wtorek, 20 październik 2020 07:07

Siłownia i sport w czasach zarazy – możliwe, ale pod pewnymi warunkami

photo master1305 - www.freepik.com photo master1305 - www.freepik.com

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 października 2020 r., zmieniające rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, co do zasady, ustanowiło do odwołania zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców działalności polegającej na prowadzeniu basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness, ale jak to w życiu bywa, od zasady zawsze znajdzie się wyjątek.

Ten istotny wyjątek znajdziemy w § 1 pkt 1 rozporządzenia zmieniającego, który stanowi, że do odwołania ustanawia się zakaz prowadzenia basenów, siłowni, klubów i centrów fitness, z wyłączeniem basenów, siłowni, klubów i centrów fitness:

  1. działających w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów,
  2. przeznaczonych dla osób uprawiających sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych, które są wskazane w § 6 ust. 13 rozporządzenia z dnia 9 października 2020 r.

Prawniczy wytrych do sportu

Co to oznacza dla bywalców siłowni i miłośników sportu? Przede wszystkim to, że wyrażenie „dla osób uprawiających sport” jest prawniczym wytrychem umożliwiającym otwarcie drzwi do kontynuowania dbania o kondycję fizyczną przez miłośników ruchu, także w czasie zaostrzania się epidemii, ale pod pewnymi warunkami.

Sportowy i zorganizowany charakter

W pierwszej kolejności, żeby skorzystać z możliwości krzewienia swojej kultury fizycznej w trakcie epidemii na basenie, siłowni, klubie czy centrum fitness, musimy uprawiać sport.

Sport ma nawet swoją definicję ustawową i zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie są nim wszelkie formy aktywności fizycznej, które przez uczestnictwo doraźne lub zorganizowane wpływają na wypracowanie lub poprawienie kondycji fizycznej i psychicznej, rozwój stosunków społecznych lub osiągnięcie wyników sportowych na wszelkich poziomach. Co ciekawe, zgodnie z art. 2 ust. 1a wspomnianej ustawy, za sport uważa się również współzawodnictwo oparte na aktywności intelektualnej, którego celem jest osiągnięcie wyniku sportowego.

Rozporządzenie nie rozróżnia, czy uprawiamy sport amatorsko czy wyczynowo, ale musimy pamiętać, że niedopuszczalne będzie samodzielnie udanie się na siłownię o dowolnej godzinie i indywidualne ćwiczenie, ponieważ wszystkie wyjątki wskazane w rozporządzeniu z samej swojej istoty stanowią zorganizowane formy aktywności fizycznej, najczęściej odbywające się według ustalonego harmonogramu lub terminarza.

I tak, w przypadku uprawiania sportu w ramach współzawodnictwa, ważne będzie, aby aktywność fizyczna odbywała się w kontekście rywalizacji pomiędzy zawodnikami (na przykład ćwiczę i dokonuję pomiaru wyników, aby lepiej wypaść na zawodach), a w przypadku uprawiania sportu w ramach zajęć, powinna je prowadzić konkretna osoba według określonego planu (na przykład trener w przypadku zajęć cross-fit czy trener klubu sportowego w przypadku sportów drużynowych).

Odpowiedzialność za reżim sanitarny spoczywa na organizatorze

Możliwość prowadzenia przez przedsiębiorców basenów, siłowni, klubów i centrów fitness, przeznaczonych dla osób uprawiających sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych, choćby w ograniczonym reżimie sanitarnym, może okazać się kołem ratunkowym dla branży fitness i sportowej, choć wydaje się, że rzuconym nie do końca świadomie przez rząd.

Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się taki krok powinni pamiętać, że dotychczasowe doświadczenie uczy o dużej nadgorliwości władzy publicznej w egzekwowaniu epidemicznych zakazów (nawet jeżeli istnieją od nich wyjątki) oraz że to na przedsiębiorcach (organizatorach) spoczywa obowiązek zapewnienia odpowiednich warunków sanitarnych, do których należą między innymi:

  • weryfikacja liczby osób uczestniczących w zajęciach sportowych, wydarzeniu sportowym, korzystających z obiektu sportowego lub sprzętu sportowego;
  • dezynfekcja szatni i węzłów sanitarnych;
  • zapewnienie środków do dezynfekcji rąk i sprzętu sportowego;
  • dezynfekcja urządzeń i sprzętu sportowego po każdym użyciu i każdej grupie korzystających;
  • zapewnienie 15-minutowych odstępów między wchodzącymi i wychodzącymi uczestnikami zajęć sportowych, wydarzeń sportowych lub korzystających z obiektu sportowego lub sprzętu sportowego lub w inny sposób ograniczająca kontakt pomiędzy tymi osobami.

 Autor: Michał Skwarek - aplikant radcowski w departamencie prawnym Russell Bedford Poland. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. 

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Kalendarz spotkań

calendar

Ruszamy z cyklem spotkań z przedsiębiorcami. Dzięki nim możemy wdrożyć optymalną pomoc dla naszych obecnych i przyszłych klientów. Tutaj możesz zobaczyć wszystkie przyszłe wydarzenia. Zapraszamy.

Zobacz terminy

Facebook

Twitter

RB__Poland Opublikowano nowe formularze dotyczące cen transferowych TPR-C i TPR-P wersja 4. Kogo dotyczą i od kiedy obowiązują… https://t.co/1fI9PjzMaM
RB__Poland Co nowego wprowadza ustawa deweloperska? Podsumowanie - Russell Bedford https://t.co/VZCDnRPM7B
RB__Poland Komentarz eksperta - Russell Bedford https://t.co/n85OOASb5d https://t.co/qtoyqJuBpK
RB__Poland Dzień cen transferowych - zapraszamy 21.10. Katowice - Russell Bedford https://t.co/nUN0TA2yXA https://t.co/8PfPdQaMov