czwartek, 24 styczeń 2019 15:47

Państwa postsowieckie mają naprawić ustawy, które pozwalają gwałcicielom uniknąć kary

Kraje Europy Wschodniej i Azji Środkowej muszą przerobić ustawy z czasów radzieckich dotyczące przemocy seksualnej, które pozwalają gwałcicielom uniknąć odpowiedzialności, między innymi poprzez zaaranżowane małżeństwa z ich ofiarami. Oganizacja Equality Now wezwała kraje do zmiany przepisów, które określają gwałt jako seks z przemocą lub z zagrożeniem przemocą.

Według raportu przygotowanego przez organizację Equality Now dziewięć krajów – Białoruś, Mołdawia, Ukraina, Litwa, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Uzbekistan, Rosja – ma prawodawstwo godzące w ofiary przemocy seksualnej. W niektórych przypadkach sprawca może przekonać ofiarę do pogodzenia się, płacąc jej lub poślubiając ją, aby uniknąć piętna społecznego – powiedziała Dekanosidze, prawniczka zajmująca się prawami człowieka w Gruzji, współautorka raportu.

Raport pojawił się tydzień po tym, jak Ukraina, podążając śladami krajów takich jak Szwecja i Islandia, stała się pierwszym krajem w regionie, który zmienił swoje prawo. Nowa kwalifikacja uznaje za gwałt każdy przypadek, kiedy dochodzi do kontaktu seksualnego bez zgody jednej ze stron.

W 10 z 15 krajów byłego Związku Radzieckiego nie ma automatycznego wymogu co do tego, aby władze przeprowadziły śledztwo w sprawie przemocy seksualnej i doprowadziły do ​​jej ścigania, wynika z badania Equality Now. Oznacza to, że ​​ciężar ścigania sprawiedliwości spoczywa na ofierze lub na jej rodzinie

Tragiczna sytuacja ofiar

W 10 z 15 krajów byłego Związku Radzieckiego nie ma automatycznego wymogu co do tego, aby władze przeprowadziły śledztwo w sprawie przemocy seksualnej i doprowadziły do ​​jej ścigania, wynika z badania Equality Now. Oznacza to, że ​​ciężar ścigania sprawiedliwości spoczywa na ofierze lub na jej rodzinie. Błędne ustawodawstwo w połączeniu z seksistowskimi postawami w regionie oznacza, że dziewczęta i kobiety są często oskarżane o prowokowanie przemocy seksualnej i mogą być zmuszane do godzenia się z napastnikami, a nawet poślubienia ich. Co więcej policja często zniechęca ofiary do inicjowania spraw. Ofiary spotykają się z presją ze strony sprawcy, jego rodziny lub nawet własnej rodziny, aby znieść roszczenia. 

W raporcie napisano również, że przemoc seksualna zwykle pozostaje bezkarna w przypadku porwań narzeczonych i małżeństw dzieci, które wciąż mają miejsce w niektórych krajach euroazjatyckich. Małżeństwa dzieci są nielegalne we wszystkich 15 krajach, ale można je zaaranżować, jeśli dziewczyna zostanie zgwałcona, po to aby zapobiec wstydowi publicznemu. Gwałt nie jest badany w takich sytuacjach, co oznacza, że ​​przymusowe małżeństwo skutecznie usprawiedliwia gwałt, jak podają badania. Dekanosidze przytoczyła przypadek 15-letniej dziewczynki w Gruzji, która została zgwałcona przez dwóch mężczyzn. Kiedy nastolatka zgłosiła ataki, jej rodzina zmusiła ją do małżeństwa z jednym z jej gwałcicieli. Także podczas porwań narzeczonych gwałt jest często wykorzystywany jako narzędzie zmuszające dziewczynę do małżeństwa.

Prawo może zmienić postawę publiczną

Wiele z tych przepisów odmawia sprawiedliwości osobom, które przeżyły przemoc seksualną, zamiast sprowadzać napastników do odpowiedzialności – mówi Tamara Dekanosidze. – Ważne jest, aby kraje naprawiły te prawa i położyły kres powszechnej bezkarności.

Dekanosidze powiedziała, że ​​zmiany prawne są istotną częścią szerszych środków potrzebnych do zwalczania przemocy seksualnej.

– Prawo może zmienić postawę publiczną – stwierdza prawniczka. – Poprawienie tych przepisów stanowiłoby silny sygnał, że przemoc seksualna nie będzie tolerowana.

Autor:

Katarzyna Kołbuś - Redaktor prowadząca RB Magazine. Od ponad 10 lat związana z prasą branżową, m.in. Gazetą Finansową i portalem ipip.com.pl, który poświęcony jest finansom, podatkom, prawu, polityce i gospodarce. Ukończyła filologię polską na UMCS oraz językową redakcję tekstu na UW.

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 55

Tematy na czasie to split payment, raportowanie MDR, nowa matryca stawek VAT. Zmianom przyglądamy się na bieżąco na naszym portalu i w mediach społecznościowych. W magazynie podsumowujemy najważniejsze z nich, a także zwracamy uwagę na takie, które są równie ważne, ale niekoniecznie „medialne”.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Zatrudnianie pracowników młodocianych w polskim prawie - Russell Bedford Poland https://t.co/hKIqb1abOZ
12hreply
RB__Poland Rząd utrudnia osobom prawnym prowadzenie postępowań przed sądami - Russell Bedford Poland https://t.co/aTnt3RqrQT
18hreply
RB__Poland Od nowego roku kasy rejestrujące w postaci oprogramowania, ale nadal z drukowanymi paragonami - RB Akademia - szkol… https://t.co/ZiAHO99eSA
RB__Poland Likwidacja spółki z o.o. a zbycie nieruchomości - Russell Bedford Poland https://t.co/5s02bGMkCq