poniedziałek, 18 czerwiec 2018 17:04

Przedsiębiorstwo w spadku – możliwości na gruncie projektu ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej

Rząd przyjął projekt ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Ustawa ma umożliwić płynne kontynuowanie działania przedsiębiorstwa po śmierci właściciela firmy. Według danych z CEIDG o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce jednoosobowa działalność gospodarcza jest najbardziej popularną formą prowadzenia aktywności gospodarczej. Ta forma prowadzenia biznesu stanowi ponad 80% wszystkich firm w Polsce. Obecnie, w przypadku śmierci właściciela, firma taka przestaje formalnie istnieć, co może znacznie komplikować sytuację np. jej pracowników czy kontrahentów.

 

Ustawodawca postanowił uregulować kwestię kontynuowania działalności gospodarczej przez spadkobierców przedsiębiorcy. Działanie to spotkało się z pozytywną oceną zarówno przedsiębiorców, jak i środowiska prawniczego.

Przyjęty projekt przewiduje zmianę łącznie 25 aktów prawnych, w tym ustaw podatkowych. Ustawodawca proponuje wprowadzenie dość nietypowego rozwiązania. Ma ono polegać na zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn m.in. otrzymania w spadku przedsiębiorstwa. Taka zmiana wydaje się być celowa, biorąc pod uwagę uzasadnienie do projektu ustawy i nie było by w tym nic dziwnego, gdyby ustawodawca nie poszedł o krok dalej. W omawianym projekcie zaproponowano dodatkowo zwolnienie z podatku także darowizny otrzymanego w spadku przedsiębiorstwa (w tym również na rzecz osób niezwiązanych z darczyńcą więzami rodzinnymi).

Oznacza to, że po spełnieniu określonych warunków, ze zwolnienia z opodatkowania będzie korzystało nie tylko samo odziedziczenie przedsiębiorstwa, ale również otrzymanie go w darowiźnie od spadkobiercy, niezależnie od powiązań rodzinnych darczyńcy i obdarowanego. Taka zachęta ustawodawcy do prowadzenia przedsiębiorstwa po śmierci przedsiębiorcy pozwoli m.in. na neutralne podatkowo wniesienie otrzymanej w spadku zorganizowanej części przedsiębiorstwa do osobowej spółki prawa handlowego i następnie dalsze działania mające na celu optymalne wykorzystanie otrzymanego majątku.

Projekt ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej 27 lutego 2018 skierowano do I czytania na posiedzeniu Sejmu.

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Trendy HR 2020/2021 - Russell Bedford https://t.co/63hMimTuSq
RB__Poland „Razem jesteśmy silniejsi” – 37. doroczna globalna konferencja Russell Bedford - Russell Bedford https://t.co/muEBNkqbR4
RB__Poland Russell Bedford z 6% wzrostem! - Russell Bedford https://t.co/CCiYOadd53
RB__Poland PFR dofinansuje restrukturyzowane spółki komandytowe - Russell Bedford https://t.co/JlvBXRkk0N