Planujesz połączenie lub podział spółki? Uważaj na zmiany w prawie!

Od 1 stycznia 2018 r. przeprowadzenie transakcji łączenia i dzielenia spółek wymaga uzasadnienia ekonomicznego. Jeśli go nie ma, właściciele spółki zapłacą podatek od wartości rynkowej przejmowanego majątku.

 

Z początkiem tego roku zmieniła się sytuacja związana z opodatkowaniem transakcji łączenia i dzielenia spółek. Gdy urząd skarbowy uzna, że głównym jej celem było uzyskanie korzyści podatkowej, a więc że nie była ona przeprowadzona z przyczyn uzasadnionych ekonomicznie, spółka przeprowadzająca przekształcenie może być zmuszona zapłacić podatek dochodowy od całej wartości rynkowej przejmowanego majątku. Wszystkiemu winna nowelizacja ustawy PIT oraz ustawy CIT. Zmianie uległ m.in. art. 24 ust. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Obecnie w jego świetle „zwolnienie z opodatkowania aportu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części nie jest stosowane, jeżeli celem wniesienia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania”. Dodatkowo znowelizowany art. 24 ust. 20 wprowadził domniemanie, że głównym lub jednym z głównych celów aportu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania, jeżeli czynność ta nie zostanie przeprowadzona z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych. Taki sam wymóg został wprowadzony w zmienianym art. 12 ust. 12 i ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W świetle tych zmian urząd skarbowy może zażądać zapłaty podatku aż trzykrotnie: od spółki przy przejęciu innej spółki, przy jej późniejszej sprzedaży, a także od wspólników spółki. 

Dodatkowo, zgodnie z art. 10 ust. 4 i ust. 4a ustawy CIT, transakcje połączeń lub podziałów spółek oraz wymiany udziałów mogą korzystać z przywileju neutralności podatkowej jedynie wówczas, gdy są przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych. Niestety termin „uzasadnione przyczyny ekonomiczne” jest na tyle niejasny, że pozostawia dużą swobodę interpretacyjną organom podatkowym.

Masz pytanie z zakresu restrukturyzacji?

andrzej dmowski1

Warszawa

dr Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej,dmowski@russellbedford.pl

michal zawila

Katowice

Michał Zawila

Partner
tel: 32 73 13 420
email: michal.zawila@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 42

Na nudę nie możemy narzekać. Mimo, że trwa sezon ogórkowy – w ministerstwach wrze praca. Zamiast opalać się i korzystać z uroków upalnych dni, przedstawiciele Rządu pieczołowicie ulepszają nasz system podatkowy i prawny. A wypoczywający obywatele mogą łatwo te zmiany przegapić. Dlatego też spieszymy z publikacją podsumowującą najważniejsze z nich.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Bezpieczna przystań – nowy mechanizm w polskim systemie podatkowym już od 2019 roku - Russell Bedford Poland https://t.co/Zlo3Og1cR3
8hreply
RB__Poland Czy ochrona trwałości stosunku pracy pracownika działa również w sytuacji zwolnień grupowych? - Russell Bedford Pol… https://t.co/bpbSZxWGlK
RB__Poland TK podejmie decyzję w sprawie limitu składek na ZUS - Russell Bedford Poland https://t.co/du2BbdW6Ks
RB__Poland Wprowadzenie dodatkowej kategorii dochodów  ma uszczelnić daninę solidarnościową - Russell Bedford Poland https://t.co/u4evkW3wNi