wtorek, 10 lipiec 2018 21:25

Nie będzie można zaskarżyć decyzji o blokadzie konta firmy na 72 godziny

Szef Krajowej Administracji Skarbowej może zablokować rachunek bankowy, gdy z analizy ryzyka wynika, że dany podmiot może wykorzystywać system bankowy do celów związanych z wyłudzeniami skarbowymi lub do wyłudzenia podatku. Nie wskazano jednak, jakie zachowania przedsiębiorcy mogą spowodować sankcję w postaci zablokowania konta przez KAS oraz zniesiono możliwość zaskarżenia decyzji o blokadzie konta firmy na 72 godziny.

 

Ustawa z dnia 24 listopada 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych wprowadza System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej (STIR). System ten ułatwia wymianę informacji między sektorem bankowym a Krajową Administracją Skarbową. Zgodnie z postanowieniami powyższej ustawy Szef Krajowej Administracji Skarbowej będzie otrzymywał informacje o rachunkach podmiotów innych niż rachunki osób fizycznych, służące do celów prywatnych. Uzyska on także informacje o wszystkich transakcjach tych podmiotów, dokonywanych za pośrednictwem objętych systemem rachunków bankowych lub rachunków spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej. Zebrane dane posłużą do dokonywania analizy ryzyka wystąpienia wyłudzenia skarbowego.

Ustawa o STIR zezwala szefowi Krajowej Administracji Skarbowej na zablokowanie konta w przypadku, gdy z analizy ryzyka wynika, że dany podmiot może wykorzystywać system bankowy do celów związanych z wyłudzeniami skarbowymi lub podatkowymi. Nie wskazano jednak jakie zachowania przedsiębiorcy mogą spowodować sankcję w postaci zablokowania konta przez KAS. Ponadto w wyniku nowelizacji Ordynacji podatkowej oraz innych ustaw zniesiono możliwość zaskarżenia decyzji o blokadzie konta firmy na 72 godziny. Występuje natomiast zaskarżalność decyzji o przedłużeniu blokady. Resort finansów informuje, że ewentualne uzasadnienie postanowień o blokadach na 72 godziny mogłoby doprowadzić do ujawnienia algorytmów, które wygenerowały informacje o symptomach nieprawidłowości.

Nowelizacja zwiększa zakres informacji wysyłanych w trybie dziennym przez banki i SKOK-i w mechanizmie STIR o następujące dane: adresy IP, informacje o innych blokadach oraz zajęciach wierzytelności, a także o informacje o pełnomocnikach składających dyspozycję transakcji. Rozszerzono definicję rachunku podmiotu kwalifikowanego o rachunek VAT i rachunek lokaty terminowej. Znowelizowano także przepisy dotyczące zasad informowania klienta o tej blokadzie.

Zasadą jest, że ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, jednakże część przepisów będzie obowiązywać z dniem następującym po dniu ogłoszenia, a niektóre od 1 lipca 2019 r.

Jeśli chcieliby Państwo otrzymać więcej informacji na ten temat – zapraszamy do kontaktu.

Autor:

Aurelia Ulita

Młodszy konsultant w dziale doradztwa podatkowego. Od 2017 r. związana z kancelarią Russell Bedford Poland. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Doświadczenie zawodowe zdobywała w renomowanych lubelskich kancelariach prawno-podatkowych. Przedmiotem jej zainteresowań zawodowych jest prawo podatkowe, a w szczególności podatki dochodowe.

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 55

Tematy na czasie to split payment, raportowanie MDR, nowa matryca stawek VAT. Zmianom przyglądamy się na bieżąco na naszym portalu i w mediach społecznościowych. W magazynie podsumowujemy najważniejsze z nich, a także zwracamy uwagę na takie, które są równie ważne, ale niekoniecznie „medialne”.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Uzyskanie zgody organu spółki na dokonanie czynności prawnej przez spółkę jest również w interesie kontrahenta - Ru… https://t.co/RB8RGXVIQq
18hreply
RB__Poland Dodatkowe informacje ws. wykazu podatników VAT - Russell Bedford Poland https://t.co/5JGinMFPtd
RB__Poland Russell Bedford na konferencji #Mazurytobiznes. Zobacz fotorelację: https://t.co/mHMjo3qHDd https://t.co/uh8ru9j9dt
RB__Poland Przeprowadzanie inwestycji na obszarach Natura 2000 - Russell Bedford Poland https://t.co/Y93sRBhiuX