sobota, 30 czerwiec 2018 10:27

Uchwałę o zwiększeniu kapitału spółki należy zgłosić do KRS

Kapitał zakładowy ma przede wszystkim funkcję gwarancyjną, ale też pokazuje wartość spółki, wpływa na jej postrzeganie w biznesie i może być użyteczny w przypadku różnych działań restrukturyzacyjnych, zwłaszcza, że był już raz opodatkowany PCC. 

 

Partycypacja w kapitale zakładowym pokazuje wprost siłę głosu udziałowca i wpływ na najistotniejsze decyzje. Procedura podwyższenia kapitału zakładowego różni się w przypadku spółki z o.o. oraz spółki akcyjnej, jednak w przypadku każdej z nich, uchwała o podwyższeniu kapitału zakładowego dla swojej skuteczności musi być zgłoszona i wpisana przez sąd rejestrowy. Wysokość kapitału zakładowego jest wpisywana w rejestrze przedsiębiorców KRS wśród danych spółki. Co prawda zasada ogólna w zakresie terminu zgłaszania zmian do KRS mówi o siedmiu dniach od dnia zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu, co wynika z art. 22 Ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, ale w zakresie podwyższenia kapitału zakładowego w k.s.h. są przepisy szczególne, które wskazują znaczenie dłuższe terminy.

Zgodnie z przepisem art. 262 § 4 k.s.h. podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z o.o. następuje z chwilą wpisania do rejestru. Ponadto, stosownie do przepisów art. 256 § 3 w zw. z art. 169 k.s.h. , uchwała o podwyższeniu powinna zostać zgłoszona do sądu rejestrowego w celu wpisania w terminie 6 miesięcy od dnia podjęcia.

Zgodnie z przepisem art. 262 § 4 k.s.h. podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z o.o. następuje z chwilą wpisania do rejestru. Ponadto, stosownie do przepisów art. 256 § 3 w zw. z art. 169 k.s.h. , uchwała o podwyższeniu powinna zostać zgłoszona do sądu rejestrowego w celu wpisania w terminie 6 miesięcy od dnia podjęcia. Jeżeli w tym terminie uchwała nie zostanie zgłoszona, wówczas stanie się bezskuteczna i wpis podwyższenia na jej podstawie nie nastąpi.

A zatem bez względu na to, czy w spółce z o.o. podwyższenie kapitału zakładowego nastąpi przez zmianę umowy spółki w formie aktu notarialnego, czy też na podstawie dotychczasowych postanowień umowy spółki umożliwiających dokonanie podwyższenia kapitału zakładowego, bez zmiany umowy spółki, to skutek w postaci podwyższenia kapitału zakładowego spółki nastąpi dopiero z chwilą wpisania zmiany danych spółki w tym zakresie przez sąd rejestrowy. Wpis na charakter konstytutywny, czyli tworzący określony stan prawny.

W spółce akcyjnej, zgodnie z przepisem art. 441 § 4 k.s.h. podwyższenie kapitału zakładowego również następuje z chwilą wpisu do rejestru.

Natomiast zgodnie z art. 431 § 4 k.s.h. uchwała o podwyższeniu kapitału zakładowego zasadniczo również powinna zostać zgłoszona do sądu rejestrowego w ciągu 6 miesięcy od jej podjęcia, ale w przypadku akcji będących przedmiotem oferty publicznej objętej prospektem emisyjnym albo memorandum informacyjnym – w ciągu dwunastu miesięcy od dnia odpowiednio – zatwierdzenia prospektu emisyjnego albo memorandum informacyjnego, albo stwierdzenia równoważności informacji zawartych w memorandum informacyjnym z informacjami wymaganymi w prospekcie emisyjnym, oraz nie później niż po upływie jednego miesiąca od dnia przydziału akcji, przy czym wniosek o zatwierdzenie prospektu albo memorandum informacyjnego albo wniosek o stwierdzenie równoważności informacji zawartych w memorandum informacyjnym z informacjami wymaganymi w prospekcie emisyjnym nie mogą zostać złożone po upływie czterech miesięcy od dnia powzięcia uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego.

Autor: Aleksandra Księżyk

Aleksandra Księżyk

Dyrektor Działu Prawnego w Warszawie. Radca prawny, od 2013 roku związana z Russell Bedford. Kieruje Działem Prawnym w Kancelarii Russell Bedford. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy w warszawskich Kancelariach Prawnych głównie przy obsłudze średnich i dużych przedsiębiorstw, ale również spółek Skarbu Państwa. W swojej praktyce zajmowała się postępowaniami sądowymi i administracyjnymi, a także tworzeniem różnego rodzaju umów, w tym z elementami prawa własności intelektualnej, porozumień, regulaminów, dokumentacji wewnętrznej, a także zakupowej. Jednakże głównym obszarem praktyki i zainteresowania jest prawo handlowe i procesy transformacyjne przedsiębiorstw z elementami prawa podatkowego i bilansowego. Zajmuje się przygotowaniem, a następnie wdrożeniem i przeprowadzeniem procesów połączeń, podziałów i przekształceń, a także tworzeniem i likwidacją podmiotów. W zakresie postępowań opracowuje strategie procesowe lub negocjacyjne. Realizuje niestandardowe projekty i wdraża nieszablonowe rozwiązania, przygotowywane zgodnie z indywidualnymi potrzebami klientów. Autorka artykułów dotyczących głównie aspektów związanych z procesami transformacyjnymi.

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

O Russell Bedford

broszura rb 2020

Witamy

w gronie niezależnych księgowych, audytorów, doradców podatkowych i konsultantów biznesowych, zrzeszonych w sieci Russell Bedford International. Od ponad 35 lat światowa sieć firm konsultingowych Russell Bedford International zapewnia wiedzę finansową i doradztwo biznesowe podmiotom na wielu różnych rynkach i branżach w każdym zakątku świata.

Pobierz broszurę Russell Bedford

 

Facebook

Twitter

RB__Poland @LeszekDutkiewi1 o najnowszym o rozstrzygnięciu w sprawie opinii zabezpieczającej – po ponad 3 latach wnioskodawca… https://t.co/LV09SxjNXx
18hreply
RB__Poland Polska w pierwszej dziesiątce krajów naruszających RODO - Russell Bedford https://t.co/VayaNPjkrW
24hreply
RB__Poland Samochód kupiony za gotówkę nie może być kosztem - Russell Bedford https://t.co/RVYzKtIvSQ
RB__Poland Russell Bedford International umacnia pozycję w Angoli - Russell Bedford https://t.co/sOEBWhmGPf