piątek, 24 wrzesień 2021 07:23

Krajowy Rejestr Zadłużonych ma ruszyć w grudniu. Tym razem na pewno

Teleinformatyczny system informacji o zadłużonych, Krajowy Rejestr Zadłużonych, ma wejść w życie na początku grudnia. System jest na etapie testowania.

W rozmowie z Dziennikiem Gazeta Prawna Michał Woś, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, deklaruje, że termin 01.12.2021 na wejście w życie KRZ jest ostatecznym. Przypomnijmy, że system miał już dwie daty wejścia – 1 grudnia 2020 roku i 1 lipca 2021 roku. Tym razem po testach między innymi Krajowej Izby Doradców Restrukturyzacyjnych ma faktycznie wejść w życie, znacznie upraszczając postępowania restrukturyzacyjne i upadłościowe, a także poprawiając ściągalność alimentów.

KRZ ma wejść na mocy nowelizacji Ustawy z dnia 28 maja 2021 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz niektórych innych ustaw, Dz. U. z 2021 r. W jednym miejscu ma być rejestrem postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Wykazywane w nim będą także długi alimentacyjne. Rejestr ma być portalem informacyjnym, na który każdy będzie mógł wejść i sprawdzić informacje o zadłużonych, tak instytucjach i firmach, jak osobach fizycznych. Dzięki temu strony postępowań będą miały dostęp w systemie ciągłym. Rodzi się pytanie jak udostępniane informacje będą zabezpieczane pod kątem ochrony danych osobowych, także tych wrażliwych. 

Na ten moment system jest nadal w fazie testowania, póki co w wersji bez realnych postępować, więc jego funkcjonalność będzie można realnie poznać dopiero po wystartowaniu w grudniu.  

 

Masz pytanie z zakresu restrukturyzacji?

andrzej dmowski1

Warszawa

dr Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej,dmowski@russellbedford.pl

michal zawila

Katowice

Michał Zawila

Partner
tel: 32 73 13 420
email: michal.zawila@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Wyrok TSUE: świadczenia rodzinne obywateli UE mają spełniać przesłankę równościową - Russell Bedford https://t.co/NDEQDrZ3Zz
RB__Poland Wynagrodzenie członków zarządu sp. z o.o. za 2021 r. wypłacone w 2022 r. – opodatkowane na zasadach 2022 r., ale be… https://t.co/2G5yaPvVgw
RB__Poland Polskie przepisy dotyczące poboru danych przez służby niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym - Russell Bedford https://t.co/kSlpwUgdeR
RB__Poland Nowelizacja kodeksu spółek handlowych koliduje z prawem podatkowym cen transferowych - Russell Bedford https://t.co/npuP4rVw4O