środa, 19 luty 2020 07:20

Posurfujemy po KRS i dostaniemy PSA dopiero w 2021 r. – wejście w życie elektronicznego postępowania przed KRS i Prostą Spółkę Akcyjną czeka poślizg

 katemangostar - pl.freepik.com katemangostar - pl.freepik.com

owe przepisy dotyczące oraz postępowania przed sądami rejestrowymi oraz Prostej Spółki Akcyjnej miały pierwotnie wejść w życie z dniem 1 marca 2020 r. i miały doprowadzić do rewolucji w prowadzeniu start-upów oraz do daleko idącej informatyzacji w zakresie postępowań związanych z Krajowym Rejestrem Sądowym.

Niemniej jednak mało prawdopodobne jest, aby rewolucja nastąpiła w 2020 r., ponieważ dnia 9 stycznia 2020 r. sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, która przewiduje przesunięcie wejścia w życie wspomnianych przepisów, a ustawodawcy powinno zależeć na szybkim przebiegu dalszych prac, bowiem do 1 marca 2020 r. (pierwotny termin wejścia w życie nowelizacji) pozostało niewiele czasu.

O pośpiechu świadczy między innymi fakt, że gdy w dniu 6 lutego 2020 r. do projektu ustawy senat wprowadził poprawki, to już 12 lutego sejmowa Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka przyjęła sprawozdanie w sprawie zgłoszonych przez senatorów poprawek. Dalsze prace z pewnością potoczą się równie szybko, ponieważ zmiana przepisów, zwłaszcza w zakresie cyfryzacji Krajowego Rejestru Sądowego zakłada prawdziwą rewolucję.

Po wejściu w życie nowelizacji wszelkie wnioski dotyczące podmiotu podlegającego wpisowi do rejestru przedsiębiorców będą składane wyłącznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego

Surfowanie po Krajowym Rejestrze Sądowym

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, że akta rejestrowe będą prowadzone w systemie teleinformatycznym, a ich udostępnianie będzie się odbywać za pośrednictwem ogólnodostępnych sieci teleinformatycznych. Na razie próżno szukać szczegółów o praktycznych aspektach funkcjonowania systemu, ale można jedynie przypuszczać, że będzie to architektura przypominająca rozwiązania znane z systemu eKRS czy systemu S24. W rezultacie pełnomocnicy (i nie tylko) będą mogli zdalnie surfować po przepastnych wodach akt rejestrowych. Natomiast dla tych osób, które szczególnie cenią sobie wizyty w sądach i sądowych czytelniach, akta rejestrowe będą udostępniane w siedzibie sądu rejestrowego z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego.

Cyfryzacji ulegnie także proces składania wniosków. Po wejściu w życie nowelizacji wszelkie wnioski dotyczące podmiotu podlegającego wpisowi do rejestru przedsiębiorców będą składane wyłącznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Dodatkowo, dokumenty stanowiące załączniki do wniosku złożonego za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, sporządzone w postaci elektronicznej, należało będzie opatrzyć kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem ePUAP.

Na PSA musimy poczekać

Przesunięciu uległo także wejście w życie Prostej Spółki Akcyjnej, która ma łączyć korporacyjny charakter spółki jako osoby prawnej i jego podstawowy przejaw jakim jest wyłączenie osobistej odpowiedzialności wspólników za jej zobowiązania ze znaczną swobodą kształtowania stosunku spółki. Prosta Spółka Akcyjna ma być nowoczesną formą niepublicznej spółki kapitałowej przeznaczoną dla innowacyjnych przedsięwzięć.

Choć Prosta Spółka Akcyjna budziła liczne kontrowersje wśród przedstawicieli doktryny prawa, to przedsiębiorcy zdają się wiązać z nią znaczne oczekiwania. Niemniej jednak na pojawienie się nowej spółki w polskim porządku prawnym przyjdzie nam jeszcze zaczekać przynajmniej rok, ponieważ będzie najprawdopodobniej towarzyszyć wejściu w życie informatyzacji postępowania rejestrowego.

Autor: Michał Skwarek - aplikant radcowski w departamencie prawnym Russell Bedford Poland. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. 

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Ministerstwo Sprawiedliwości chce utworzyć Sąd Ochrony Wolności Słowa - Russell Bedford https://t.co/W6ffkXdBOu
RB__Poland Nowe prawo zamówień publicznych – najważniejsze zmiany - Russell Bedford https://t.co/s7GH7V8PSw
RB__Poland Rozszerzenie elementów w lokalnej dokumentacji oraz aktualizacja TPR, czyli kolejne zmiany w cenach transferowych -… https://t.co/2VJMk0zRDg
RB__Poland Nowelizacja ustawy o własności lokali - dłużnicy stracą dach nad głową - Russell Bedford https://t.co/Wh3Gngc88v