sobota, 30 czerwiec 2018 10:27

Uchwałę o zwiększeniu kapitału spółki należy zgłosić do KRS

Kapitał zakładowy ma przede wszystkim funkcję gwarancyjną, ale też pokazuje wartość spółki, wpływa na jej postrzeganie w biznesie i może być użyteczny w przypadku różnych działań restrukturyzacyjnych, zwłaszcza, że był już raz opodatkowany PCC. 

 

Partycypacja w kapitale zakładowym pokazuje wprost siłę głosu udziałowca i wpływ na najistotniejsze decyzje. Procedura podwyższenia kapitału zakładowego różni się w przypadku spółki z o.o. oraz spółki akcyjnej, jednak w przypadku każdej z nich, uchwała o podwyższeniu kapitału zakładowego dla swojej skuteczności musi być zgłoszona i wpisana przez sąd rejestrowy. Wysokość kapitału zakładowego jest wpisywana w rejestrze przedsiębiorców KRS wśród danych spółki. Co prawda zasada ogólna w zakresie terminu zgłaszania zmian do KRS mówi o siedmiu dniach od dnia zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu, co wynika z art. 22 Ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, ale w zakresie podwyższenia kapitału zakładowego w k.s.h. są przepisy szczególne, które wskazują znaczenie dłuższe terminy.

Zgodnie z przepisem art. 262 § 4 k.s.h. podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z o.o. następuje z chwilą wpisania do rejestru. Ponadto, stosownie do przepisów art. 256 § 3 w zw. z art. 169 k.s.h. , uchwała o podwyższeniu powinna zostać zgłoszona do sądu rejestrowego w celu wpisania w terminie 6 miesięcy od dnia podjęcia.

Zgodnie z przepisem art. 262 § 4 k.s.h. podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z o.o. następuje z chwilą wpisania do rejestru. Ponadto, stosownie do przepisów art. 256 § 3 w zw. z art. 169 k.s.h. , uchwała o podwyższeniu powinna zostać zgłoszona do sądu rejestrowego w celu wpisania w terminie 6 miesięcy od dnia podjęcia. Jeżeli w tym terminie uchwała nie zostanie zgłoszona, wówczas stanie się bezskuteczna i wpis podwyższenia na jej podstawie nie nastąpi.

A zatem bez względu na to, czy w spółce z o.o. podwyższenie kapitału zakładowego nastąpi przez zmianę umowy spółki w formie aktu notarialnego, czy też na podstawie dotychczasowych postanowień umowy spółki umożliwiających dokonanie podwyższenia kapitału zakładowego, bez zmiany umowy spółki, to skutek w postaci podwyższenia kapitału zakładowego spółki nastąpi dopiero z chwilą wpisania zmiany danych spółki w tym zakresie przez sąd rejestrowy. Wpis na charakter konstytutywny, czyli tworzący określony stan prawny.

W spółce akcyjnej, zgodnie z przepisem art. 441 § 4 k.s.h. podwyższenie kapitału zakładowego również następuje z chwilą wpisu do rejestru.

Natomiast zgodnie z art. 431 § 4 k.s.h. uchwała o podwyższeniu kapitału zakładowego zasadniczo również powinna zostać zgłoszona do sądu rejestrowego w ciągu 6 miesięcy od jej podjęcia, ale w przypadku akcji będących przedmiotem oferty publicznej objętej prospektem emisyjnym albo memorandum informacyjnym – w ciągu dwunastu miesięcy od dnia odpowiednio – zatwierdzenia prospektu emisyjnego albo memorandum informacyjnego, albo stwierdzenia równoważności informacji zawartych w memorandum informacyjnym z informacjami wymaganymi w prospekcie emisyjnym, oraz nie później niż po upływie jednego miesiąca od dnia przydziału akcji, przy czym wniosek o zatwierdzenie prospektu albo memorandum informacyjnego albo wniosek o stwierdzenie równoważności informacji zawartych w memorandum informacyjnym z informacjami wymaganymi w prospekcie emisyjnym nie mogą zostać złożone po upływie czterech miesięcy od dnia powzięcia uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego.

Autor: Aleksandra Księżyk

Aleksandra Księżyk

Dyrektor Działu Prawnego w Warszawie. Radca prawny, od 2013 roku związana z Russell Bedford. Kieruje Działem Prawnym w Kancelarii Russell Bedford. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy w warszawskich Kancelariach Prawnych głównie przy obsłudze średnich i dużych przedsiębiorstw, ale również spółek Skarbu Państwa. W swojej praktyce zajmowała się postępowaniami sądowymi i administracyjnymi, a także tworzeniem różnego rodzaju umów, w tym z elementami prawa własności intelektualnej, porozumień, regulaminów, dokumentacji wewnętrznej, a także zakupowej. Jednakże głównym obszarem praktyki i zainteresowania jest prawo handlowe i procesy transformacyjne przedsiębiorstw z elementami prawa podatkowego i bilansowego. Zajmuje się przygotowaniem, a następnie wdrożeniem i przeprowadzeniem procesów połączeń, podziałów i przekształceń, a także tworzeniem i likwidacją podmiotów. W zakresie postępowań opracowuje strategie procesowe lub negocjacyjne. Realizuje niestandardowe projekty i wdraża nieszablonowe rozwiązania, przygotowywane zgodnie z indywidualnymi potrzebami klientów. Autorka artykułów dotyczących głównie aspektów związanych z procesami transformacyjnymi.

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 55

Tematy na czasie to split payment, raportowanie MDR, nowa matryca stawek VAT. Zmianom przyglądamy się na bieżąco na naszym portalu i w mediach społecznościowych. W magazynie podsumowujemy najważniejsze z nich, a także zwracamy uwagę na takie, które są równie ważne, ale niekoniecznie „medialne”.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Andrzej Dmowski dla TVN24 o mikrorachunkach - Russell Bedford Poland https://t.co/XQP37S4X6B
RB__Poland Russell Bedford w finale konkursu „Network of the Year” - Russell Bedford Poland https://t.co/j2UPWSyBYB
RB__Poland Zapraszamy na wyjątkowe śniadanie podatkowe z Belgijską Izbą Biznesu - Russell Bedford Poland https://t.co/TFGcpqEmac
RB__Poland Uzyskanie zgody organu spółki na dokonanie czynności prawnej przez spółkę jest również w interesie kontrahenta - Ru… https://t.co/RB8RGXVIQq