piątek, 12 październik 2018 06:40

Polska nadal nie akceptuje propozycji UE w sprawie dyrektywy o prawach autorskich

Rząd polski nadal stoi na stanowisku, że dyrektywa o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym nie może zostać przyjęta w obecnym kształcie. Wątpliwości budzą zapisy dotyczące ochrony publikacji prasowych w zakresie cyfrowych sposobów korzystania, a także zapisy określające korzystanie z treści chronionych przez dostawców usług społeczeństwa informacyjnego polegających na przechowywaniu i zapewnianiu publicznego dostępu do dużej liczby utworów i innych przedmiotów objętych ochroną zamieszczanych przez użytkowników.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wystosowało oświadczenie, w którym pokkreśla, że polski rząd odrzuca propozycje Parlamentu Europejskiego zapisane w paragrafach 11 i 13 proponowanej dyrektywy o prawach autorskich. Określana jako Acta2 przywołana dyrektywa w paragrafie 11 wprowadza ograniczenia w prawie do zwielokrotniania utworu, natomiast w paragrafie 13 otwiera furtkę dla cenzurowania przestrzeni internetu przez „stosowanie skutecznych technologii rozpoznawania treści”, czyli de facto filtrowania treści, za co jej dostawcy mieliby odpowiadać także prawnie. 

Ujednolicenie i ochrona internetowej sieci to przedmiot ustaleń pomiędzy rządami UE, który rozbija się o pomysły ograniczające możliwości swobodnego przepływu informacji, ale też zmiany sposobu rozliczeń dostawców treści, którzy mieliby płacić tzw. podatek od linków.

Autor:

Katarzyna Kołbuś - Redaktor prowadząca RB Magazine. Od ponad 10 lat związana z prasą branżową, m.in. Gazetą Finansową i portalem ipip.com.pl, który poświęcony jest finansom, podatkom, prawu, polityce i gospodarce. Ukończyła filologię polską na UMCS oraz językową redakcję tekstu na UW.

 

Masz pytanie z zakresu prawa?

andrzej dmowski1

Warszawa

Andrzej Dmowski

Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: andrzej.dmowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 59

Piąta edycja konferencji Ceny Transferowe 2019/2020 ma w temacie głównym nowe podejście do transakcji realizowanych w grupach podmiotów powiązanych. Prowadzący podsumują nowości, jakie przyniósł nam miniony rok, i przedstawią plany na 2020. Jako przydatny bonus przygotowaliśmy dla Was kalendarz zmian i podsumowanie, które warto mieć pod ręką.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Prawo Unii nie stoi na przeszkodzie uregulowaniu krajowemu, które przewiduje, że każdy właściciel mieszkania w budy… https://t.co/r0WZXODDX8
18hreply
RB__Poland Restrukturyzacja kredytu może wiązać się ze sporym zobowiązaniem podatkowym - Russell Bedford Poland https://t.co/dcA3bInbYs
23hreply
RB__Poland Niezmiernie miło nam jest zaprezentować Państwu pierwszy numer miesięcznika VADEMECUM RB z zakresu kadr i płac:… https://t.co/MabWDg5YUb
RB__Poland Po pracowitym i udanym roku sezon konferencyjny Russell Bedford zakończył się dwoma ostatnimi wydarzeniami roku: sp… https://t.co/uqiIer2vXE