czwartek, 18 czerwiec 2020 06:41

Brak wsparcia dla przedsiębiorców w restrukturyzacji w tarczy antykryzysowej to dobijanie leżącego

Brak dostatecznych narzędzi wsparcia osłabia i tak słabo już prosperujące podmioty. Ponadto zniechęca do korzystania ze ścieżki restrukturyzacyjnej, co może mieć w przyszłości negatywne konsekwencje.

Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców (MŚP), dnia 4 czerwca br. wystosował do Wiceprezes Rady Ministrów wniosek o umożliwienie przedsiębiorcom w restrukturyzacji korzystanie ze wsparcia przewidzianego tarczą antykryzysową.

Specustawa ma na celu udzielanie przedsiębiorcom wsparcia niezbędnego dla utrzymania i kontynuacji prowadzonej działalności gospodarczej, zagrożonej na skutek ekonomicznych następstw, wynikających z wprowadzonych na podstawie odrębnych przepisów zakazów oraz ograniczeń spowodowanych epidemią. Ustawa nie ma zastosowania w przypadku osób, wobec których ogłoszono upadłość, oraz tych, wobec których otwarte zostało postępowanie restrukturyzacyjne. W tych dwóch przypadkach procedura udzielenia wsparcia określona w ustawie ulega zawieszeniu do czasu ich prawomocnego rozpatrzenia. Reguluje to przepis art. 2 ust. 3 ustawy, który brzmi: „ustawy nie stosuje się do przedsiębiorców, wobec których ogłoszono upadłość, oraz przedsiębiorców, wobec których otwarte zostało postępowanie restrukturyzacyjne”.

Rzecznik MŚP zwraca uwagę na to, że taki zapis to niejako „dobijanie leżącego”. Restrukturyzacja odnosi się do „przedsiębiorców, którzy w sposób właściwy i terminowo zareagowali na swoją sytuację finansową, wszczęli formalną procedurę restrukturyzacji sądowej i podjęli przewidziane prawem środki celem uniknięcia upadłości oraz ratowania swojego przedsiębiorstwa”. Pozbawienie tej grupy możliwości uzyskania wsparcia jest działaniem mocno szkodliwym i wręcz nieetycznym. Rzecznik postuluje, aby zmienić zapis art. 2 ust. 3 specustawy. Nowa regulacja mogłaby stanowić, że „ustawy nie stosuje się do przedsiębiorców, wobec których ogłoszono upadłość oraz takich, którzy złożyli wniosek o ogłoszenie upadłości i nie złożyli wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego”.

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Ministerstwo Sprawiedliwości chce utworzyć Sąd Ochrony Wolności Słowa - Russell Bedford https://t.co/W6ffkXdBOu
RB__Poland Nowe prawo zamówień publicznych – najważniejsze zmiany - Russell Bedford https://t.co/s7GH7V8PSw
RB__Poland Rozszerzenie elementów w lokalnej dokumentacji oraz aktualizacja TPR, czyli kolejne zmiany w cenach transferowych -… https://t.co/2VJMk0zRDg
RB__Poland Nowelizacja ustawy o własności lokali - dłużnicy stracą dach nad głową - Russell Bedford https://t.co/Wh3Gngc88v