wtorek, 17 lipiec 2018 06:34

Fiskus czyści rejestry podatników – rekordowo duża liczba wykreśleń z bazy VAT

W 2017 roku weszły w życie przepisy sprzyjające fiskusowi w dokonywaniu wykreśleń z rejestru VAT m.in. podatników, którzy zawiesili działalność na dłużej niż pół roku. Na koniec 2017 r. status czynnego podatnika straciło ponad 110 tys. podatników. Do końca maja 2018 r. z rejestru VAT wykreślono prawie 160 tys. firm, czyli ok. 10 proc. wszystkich polskich podatników VAT.

Przyczyny wykreślenia były niejednolite m.in. wyrejestrowano zagraniczne firmy, które długookresowo nie wykonywały żadnej działalności opodatkowanej w Polsce. Ministerstwo Finansów wskazuje, że wśród wykreślonych są firmy, które nie składały deklaracji VAT lub wystawiały tzw. puste faktury dokumentujące fikcyjne transakcje. Fiskus usuwa z rejestru także te firmy, z którymi nie może się skontaktować lub uznał je za nieistniejące. W takiej sytuacji urząd skarbowy nie musi informować o wykreśleniu. Występowały jednak przypadki, gdy firma była usuwana z rejestru tylko dlatego, że urzędnicy nie zastali przedsiębiorcy pod adresem siedziby. Wprowadzenie obowiązku składania pliku JPK także ułatwiło fiskusowi zbieranie danych o firmach i przeprowadzanych transakcjach. Warto wskazać, że od 1 października 2018 r. w formacie JPK będą przesyłane także sprawozdania finansowe.

Wykreślona z rejestru firma, pomimo prowadzenia przez nią działalności gospodarczej, staje się niewiarygodna dla kontrahentów. Problem stanowi także odliczenie VAT z faktury wystawionej przez firmę, którą fiskus usunął z bazy.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw z dnia 13 lutego 2018 r., skierowany do konsultacji publicznych, przewiduje możliwość wykreślenia z rejestru podatników VAT lub podatników VAT UE, gdy długookresowo będą oni składać deklaracje „zerowe”. Projektowane zmiany wskazują także, że wyłączona zostanie możliwość przywracania zarejestrowania podatnika po upływie dwóch miesięcy od dnia wykreślenia z rejestru w przypadku, gdy nie złożył on deklaracji VAT. Zmiany stanowią także o wyłączeniu możliwości przywracania zarejestrowania podatników wykreślonych z rejestru VAT ze względu na posiadanie informacji wskazujących na prowadzenie przez podatnika działań z zamiarem wykorzystania działalności banków lub SKOK-ów do celów mających związek z wyłudzeniami skarbowymi. Ponadto firmy powinny aktualizować informacje podane fiskusowi dotyczące adresu, numeru telefonu oraz kontaktu e-mailowego.

Istotnym jest, że firma, która chce zostać przywrócona do rejestru VAT może udowodnić dowolnymi sposobami, że prowadzi działalność i doprowadzić tym samym do ponownego umieszczenia jej danych w rejestrze podatników VAT.

Jeśli chcieliby Państwo otrzymać więcej informacji na ten temat zapraszamy do kontaktu.

Autor:

Aurelia Ulita

Młodszy konsultant w dziale doradztwa podatkowego. Od 2017 r. związana z kancelarią Russell Bedford Poland. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Doświadczenie zawodowe zdobywała w renomowanych lubelskich kancelariach prawno-podatkowych. Przedmiotem jej zainteresowań zawodowych jest prawo podatkowe, a w szczególności podatki dochodowe.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Ministerstwo Sprawiedliwości chce utworzyć Sąd Ochrony Wolności Słowa - Russell Bedford https://t.co/W6ffkXdBOu
RB__Poland Nowe prawo zamówień publicznych – najważniejsze zmiany - Russell Bedford https://t.co/s7GH7V8PSw
RB__Poland Rozszerzenie elementów w lokalnej dokumentacji oraz aktualizacja TPR, czyli kolejne zmiany w cenach transferowych -… https://t.co/2VJMk0zRDg
RB__Poland Nowelizacja ustawy o własności lokali - dłużnicy stracą dach nad głową - Russell Bedford https://t.co/Wh3Gngc88v