niedziela, 26 styczeń 2020 21:01

UOKiK wydał decyzję w sprawie tzw. afery dieselgate. Volkswagen manipulował wskaźnikami emisji spalin i zapłaci ponad 120 mln zł kary

UOKiK zakończył postępowanie w sprawie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów przez Volkswagen Group Polska sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu. Prezes UOKiK wydał decyzję, w której uznał, że koncern wprowadzał konsumentów w błąd co do cech pojazdów wyposażonych w silniki o zapłonie samoczynnym typu EA 189 z „oprogramowaniem optymalizującym” emisję tlenków azotu. Kara nałożona na Volkswagena wynosi 120.607.288 zł i jest to najwyższa kara w historii UOKiK za naruszenie praw konsumentów.

Istota naruszeń

Volkswagen stosował w samochodach marki Volkswagen – Audi, Seat i Skoda – oprogramowanie do sterowania silnikiem EA 189 EU 5, które w warunkach testowych pozwalało zaniżać wartość emisji tlenków azotu. Oprogramowanie rozpoznawało, że samochód znajduje się na stanowisku kontrolnym i obniżało emisję tlenków azotu. W trakcie zwykłego użytkowania auta emisja tlenków azotu była wyższa. Faktyczna wartość emisji odbiegała od wartości przedstawianych przez Volkswagena w materiałach reklamowych i w dokumentach homologacyjnych. Prezes UOKiK nie miał wątpliwości, że Volkswagen manipulował wskaźnikami emisji spalin – wprowadzał konsumentów w błąd, twierdząc, że jego pojazdy są przyjazne środowisku. Nieprawdziwe informacje w materiałach reklamowych wywołały dezinformację wśród klientów. Odwoływały się do proekologicznej postawy Volkswagena, podczas gdy w rzeczywistości samochody nie były przyjazne środowisku. 

Historycznie wysoka kara

Na tak wysoką karę nałożyło się kilka czynników. Praktyka wprowadzania w błąd trwała 8 lat (od roku 2008 do 2016). W trakcie postępowania spółka nie wystosowała żadnych propozycji ugodowych. Koncern wystosował wytyczne dla dealerów, zgodnie z którymi mieli oni nie uwzględniać zasadnych reklamacji konsumentów związanych z poziomem emisji tlenków azotu. Choć rozprzestrzenianie nieprawdziwych informacji zostało zaniechane (spółka nie rozpowszechnia już wprowadzających w błąd informacji i wytycznych), to skutki tej praktyki mogą trwać. Poza karą finansową Prezes UOKIK nakazał poinformowanie o decyzji wszystkich konsumentów, którzy kupili samochody z grupy VW z silnikiem EA 189 EU 5. Spółka musi także opublikować decyzję na swoich stronach internetowych.

Co decyzja oznacza dla klientów Volkswagena

Na razie rozstrzygnięcie UOKiK nie jest prawomocne, ponieważ przysługuje od niego odwołanie do sądu. Dopiero po uprawomocnieniu się decyzji stanie się ona prejudykatem, co ułatwi konsumentom dochodzenie ewentualnych roszczeń w sądach. Ustalenia urzędu co do faktu stosowania praktyki są wiążące dla sądów powszechnych w przypadku rozpatrywania indywidualnych spraw w zakresie zakwestionowanych w decyzji praktyk. Ponadto, konsumenci mogą się powołać na decyzję UOKiK przy składaniu reklamacji.

Autor: Przemysław Lach, aplikant radcowski Russell Bedford  

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Feedforward zamiast feedbacku – jak zwiększyć efektywność organizacji - Russell Bedford https://t.co/UYkn6qWxBx
RB__Poland RB Magazine numer 66 - zapraszamy do pobierania za darmo https://t.co/6vybR1p617 https://t.co/8Pt3AgJ8k7
RB__Poland Russell Bedford kontynuuje ekspansję w Afryce - Russell Bedford https://t.co/gdO2jpjBLV
RB__Poland Podwyższenie kapitału zakładowego z innych kapitałów spółki jest dochodem z udziału w jej zyskach (PIT) - Russell B… https://t.co/xDu3ObSmI3