czwartek, 24 czerwiec 2021 12:48

Nowy obowiązek podmiotów wpisanych do KRS – elektroniczna skrzynka do doręczeń

Od 1 lipca 2021 roku wchodzi w życie ustawa o doręczeniach elektronicznych. Nowe przepisy zmodyfikują między innymi formę komunikacji z organami publicznymi oraz sądami. Będzie to miało bezpośredni wpływ na funkcjonowanie spółek handlowych. Wcześniej już pisaliśmy o tym, iż Krajowy Rejestr Sądowy od 1 lipca zmienia również tryb obsługi podmiotów zarejestrowanych w KRS, wszystkie wnioski dotyczące zmian danych w podmiotach bądź rejestracja nowych będzie się odbywała wyłącznie w formie elektronicznej.

Dzięki nowelizacji w zakresie  przyśpieszonej elektronizacji doręczeń, postępowań, a nawet rozpraw sądowych, interesanci będą mogli przyśpieszyć procesy urzędowo-sądowe. Nowe przepisy znajdą się w kodeksie postępowania cywilnego, kodeksie spółek handlowych oraz w kodeksie postępowania administracyjnego.

Najbardziej istotną zmianą w doręczeniach elektronicznych dla podmiotów zarejestrowanych w KRS jest obowiązek posiadania skrzynek elektronicznych, które będą wyspecjalizowane do otrzymania korespondencji od podmiotów administracyjnych oraz sądowych. Obowiązkowi założenia skrzynki elektronicznej będą podlegać:

  • spółki partnerskie
  • spółki komandytowe
  • spółki jawne
  • spółki komandytowo – akcyjne
  • spółki akcyjne
  • spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Ponadto po założeniu takiej skrzynki do doręczeń, wyżej wymienione podmioty będą zobowiązane do wyznaczenia administratora, który będzie miał nadane wszelkie uprawnienia związane ze skrzynką, będzie mógł aktywować adres oraz zarządzać skrzynką. Obowiązek wyznaczenia administratora dla skrzynki elektronicznej będzie dotyczył spółek, lecz osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą będą z niego zwolnieni.

Kolejną zmianą jest utworzenie bazy adresów elektronicznych, wszystkie adresy będą ujawnione w rejestrze publicznym i staną się równoważna formą doręczeń urzędowej korespondencji od organów administracji publicznej oraz sądów.

Na dzień dzisiejszy wciąż trwają pracę nad wdrożeniem rozwiązań technicznych związanych ze elektroniczną skrzynką odbiorczą, rozważana jest już zmiana terminu wejścia w życie nowych rozwiązań. Wnioski o utworzenie adresów elektronicznych będzie można składać już od 1 lipca 2021 roku, jednak w przypadku odroczenia terminu wejścia w życia regulacji dotyczących skrzynek elektronicznych wejdą one w życie najprawdopodobniej 1 października 2021 roku.

Przedsiębiorcy powinni dopilnować wszelkich terminów w zakresie obowiązku założenia skrzynki do doręczeń elektronicznych, aby uniknąć dotkliwych komplikacji w razie uchybienia temu obowiązkowi, w postaci chociażby fikcji doręczenia pism kierowanych przez urzędy oraz sądy.

Autorka: Darya Bannaya

Młodszy konsultant podatkowy. Absolwent kierunku Prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent kierunku Globalny Biznes, Finanse i Zarządzanie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Laureatka konkursu Ministerstwa Finansów „Podatkowi Liderzy” 7. edycja. Prowadząca szkoleń oraz konferencji skierowanych dla cudzoziemców w tematyce podatkowych aspektów prowadzenia i założenia biznesu w Polsce. Specjalizuje się w prawie podatkowym, doradzając klientom w bieżących sprawach związanych przede wszystkim z podatkami dochodowymi. Autorka i współautorka publikacji o tematyce prawnopodatkowej.

 

 

 

Kasia

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Rozliczanie środków z tarczy antykryzysowej

poradnik

Po ponad roku pandemii trwa już proces rozliczania środków pozyskanych między innymi z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Warto zabezpieczyć się na tę okoliczność i dowiedzieć na co zwrócić uwagę przy rozliczaniu subwencji i w jaki sposób przygotować dokumentację ujmującą jej wydatkowanie.

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Rozprawy bardziej punktualne, ale mniej kulturalne – Obywatelski Monitoring Sądów 2021 - Russell Bedford https://t.co/8dhPH6NVKI
RB__Poland Co należy wiedzieć o prostej spółce akcyjnej oraz jakie są jej wady i zalety? - Russell Bedford https://t.co/0CxNXkMN1o
RB__Poland Przedsiębiorcy dyskutowali na temat zmian podatkowych Polskiego Ładu – nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej w… https://t.co/ju5uHHU8AI
RB__Poland Nowe formy zwolnień z kas w związku pakietem e-commerce - Russell Bedford https://t.co/jmQrLTffGs