czwartek, 07 maj 2020 06:43

Tymczasowe zwolnienie jako remedium na bezrobocie

yanalya - pl.freepik.com yanalya - pl.freepik.com

W krajach anglosaskich zawieszenie stosunku pracy istnieje w porządku prawnym i bywa, że wyciąga firmy z tarapatów. Wprowadzenie go na polski rynek pracy rozważa ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej.

Koncepcja znana w common law jako furlough miałaby wejść w Polsce jako forma wsparcia dla firm i zabezpieczenie przez długotrwałym bezrobociem. Jak mówiła minister minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg w Sygnałach Dnia Polskiego Radia, pracodawca mógłby zawiesić pracownika na trzy miesiące, a ten w tym czasie miałby możliwość skorzystania np. z dodatku solidarnościowego, który zapowiedział Prezydent w umowie programowej, podpisanej z NSZZ „Solidarność” 05.05.b.r. Po okresie zawieszenia pracownik miałby wrócić na swoje stanowisko.

Na ten moment pomysł resortu nie jest sprecyzowany i wydaje się, że jest głównie przedwyborczą reklamą działań rządu, co nie zmienia faktu, że zawieszenie stosunku pracy może być przydatnym narzędziem. Podczas globalnej recesji w 2009 r. firmy takie jak Intel, Toyota i Gannett wdrożyły tymczasowe zwolnienia, stosując je jako alternatywę dla zwolnień.

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Polski ład 2022

okladka polski lad

Polski ład to jeden z największych projektów rewolucjonizujących polskie prawo podatkowe. Wprowadza do niego wiele nowych praw, a także rozwiązania, które przez lata nie mogły się przebić, negowane przez przedsiębiorców, a nawet ich Rzecznika, jak np. de facto likwidację podatku liniowego. W niniejszej publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Pobierz poradnik

Facebook

Twitter

RB__Poland Zmiany w cenach transferowych w ramach Polskiego Ładu. Część II - Russell Bedford https://t.co/cjAykIp0z8
RB__Poland Przeciwdziałanie nielegalnemu zatrudnieniu – walka z szarą strefą w Polskim Ładzie - Russell Bedford https://t.co/ObA05dxkuX
RB__Poland @RBakiewicz @tterlikowski *Ferowanie, nie forowanie.
RB__Poland Co z błędami księgowych spowodowanymi przez przepisy tzw. Polskiego Ładu? - Russell Bedford https://t.co/5HNFd3ZM9p