Danina solidarnościowa impulsem do przekształcenia w spółkę

Zgodnie z zapowiedziami rządu ustawą o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych wprowadzona zostanie danina solidarnościowa, która dotknie „najbogatszych” obywateli i w dużej mierze przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. W związku z tym rodzi się sporo pytań, a jednym z najważniejszych jest co zrobi rząd, jeżeli osoby obciążone daniną zaczną masowo przekształcać prowadzoną działalność w spółkę kapitałową albo podejmą inne działania restrukturyzacyjne swoich przedsiębiorstw? Skąd wówczas pieniądze weźmie rząd… Niewykluczone, że być może z kieszeni pozostałych podatników, skoro część środków na Fundusz już i tak w założeniu ustawy będzie pochodziła z części składki na Fundusz Pracy wszystkich ubezpieczonych.

Nie ulega wątpliwości, że „danina solidarnościowa”, która ma zostać wprowadzona zgodnie z projektem z dnia 12 lipca 2018r. ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (dalej jako: „Ustawa”), jest niczym innym niż kolejnym podatkiem nakładanym de facto na najbardziej wypłacalną grupę podatników – osoby fizyczne i na stronie Ministerstwa Finansów https://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finansow/dla-mediow/informacje-prasowe/asset_publisher/6PxF/content/id/6388333 jest wskazane wprost, że opodatkowane daniną solidarnościową będą dochody z następujących zeznań:

  1. PIT-37 – dochody krajowe z: pracy, emerytur, rent, umów zlecenia, umów o dzieło, praw majątkowych (opodatkowane według skali podatkowej),
  2. PIT-36 – dochody krajowe i zagraniczne z: działalności gospodarczej, najmu, pracy, emerytur, rent, umów zlecenia, umów o dzieło, praw majątkowych (opodatkowane według skali podatkowej),
  3. PIT-36L – dochody z działalności gospodarczej (opodatkowane tzw. podatkiem liniowym),
  4. PIT-38 – dochody z zysków kapitałowych, np. ze zbycia papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych (opodatkowane jednolitą 19% stawką),
  5. PIT-40A – dochody z emerytur i rent (opodatkowane według skali podatkowej i rozliczane przez organy rentowe, np. ZUS.

Ucieczka przed nowym podatkiem

Zgodnie z nowym przepisem art. 30h ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: „Osoby fizyczne, które w roku podatkowym uzyskały dochody w wysokościprzekraczającej kwotę 1 000 000 zł, są obowiązane do zapłaty daniny solidarnościowej za rokpodatkowy w wysokości 4% od nadwyżki ponad tę kwotę.” Sposób obliczenia podatku solidarnościowego Ministerstwo Finansów prezentuje na swoich stronach następująco:

Szacuje się, że nowy podatek zapłaci około 21 tys. najbogatszych obywateli – to liczba osób, których roczny dochód przekroczył milion złotych. W 2019 roku może to być nawet 25 tys. osób. Zdecydowana większość z nich (17,3 proc.) to osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, które rozliczają się według liniowej 19-procentowej stawki podatku.

Jak już wielokrotnie pisaliśmy na naszych stronach, jednoosobowa działalność gospodarcza nie jest optymalną formą prowadzenia biznesu, a wprowadzenie daniny solidarnościowej realnie uderza właśnie w polskich przedsiębiorców (a nie tak piętnowane przez rząd zagraniczne koncerny). Co prawda wielu przedsiębiorców obawia się opodatkowania dochodów na poziomie spółki, a następnie na poziomie wspólników, ale istnieją pewne mechanizmy pozwalające na prowadzenie na tyle optymalnej polityki zarządzania firmą, że powyższe obawy nie będą uzasadnione. Danina solidarnościowa może być istotnym impulsem do rozważenia przez przedsiębiorców tego czy może nie warto przekształcić jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową.

Droga na skróty

Wracając jednak do projektu Ustawy, należy wskazać, że oczywiście słuszne i pożądane są jej cele w postaci utworzenia „Funduszu” dla wsparcia społecznego i zawodowego osób niepełnosprawnych. Niechęć i wątpliwości odnoszą się jednak do źródeł jego finansowania, wśród których najistotniejsze to: obowiązkowe składki na Fundusz oraz danina solidarnościowa, o której mowa w rozdziale 6a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 200, z poźn. zm.). Wyliczono, że roczny budżet pochodzący z tych źródeł będzie wynosił około 2 mld zł. Największa część tej kwoty będzie stanowiła właśnie danina solidarnościowa w wysokości około 1,15 mld zł, a około 650 mln zł będzie pochodziło z Funduszu Pracy. Mianowicie ze składki na Fundusz Pracy każdego ubezpieczonego obywatela, która to składka wynosi 2,45% podstawy ubezpieczenia, 0,15% będzie przekazywane na Fundusz. Jest to dość specyficzna konstrukcja, w której z jednego Funduszu (Pracy) środki tam odprowadzane w określonym celu zostają przesunięte na inny, tj. Fundusz dla wsparcia społecznego i zawodowego osób niepełnosprawnych. Rząd uznał, że w sytuacji niskiego bezrobocia może sięgnąć do kieszeni podatników na dwa sposoby: przez podatek solidarnościowy oraz przez część składki na Fundusz Pracy osób ubezpieczonych w ZUS. Nieprawdą jest więc stwierdzenie, że pomoc dla niepełnosprawnych sfinansują jedynie osoby najbogatsze.

Ponadto trzeba zauważyć, że jeżeli w budżecie państwa brakuje pieniędzy na sfinansowanie kolejnych świadczeń społecznych, które powszechnie uznajemy za uzasadnione, to powinno się ograniczyć nieuzasadnione i kosztowne przywileje podatkowe, emerytalne i rentowe dla różnych grup społecznych, wydatki na przeróżne agencje rządowe oraz efektywniej zarządzać środkami publicznymi. Jednak z działań rządu objętych Ustawą jasno wynika, że nie podjęto wysiłku w celu poszukania oszczędności w budżecie, ale sięgnięto po najprostsze rozwiązanie – po prostu do kieszeni obywateli.

Autor:

Aleksandra Księżyk

Dyrektor Działu Prawnego w Warszawie. Radca prawny, od 2013 roku związana z Russell Bedford. Kieruje Działem Prawnym w Kancelarii Russell Bedford.

 

 

Masz pytanie z zakresu restrukturyzacji?

andrzej dmowski1

Warszawa

dr Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej,dmowski@russellbedford.pl

michal zawila

Katowice

Michał Zawila

Partner
tel: 32 73 13 420
email: michal.zawila@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 49

Nowości, zmiany to hasło przewodnie tego numeru. Z początkiem roku weszło ich sporo, a kolejne już przebierają nóżkami, aby zarzucić nas papierologią i problemami. Staramy się je Państwu nie tylko wymieniać, ale też opisywać, jak też je komentować.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Są konkrety w sprawie prac nad przepisami dotyczącymi uproszczonej procedury uzyskiwania porozumienia cenowego (APA… https://t.co/Q43jCIIq4z
11hreply
RB__Poland Russell Bedford wzmacnia sieć w Ameryce Łacińskiej - Russell Bedford Poland https://t.co/uDIw1tYRk0
RB__Poland Czy nowa matryca podatku VAT rozwiąże problem producentów lodów?  - Russell Bedford Poland https://t.co/wV1bIBoY4B
RB__Poland Rozliczanie wydatków na gastronomię w kosztach uzyskania przychodów  - Russell Bedford Poland https://t.co/qWcbgIqQGU