wtorek, 12 styczeń 2021 14:08

5 najważniejszych zmian w prawie pracy w 2021

Nowelizacja prawa pracy wprowadza nowe obowiązki, kary i wykroczenia. Wypunktowaliśmy najważniejsze.

 

  1. Zmiana płacy minimalnej – wzrost to 200 zł, co daje nam płacę minimalną na poziomie 2800 zł brutto, a więc ok. 2060 na rękę. Godzinowa na umowach cywilnoprawnych to 18,30.
  2. Grzywna do 45 tys. złotych dla pracodawcy, który zatrudnia na czarno alimenciarza. 281 par. 2 i art. 282 par. 3 Kodeksu pracy mówi, że pracownik zapłaci grzywnę, jeśli zataja pełną kwotę wynagrodzenia pracownika, którego sytuacja spełnia 3 przesłanki:
  • wobec dłużnika jest prowadzone postępowanie egzekucyjne z tytułu niepłacenia alimentów,
  • dłużnik posiada zaległości wobec Funduszu Alimentacyjnego,
  • zaległości dotyczą ponad 3 miesięcy.
  1. ZUS zaczyna prowadzić ewidencję umów o dzieło. Każdy pracodawca jest zobowiązany poinformować poprzez Platformę Usług Elektronicznych o podpisaniu tego typu umów. Zgłoszenie musi zostać dokonane w ciągu 7 dni od podpisania umowy na specjalnym druku ZUS RUD. Przepis dotyczący tej zmiany zawarty jest w art. 22 ustawy z dnia 31 marca 2020 roku o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2020 poz. 568).
  2. Tarcza antykryzysowa wydłuża ważność orzeczeń lekarskich – badań okresowych i wstępnych.
  3. Art. 15gc. Przywołanej ustawy antycovidowej (stan prawny aktualny na dzień: 12.01.2021) daje pracodawcy bardziej elastyczne możliwości skierowania pracownika na zaległy urlop wypoczynkowy. „W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, pracodawca może udzielić pracownikowi, w terminie przez siebie wskazanym, bez uzyskania zgody pracownika i z pominięciem planu urlopów, urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach kalendarzowych, w wymiarze do 30 dni urlopu, a pracownik jest obowiązany taki urlop wykorzystać”.

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Rozliczanie środków z tarczy antykryzysowej

poradnik

Po ponad roku pandemii trwa już proces rozliczania środków pozyskanych między innymi z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Warto zabezpieczyć się na tę okoliczność i dowiedzieć na co zwrócić uwagę przy rozliczaniu subwencji i w jaki sposób przygotować dokumentację ujmującą jej wydatkowanie.

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Co należy wiedzieć o prostej spółce akcyjnej oraz jakie są jej wady i zalety? - Russell Bedford https://t.co/0CxNXkMN1o
RB__Poland Przedsiębiorcy dyskutowali na temat zmian podatkowych Polskiego Ładu – nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej w… https://t.co/ju5uHHU8AI
RB__Poland Nowe formy zwolnień z kas w związku pakietem e-commerce - Russell Bedford https://t.co/jmQrLTffGs