środa, 16 styczeń 2019 12:29

Dodatkowe badanie pojazdu dla potrzeb rozliczenia PIT 

Ostatnie zmiany w ustawach podatkowych przysparzają wielu trudności interpretacyjnych dla przedsiębiorców wykorzystujących do swojej działalności gospodarczej samochody i inne pojazdy. Przykładu nie trzeba szukać daleko. To czy będzie można rozliczyć koszty podatkowe bez dodatkowych badań pojazdu nie zostało jednoznacznie uregulowane. 

Ustawodawca ograniczył możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów całości wydatków z tytułu używania samochodu wykorzystywanego do działalności gospodarczej, jeśli taki pojazd wykorzystywany jest też do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Ograniczenie to nie dotyczy pojazdów wykorzystywanych tylko i wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika. Podatnik, który chce skorzystać z możliwości zaliczenia 100% wydatków, zobligowany jest jednak do skrupulatnego prowadzenia szczegółowej ewidencji takiego pojazdu. Do tej pory było to wymagane na potrzeby podatku VAT. W art. 86a ustawy o VAT precyzyjnie wskazano w jaki sposób podatnik ma udokumentować fakt wykorzystywania pojazdu wyłącznie do działalności gospodarczej. Nowelizacja ustawy o PIT pozostawia pewne niedomówienia. W nowym ust. 5f dodanym do art. 23 ustawy o PIT jest odniesienie wyłącznie do ewidencji prowadzonej na podstawie art. 86a ust 4 ustawy o VAT. Ustawa milczy jednak o konieczności potwierdzenia, że pojazd wykorzystywany w działalności jest pojazdem, którego konstrukcja wyklucza użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich używanie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne. Ustawa o VAT wymaga uzyskania dla takiego pojazdu stosownego zaświadczenia wydanego przez stację kontroli pojazdów, a nadto w dowodzie rejestracyjnym takiego pojazdu winna znaleźć się stosowana adnotacja. W znowelizowanych przepisach ustawy o PIT nie znajdujemy takiego wymagania, oprócz wcześniej wskazanej konieczności posiadania ewidencji wykorzystywanej na potrzeby VAT. 

Tak sformułowane brzemiennie przepisów może powodować pewne niejasności. Czy podatnik winien uzyskać kolejne zaświadczenie ze stacji kontroli pojazdów, czy też to uzyskane dla celów podatku VAT jest również skuteczne przy rozliczaniu podatku PIT? Wydaje się, iż milczenie ustawodawcy w tym zakresie powoduje, iż nie ma obowiązku uzyskania kolejnego zaświadczenia. Podatnik posiada już takie w dokumentacji wykorzystywanej na potrzeba podatku VAT. Co więcej w dowodzie rejestracyjnym takiego pojazdy w dalszym ciągu będzie adnotacja, że może on być wykorzystywana wyłącznie dla celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nowelizacja przepisów ustawy nie wpłynie przecież na charakter i przeznaczenia pojazdu wykorzystywanego przez podatnika. 

Autor:

Mikołaj Stanisławski

Od 2017 r. związany z kancelarią Russell Bedford Poland. W 2007 r. ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2008-2011 r. odbył aplikację adwokacką. Od 2011 r. wpisany na listę adwokatów przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie.  W 2016 r. ukończył Podyplomowe Studium Podatków i Prawa Podatkowego UW. Specjalizuje się w sprawach podatkowych oraz karno-skarbowych.

Masz pytanie z zakresu rachunkowości?

grzegorz blaszkowski

Audyt i usługi poświadczające

Grzegorz Błaszkowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: grzegorz.blaszkowskii@russellbedford.pl

grazyna zaremba1

Outsourcing księgowości

Grażyna Zaremba

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: grazyna.zaremba@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland KIO wraca do orzekania - Russell Bedford https://t.co/qUHOLeSIrv
15hreply
RB__Poland Tarcza antykryzysowa 4.0.  w środę znowu w Sejmie - Russell Bedford https://t.co/426PRUE6yn
RB__Poland Tarcza antykryzysowa i możliwe działania weryfikacyjne organów administracyjnych - Russell Bedford https://t.co/UiP81pSxTj