czwartek, 18 czerwiec 2020 06:41

Brak wsparcia dla przedsiębiorców w restrukturyzacji w tarczy antykryzysowej to dobijanie leżącego

Brak dostatecznych narzędzi wsparcia osłabia i tak słabo już prosperujące podmioty. Ponadto zniechęca do korzystania ze ścieżki restrukturyzacyjnej, co może mieć w przyszłości negatywne konsekwencje.

Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców (MŚP), dnia 4 czerwca br. wystosował do Wiceprezes Rady Ministrów wniosek o umożliwienie przedsiębiorcom w restrukturyzacji korzystanie ze wsparcia przewidzianego tarczą antykryzysową.

Specustawa ma na celu udzielanie przedsiębiorcom wsparcia niezbędnego dla utrzymania i kontynuacji prowadzonej działalności gospodarczej, zagrożonej na skutek ekonomicznych następstw, wynikających z wprowadzonych na podstawie odrębnych przepisów zakazów oraz ograniczeń spowodowanych epidemią. Ustawa nie ma zastosowania w przypadku osób, wobec których ogłoszono upadłość, oraz tych, wobec których otwarte zostało postępowanie restrukturyzacyjne. W tych dwóch przypadkach procedura udzielenia wsparcia określona w ustawie ulega zawieszeniu do czasu ich prawomocnego rozpatrzenia. Reguluje to przepis art. 2 ust. 3 ustawy, który brzmi: „ustawy nie stosuje się do przedsiębiorców, wobec których ogłoszono upadłość, oraz przedsiębiorców, wobec których otwarte zostało postępowanie restrukturyzacyjne”.

Rzecznik MŚP zwraca uwagę na to, że taki zapis to niejako „dobijanie leżącego”. Restrukturyzacja odnosi się do „przedsiębiorców, którzy w sposób właściwy i terminowo zareagowali na swoją sytuację finansową, wszczęli formalną procedurę restrukturyzacji sądowej i podjęli przewidziane prawem środki celem uniknięcia upadłości oraz ratowania swojego przedsiębiorstwa”. Pozbawienie tej grupy możliwości uzyskania wsparcia jest działaniem mocno szkodliwym i wręcz nieetycznym. Rzecznik postuluje, aby zmienić zapis art. 2 ust. 3 specustawy. Nowa regulacja mogłaby stanowić, że „ustawy nie stosuje się do przedsiębiorców, wobec których ogłoszono upadłość oraz takich, którzy złożyli wniosek o ogłoszenie upadłości i nie złożyli wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego”.

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Rozprawy bardziej punktualne, ale mniej kulturalne – Obywatelski Monitoring Sądów 2021 - Russell Bedford https://t.co/8dhPH6NVKI
RB__Poland Co należy wiedzieć o prostej spółce akcyjnej oraz jakie są jej wady i zalety? - Russell Bedford https://t.co/0CxNXkMN1o
RB__Poland Przedsiębiorcy dyskutowali na temat zmian podatkowych Polskiego Ładu – nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej w… https://t.co/ju5uHHU8AI
RB__Poland Nowe formy zwolnień z kas w związku pakietem e-commerce - Russell Bedford https://t.co/jmQrLTffGs