piątek, 06 maj 2022 13:21

Naklejka uprawniająca do przebywania w strefach czystego transportu

Działania władz koncentrują się na poszukiwaniu rozwiązań, które przeciwdziałałyby zanieczyszczaniu środowiska naturalnego. Jednym z takich rozwiązań jest specjalna naklejka na szybę, którą będą musiały posiadać wszystkie samochody w strefach czystego transportu w największych miastach.  

Wzór nalepki dla pojazdów uprawnionych do wjazdu do strefy czystego transportu wprowadzony został rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska 31 marca 2022 r. Rozporządzenie to weszło w życie 4 maja 2022 r. Informacje o nalepkach znaleźć można również w art. 39 ust. 13 Ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

Pierwsze strefy czystego transportu mogą powstać już 1 stycznia 2023 r.

Na ten pomysł przychylnie patrzą władze Krakowa, dlatego to tam mogą pojawić się pierwsze takie strefy. Rozwiązanie to rozważa również stolica Polski. Rewolucja ma nastąpić w przeciągu dwóch lat. Ograniczenia dotyczyłyby tego, aby do Warszawy nie wjeżdżały najbardziej trujące samochody z silnikiem diesla. Przewiduje się, że restrykcje najbardziej dotkną pojazdy wyprodukowane przed 2005 rokiem. Wjazd samochodem spalinowym do takiej strefy będzie możliwy na podstawie wydawanej przez samorząd naklejki

Nawet 500 zł kary za brak naklejki na samochodzie

Resort klimatu opracował już wzór naklejki. Według niego będzie zawierała następujące informacje: rok produkcji pojazdu; rodzaj paliwa; nazwa gminy ustanawiającej strefę czystego transportu oraz numer rejestracyjny pojazdu. Za nieprzestrzeganie ograniczeń w dostępie do strefy czystego transportu można zostać ukaranym karą nawet do 500 zł, o czym informuje art. 96c. Ustawy z dnia 20.05.1971 r. Kodeks wykroczeń.

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Krajowy System e-Faktur – planowane zmiany dotyczące uprawnionych podmiotów - Russell Bedford https://t.co/aADFLivWTJ
RB__Poland Stawka VAT przy refakturowaniu kosztów ubezpieczenia przedmiotu leasingu na leasingobiorcę - Russell Bedford https://t.co/427FLNijsR