Piramida finansowa - będą zmiany w prawie karnym

Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach Zespołu roboczego ds. analizy istotnych zagrożeń bezpieczeństwa oraz interesów konsumentów i państwa w sferze gospodarczej i finansowej, powołanego z inicjatywy Prezesa Rady Ministrów przy Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów,podjęło pracę nad zmianami w kodeksie karnym. Zmiany mają dotyczyć odrębnego występku jakim jest tzw. tworzenie piramid finansowych. 

Piramida finansowa to działalność, w której zysk konkretnego uczestnika jest bezpośrednio uzależniony od wpłat późniejszych uczestników, stojących niejako niżej w tej strukturze.Konieczność przyciągania nowych uczestników oznacza, że piramida finansowa jest z góry skazana na upadek. Piramidę finansową cechuje: oferowanie wysokich zysków, wprowadzenie klientów w błąd, pozyskiwanie nowych klientów aż do bankructwa przedsiębiorstwa. Jedną z pierwszych piramid finansowych w Polsce była Bezpieczna Kasa Oszczędności założona w 1989 r., a ostatnio najbardziej znaną piramidą finansową była piramida Amber Gold sp. z o.o. Dziś za tworzenie piramid finansowych ich twórcy mogą odpowiadać m. in. na podstawie art. 286 § 1. Ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeksu karnego (Dz. U. 1997 Nr 88 poz. 553), który dotyczy niekorzystnego rozporządzania mieniem. Aby pociągnąć kogokolwiek do odpowiedzialności na podstawie ww. artykułu, muszą pojawić się poszkodowani, którzy ponieśli straty wskutek nieuczciwych praktyk. Grozi za to maksymalnie do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Według biura prasowego resortu sprawiedliwości trwają prace analityczne nad zmianami w kodeksie karnym. W pracach pomagać ma także Prokuratura Krajowa. Ministerstwo Sprawiedliwości informuje, że prowadzone prace mają na celu wprowadzenie do polskiego porządku prawnego odpowiednich przepisów, które umożliwią skuteczne zwalczanie firm o takim „modelu biznesowym”, czyli stworzenie przepisów m. in. pozwalających na wszczęcie postępowania już w momencie wystąpienia podejrzenia o budowanie piramidy finansowej. Będą to przepisy niezależne od obecnego już w polskim prawie „niekorzystnego rozporządzania mieniem”.

Autor:

Paweł Boś

Autor licznych artykułów o tematyce prawno-podatkowej, publikowanych w prasie branżowej. Związany z Russell Bedford Poland od 2018 roku. Student Prawa na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz absolwent Zarządzania na Politechnice Świętokrzyskiej.

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 49

Nowości, zmiany to hasło przewodnie tego numeru. Z początkiem roku weszło ich sporo, a kolejne już przebierają nóżkami, aby zarzucić nas papierologią i problemami. Staramy się je Państwu nie tylko wymieniać, ale też opisywać, jak też je komentować.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Rozliczanie wydatków na gastronomię w kosztach uzyskania przychodów  - Russell Bedford Poland https://t.co/qWcbgIqQGU
10hreply
RB__Poland Russell Bedford Audyt jednogłośnie wybrany na Audytora FinansowegoSkandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej (SPCC) -… https://t.co/Uv4PnB0Svs
RB__Poland Mecenas @AndrzejDmowski komentuje dla tygodnika @TygodnikWPROST bezprawne przetrzymywanie w areszcie Michała Lisiec… https://t.co/aAMBHO0OT7
RB__Poland RT @RB__KTC: Russell Bedford Leaps To 17th Place In IAB World Ranking Of Global Networks. CEO, @StephenHamlet1 said: “I am immensely proud…