czwartek, 20 wrzesień 2018 06:24

Zwolnienie z podatku VAT usług z zakresu dietetyki

Usługi z zakresu dietetyki oraz pakiety takich usług w formie regularnych porad i konsultacji podlegają zwolnieniu z podatku VAT, jeśli były świadczone przez osoby posiadające profesjonalne uprawnienia zawodowe z zakresu dietetyki. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 13 grudnia 2017 r. sygn. 0114-KDIP4.4012.475.2017.1.AKO.

Zakres omawianej interpretacji to usługi dietetyczne w przedmiocie poradnictwa dietetycznego poprzez konsultacje, układanie planu diet oraz suplementacji dla osób zgłaszających się z konkretnymi problemami w przypadku, gdy będą służyły profilaktyce, zachowaniu i poprawie zdrowia pacjentów, wykonywane przez osobę, która legitymuje się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych. 

Wnioskodawcą interpretacji jest osoba prawna będąca podatnikiem CIT, a także podatnikiem VAT czynnym. Działalność polega na poradach dietetycznych udzielanych przez Internet. Oferta jest kierowana zarówno do osób, którym zależy na profilaktyce zdrowotnej oraz do tych, które potrzebują porad dietetycznych ze względu na problemy zdrowotne. 

 Wnioskodawca chciał uzyskać informacje, czy jego działalność z zakresu porad dietetycznych może być objęta zwolnieniem z VAT (usługi medyczne co do zasady są objęte zwolnieniem z VAT). 

W omawianej interpretacji organ podatkowy uznał za uzasadnione zwolnienie z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o VAT.

Organ podatkowy wskazał, że zakres przedmiotowy usług medycznych zwolnionych z VAT nie został jednoznacznie określony w ustawie VAT. Wskazał jednocześnie, że przepisy krajowe w zakresie opieki medycznej stanowią implementację do polskiego porządku prawnego przepisu art. 132 ust. 1 lit. b) oraz lit. c) Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. Z tego powodu organ podatkowy uznał za konieczne odwołanie się do orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE w tym zakresie. 

Organ podatkowy powołał się na orzeczenie TSUE sygn. C-106/05 zgodnie z którym:

„pojęcia „opieki medycznej” oraz „świadczeń opieki medycznej” (…) odnoszą się do świadczeń, które służą diagnozie, opiece oraz, w miarę możliwości, leczeniu chorób lub zaburzeń zdrowia”. 

Z tego orzeczenia wynika, że zakres przedmiotowy zwolnienia obejmuje usługi medyczne mające na celu poprawę zdrowia. To z kolei sprawia, że porady dietetyczne są objęte zwolnieniem z VAT, gdyż mają na celu profilaktykę lub poprawę zdrowia.

Organ podatkowy zwrócił uwagę na konieczność wystąpienia drugiego warunku – takie usługi muszą być wykonywane przez osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje zawodowe aby mogły być objęte zwolnieniem z VAT. 

Autor: 

Ekspert Russell Bedford

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Ministerstwo Sprawiedliwości chce utworzyć Sąd Ochrony Wolności Słowa - Russell Bedford https://t.co/W6ffkXdBOu
RB__Poland Nowe prawo zamówień publicznych – najważniejsze zmiany - Russell Bedford https://t.co/s7GH7V8PSw
RB__Poland Rozszerzenie elementów w lokalnej dokumentacji oraz aktualizacja TPR, czyli kolejne zmiany w cenach transferowych -… https://t.co/2VJMk0zRDg
RB__Poland Nowelizacja ustawy o własności lokali - dłużnicy stracą dach nad głową - Russell Bedford https://t.co/Wh3Gngc88v