środa, 08 styczeń 2020 12:57

Mały ZUS – kluczowe daty - 8 stycznia 2020 r. i 29 lutego 2020 r.

freepik - pl.freepik.com freepik - pl.freepik.com

Dzisiaj, tj. 8 stycznia 2020 r., mija ostatni dzień, w którym przedsiębiorca prowadzący indywidualną działalność gospodarczą o niewielkich obrotach, niekorzystający dotychczas z tzw. „Małego ZUS” na podstawie przepisów obowiązujących w 2019 r., może złożyć wniosek o skorzystanie z tzw. „Małego ZUS” na nowych zasadach.

Tzw. „Mały ZUS” obowiązuje od początku 2019 roku, adresowany jest do przedsiębiorców, których roczny przychód za 2018 rok nie przekroczył 63.000 złotych. Korzyść z takiego rozwiązania polega na ustalaniu składek proporcjonalnie od uzyskiwanego dochodu, co pozwala na obniżenie składek nawet o kilkaset złotych miesięcznie. Od stycznia 2020 r. obowiązuje nowa kwota graniczna maksymalnego przychodu – tj. 67.500 zł przychodu uzyskanego w 2019 roku. Ci przedsiębiorcy, którzy nie korzystali dotychczas z tej preferencyjnej formy opłacania składek ZUS, a spełniają wskazane kryterium maksymalnego przychodu w odniesieniu do 2019 r., mają czas na zgłoszenie chęci korzystania z „Małego ZUSu” do 8 stycznia 2020 r. Zgłoszenia do korzystania z preferencyjnej formy ustalania składek dokonuje się przez wyrejestrowanie się z ubezpieczeń i ponowne zgłoszenie się do ubezpieczeń – konieczne jest zatem złożenie formularzy ZUS ZWUA i ZUS ZUA.

Od 1 lutego 2020 roku obowiązywać będą zmienione zasady tzw. „Małego ZUSu”, z którego w nowej formule będą mogli korzystać również przedsiębiorcy, którzy w 2019 roku osiągnęli roczny przychód nie wyższy niż 120.000 zł. W konsekwencji przedsiębiorcy, których dochód za 2019 rok jest wyższy niż 67.500 zł ale nie przekracza nowej kwoty granicznej 120.000 zł mają czas na zgłoszenie chęci rozliczania składek na preferencyjnych zasadach do końca lutego 2020 r.

Przedsiębiorcy, którzy dotychczas nie korzystali z tzw. „Małego ZUS” nie muszą składać nowego wniosku.

Przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą w 2020 r. i chcą skorzystać z preferencyjnej formy ustalania składek, powinni dokonać zgłoszenia w standardowym terminie, tj. 7 dni od pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej.

Jakie warunki oprócz wskazanej wyżej maksymalnej kwoty rocznego przychodu muszą spełnić przedsiębiorcy, aby móc skorzystać z preferencyjnego rozwiązania i z czym trzeba się liczyć po wyborze preferencyjnej formy ustalania składek – przedstawiamy poniżej.

  1. Przedsiębiorca powinien prowadzić działalność w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni.
  2. Rozliczanie podatku dochodowego w formie karty podatkowej i jednoczesne korzystanie ze zwolnienia sprzedaży z podatku VAT skutkuje brakiem możliwości skorzystania z tzw. „Małego ZUSu”.
  3. Wykonywanie działalności na rzecz swoich byłych pracodawców również wyklucza możliwość korzystania z preferencji tzw. ”Małego ZUSu”.
  4. W imiennym raporcie miesięcznym albo w deklaracji rozliczeniowej przedsiębiorcy będą przekazywać dane dotyczące dochodu oraz form opodatkowania.
  5. Ustawowo ograniczony jest czas korzystania z „Małehgo ZUSu” - obniżona składka może być opłacana maksymalnie przez 36 miesięcy (3 lata) w ciągu kolejnych 60 miesięcy (5 lat) prowadzenia działalności.

Poniżej znajdziecie Państwo odnośniki do wyjaśnień, jakie na ten temat udostępnił Zakład Ubezpieczeń Społecznych na swoim serwisie internetowym:

https://www.zus.pl/firmy/przedsiebiorco-przeczytaj-wazne/maly-zus-mdg-/maly-zus-mdg-pytania-i-odpowiedzi

Dostępny jest również kalkulator, w którym przedsiębiorcy mogą sprawdzić, czy przysługuje im uprawnienie do korzystania z „Małego ZUSu”:

https://www.zus.pl/firmy/przedsiebiorco-przeczytaj-wazne/maly-zus-mdg-/kalkulator-mdg

Autor: Leszek Dutkiewicz, partner Russell Bedford Poland. Związany z firmą od 2011 roku. Dyrketor biura RBP w Katowicach. W latach 2008 – 2011 pracował dla czołowych firm doradczych (Ernst&Young, KPMG, BDO) świadcząc usługi z zakresu doradztwa podatkowego. Specjalizuje się w prawie podatkowym i gospodarczym, przede wszystkim w zakresie prawa podatkowego międzynarodowego, postępowań podatkowych, podatku VAT oraz cen transakcyjnych. Autor publikacji o tematyce związanej z prawem podatkowym, cywilnym i międzynarodowym. Wykładowca na szkoleniach z zakresu prawa podatkowego. Posiada wykształcenie prawnicze, w 2008 roku ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Sprawdź, czy będziesz mógł skorzystać z estońskiego CIT-u - Russell Bedford https://t.co/OX7xDiLWD4
6hreply
RB__Poland VAT na czasopisma specjalistyczne zostaje na poziomie 8% - Russell Bedford https://t.co/wKWLZbkdqR
RB__Poland Od 24 lipca br. obowiązywać będą wyższe opłaty za decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. - Russell… https://t.co/LUwuVEeYZC