czwartek, 19 sierpień 2021 07:00

Prawo do weryfikacji szczepień pracowników ma wejść w życie już we wrześniu

Projekt ustawy pozwalającej pracodawcom na sprawdzanie tego, którzy z ich pracowników się zaszczepili, był jednym z rozwiązań, nad którymi pracowało Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii. Po zdymisjonowaniu wicepremiera, który zarządzał między innymi pracami nad tym projektem, przejmuje go Ministerstwo Zdrowia. Nowe prawo ma wejść w trybie przyspieszonym we wrześniu.

Jak wynika z badania Konfederacji Lewiatan, aż 80% pracodawców uważa, że powinni mieć dostęp do informacji o zaszczepieniu, co pozwoli im rozplanować pracę i zapewnić bezpieczeństwo personelowi. Powstaje pytanie czy ta potrzeba nie koliduje z prawem do tajemnicy dotyczącej zdrowia, a także z zapisami RPDO. Wątpliwości budzi też zgodność prawa z konstytucyjnym prawem do ochrony zdrowia, które nie może stać się obowiązkiem, chyba, że rząd wprowadzi ustawę dotyczącą obowiązkowych szczepień.

Rząd chce jednak podejść do problemu inaczej. Poza dostępem do systemu informatycznego, mającego pokazać pracodawcy kto z jego pracowników został zaszczepiony, ustawa ma dawać prawo do obłożenia pracownika przez pracodawcę obowiązkiem testowania nieszczepionego pracownika. Często testowanie ma w rezultacie sprawić, że osoba niezaszczepiona ugnie się pod presją i zdecyduje na zaszczepienie.  

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Wyrok TSUE: świadczenia rodzinne obywateli UE mają spełniać przesłankę równościową - Russell Bedford https://t.co/NDEQDrZ3Zz
RB__Poland Wynagrodzenie członków zarządu sp. z o.o. za 2021 r. wypłacone w 2022 r. – opodatkowane na zasadach 2022 r., ale be… https://t.co/2G5yaPvVgw
RB__Poland Polskie przepisy dotyczące poboru danych przez służby niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym - Russell Bedford https://t.co/kSlpwUgdeR
RB__Poland Nowelizacja kodeksu spółek handlowych koliduje z prawem podatkowym cen transferowych - Russell Bedford https://t.co/npuP4rVw4O