także placówki gastronomiczne oraz sprzedający węgiel, brykiet i podobne paliwa stałe wytwarzane do celów opałowych. Przedsiębiorcy tej grupy będą musieli wyposażyć się we wspomnianą kasę online już od 1 lipca 2020 roku. Natomiast od 2021 r. taki obowiązek będą mieli: fryzjerzy, kosmetyczki, firmy świadczące usługi budowlane, prawnicy, lekarze a także siłownie i kluby fitness. Te branże, które nie zostaną wymienione wprost w przepisach, będą zobowiązane do wymiany dotychczasowo użytkowanego urządzenia wraz z wygaśnięciem jego homologacji.

Kasa online zostanie sfiskalizowana w momencie pierwszego jej połączenia z repozytorium, a następnie będzie wysyłała z określoną częstotliwością informacje o dokonanych transakcjach. Informacje te dotrą do Urzędu Skarbowego w czasie rzeczywistym, gdyż będą przesyłane na bieżąco za pośrednictwem sieci telekomunikacyjnej. 

Na koniec warto wspomnieć, że do tej pory przedsiębiorcy nie mieli możliwości ewidencjonowania transakcji na urządzeniach, które zostałby wynajęte, wzięte w leasing lub wydzierżawione, natomiast nowe przepisy przewidują taką możliwość w stosunku do kas działających online. Uprości to funkcjonowanie między innymi przedsiębiorstw sezonowych. 

Autor: Paweł Boś, student prawa na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, pracownik Russell Bedford

Masz pytanie z zakresu rachunkowości?

grzegorz blaszkowski

Audyt i usługi poświadczające

Grzegorz Błaszkowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: grzegorz.blaszkowskii@russellbedford.pl

grazyna zaremba1

Outsourcing księgowości

Grażyna Zaremba

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: grazyna.zaremba@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 55

Tematy na czasie to split payment, raportowanie MDR, nowa matryca stawek VAT. Zmianom przyglądamy się na bieżąco na naszym portalu i w mediach społecznościowych. W magazynie podsumowujemy najważniejsze z nich, a także zwracamy uwagę na takie, które są równie ważne, ale niekoniecznie „medialne”.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Wrześniowe wydanie miesięcznika „Doradztwo Prawne i Podatkowe #RBBiuletyn” w przejrzysty sposób prezentuje nowe reg… https://t.co/V7BeOLHTdM
2hreply
RB__Poland Andrzej Dmowski dla TVN24 o mikrorachunkach - Russell Bedford Poland https://t.co/XQP37S4X6B
RB__Poland Russell Bedford w finale konkursu „Network of the Year” - Russell Bedford Poland https://t.co/j2UPWSyBYB
RB__Poland Zapraszamy na wyjątkowe śniadanie podatkowe z Belgijską Izbą Biznesu - Russell Bedford Poland https://t.co/TFGcpqEmac