niedziela, 01 lipiec 2018 12:56

Organy nadużywają prawa do wydawania decyzji w sprawie zabezpieczenia zobowiązań podatkowych

Administracja podatkowa dysponuje narzędziem o charakterze „prewencyjnym”, a mianowicie decyzją zabezpieczającą. Ten z pozoru neutralny termin może oznaczać dla podatnika ukaranie za złamanie prawa, którego nigdy nie popełniono.

 

Decyzja zabezpieczająca może być wydana w toku postępowania podatkowego lub podczas kontroli podatkowej. W praktyce może to wyglądać tak, że kontrolerzy podatkowi dopatrzą się drobnych nieprawidłowości i z tego powodu zastosują omawiane narzędzie niejako „na wszelki wypadek”. Uzasadnienia takich decyzji mogą być formułowane w sposób bardzo ogólnikowy.

Kłopoty przedsiębiorców z organami podatkowymi najczęściej polegają na tym, że urząd skarbowy wykrywa nieprawidłowości i nakłada karę finansową, która niekiedy rujnuje biznes i pozbawia płynności finansowej. W myśl art. 33. Ordynacji Podatkowej kontroler ma też prawo do zabezpieczenia na majątku podatnika, jeśli zachodzi uzasadniona obawa, że zobowiązanie podatkowe nie zostanie wykonane. Przepis jest jednak sformułowany w sposób bardzo ogólnikowy. Pole do nadużyć ze strony urzędników jest w tej kwestii ogromne. Czy można się przed tym skutecznie obronić?

Szczegół ma znaczenie

Zgodnie z treścią przepisu zabezpieczenie majątkowe można zastosować „w szczególności gdy podatnik trwale nie uiszcza wymagalnych zobowiązań o charakterze publicznoprawnym lub dokonuje czynności polegających na zbywaniu majątku”. Z pozoru wszystko wydaje się przejrzyste, jednak całość może się skomplikować z powodu sformułowania „w szczególności”. Ten szczegół sprawia, że powodem zajęcia majątku może być subiektywne przekonanie urzędnika, że doszło do jakichkolwiek nieprawidłowości po stronie podatnika.

Decyzja zabezpieczająca może być wydana w toku postępowania podatkowego lub podczas kontroli podatkowej. W praktyce może to wyglądać tak, że kontrolerzy podatkowi dopatrzą się drobnych nieprawidłowości i z tego powodu zastosują omawiane narzędzie niejako „na wszelki wypadek”. Uzasadnienia takich decyzji mogą być formułowane w sposób bardzo ogólnikowy.

Nadgorliwość urzędnika a ryzyko utraty płynności finansowej

Treść przepisu wskazuje na to, że decyzja zabezpieczająca standardowo jest wydawana tylko wtedy, gdy podatnik uporczywie uchyla się od rozliczeń z fiskusem lub celowo wyprzedaje majątek po to, aby uniemożliwić wywiązanie się z należności. Inne okoliczności mogą być podstawą decyzji zabezpieczającej jedynie wyjątkowo.

Tyle w teorii. Nadgorliwość organu podatkowego może jednak spowodować zamrożenie znacznej części konta przedsiębiorcy i utratę płynności finansowej. Adresat takiej decyzji nie jest jednak pozbawiony możliwości obrony.

Od decyzji zabezpieczającej można się odwołać. Należy wtedy podnieść argument, że nie istnieje uzasadniona obawa do przypuszczenia, że zobowiązanie podatkowe nie zostanie wykonane. Brak reakcji ze strony „ukaranego” przedsiębiorcy może wręcz zachęcić organ podatkowy do dalszych represyjnych kroków z powodu powstania wrażenia akceptacji i „przyznania się do winy”. Niekorzystne rozstrzygnięcie organu podatkowego w omawianej kwestii nie musi oznaczać przegranej.

Autor:

Ekspert Russell Bedford

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Ministerstwo Sprawiedliwości chce utworzyć Sąd Ochrony Wolności Słowa - Russell Bedford https://t.co/W6ffkXdBOu
RB__Poland Nowe prawo zamówień publicznych – najważniejsze zmiany - Russell Bedford https://t.co/s7GH7V8PSw
RB__Poland Rozszerzenie elementów w lokalnej dokumentacji oraz aktualizacja TPR, czyli kolejne zmiany w cenach transferowych -… https://t.co/2VJMk0zRDg
RB__Poland Nowelizacja ustawy o własności lokali - dłużnicy stracą dach nad głową - Russell Bedford https://t.co/Wh3Gngc88v