wtorek, 25 wrzesień 2018 07:37

Ministerstwo prześwietli paczki z Chin – powstaje nowy oddział celny

Chiński telefon, laptop lub tablet to dzisiaj codzienność. Polacy często sięgają to taki sprzęt elektroniczny ze względu na dobry stosunek jakości do ceny. Zakup może okazać się jeszcze bardziej okazyjny, jeśli sprzęt zamówi się bezpośrednio z Chin przez jeden z popularnych portali takich jak Aliexpress. Wśród kupujących krąży obiegowa opinia, że od takich zakupów nie trzeba płacić podatku VAT, a nawet jeśli trzeba, to może paczka nie zostanie skontrolowana i uda się zaoszczędzić te 23%. Ministerstwo finansów dostrzega ten problem i przypomniało ostatnio, że towary importowane z Chin w przesyłkach pocztowych podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Ustawa o podatku od towarów i usług w art. 51 zwalnia z podatku import towarów umieszczonych w przesyłkach wysyłanych z terytorium państw trzecich bezpośrednio do polskich konsumentów, jednak pod warunkiem, że łączna wartość towarów w przesyłce nie przekracza kwoty 22 euro. Zwolnienie to nie dotyczy również towarów importowanych w drodze sprzedaży wysyłkowej. W związku z tym typowe zakupy robione przez polskich konsumentów nie mogą korzystać z tego zwolnienia. Dotyczy ono zasadniczo otrzymanych prezentów do wskazanej powyżej kwoty. Problem w tym, że organy celne nie są w stanie skontrolować wszystkich paczek wysyłanych jako tzw. gifty. 

Ministerstwo finansów podejmuje więc kroki w celu uszczelnienie podatku vat od importu towarów w przesyłkach pocztowych. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie urzędów celno-skarbowych oraz podległych im oddziałów celnych, w których są dokonywane czynności przewidziane przepisami prawa celnego w zależności od rodzaju towarów lub procedur celnych, którymi mogą być obejmowane towary. Rozporządzenie przewiduje utworzenie nowego Oddziału Celnego Pocztowego w Lublinie, który będzie podlegał Lubelskiemu Urzędowi Celno-Skarbowemu w Białej Podlaskiej. 

Prace nad u tworzeniem Oddziału Celnego Pocztowego w Lublinie rozpoczęto w listopadzie 2017 r. z inicjatywy Poczty Polskiej SA. Bezpośrednim powodem podjęcia tych działań było rozpoczęcie przez Pocztę Polską SA współpracy z chińskim operatorem pocztowym w zakresie obsługi przesyłek pocztowych transportowanych w kontenerach drogą kolejową przez Małaszewicze do Lublina. Ministerstwo finansów chce, aby Oddział Celny Pocztowy w Lublinie kontrolował przesyłki przychodzące drogą kolejową z Chin. Celem utworzenia nowego oddziału celnego ma być zapewnienie lepszego poziomu kontroli przesyłek pocztowych w imporcie i podniesienie wpływów Skarbu Państwa z tytułu cła i podatku VAT. Ministerstwo Finansów planuje utworzyć dodatkowe 35 etatów dla funkcjonariuszy służby celno-skarbowej. W związku z tym należy się spodziewać, że przesyłki z Chin będą częściej kontrolowane, a kupujący wzywani do uiszczenia należnych podatków.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Ministerstwo Sprawiedliwości chce utworzyć Sąd Ochrony Wolności Słowa - Russell Bedford https://t.co/W6ffkXdBOu
RB__Poland Nowe prawo zamówień publicznych – najważniejsze zmiany - Russell Bedford https://t.co/s7GH7V8PSw
RB__Poland Rozszerzenie elementów w lokalnej dokumentacji oraz aktualizacja TPR, czyli kolejne zmiany w cenach transferowych -… https://t.co/2VJMk0zRDg
RB__Poland Nowelizacja ustawy o własności lokali - dłużnicy stracą dach nad głową - Russell Bedford https://t.co/Wh3Gngc88v