niedziela, 01 lipiec 2018 05:55

Specyficzne cechy polskiego systemu interpretacji podatkowych

Przy sporządzaniu wniosku o wydanie interpretacji podatkowej należy zdawać sobie sprawę z pewnych specyficznych cech polskiego systemu interpretacji podatkowych. Przy ich zachowaniu można liczyć na spore korzyści wynikające z przedmiotowego systemu.

 

Po pierwsze interpretacja indywidualna chroni tylko wnioskodawcę. Jest ograniczona tylko do podmiotu, który wnioskuje o jej wydanie. Podatnik może powołać się na zastosowanie się do interpretacji w razie ewentualnych problemów. Natomiast w przypadku zastosowania się do interpretacji np. kontrahenta podatnika taka ochrona nie będzie przysługiwać.

Po drugie interpretacja podatkowa nie ma mocy wiążącej. Zgodnie z polskim prawem podatkowym poszczególne interpretacje podatkowe nie są wiążące dla podatnika jak i organów podatkowych. Dotyczy to również interpretacji ogólnych, które powstają po to, żeby wskazać wykładnię, którą powinni stosować urzędnicy. Jest to zasadnicza słabość polskiego systemu interpretacji podatkowych. Sprawia ona, że przy ich wydawaniu urzędnicy mogą ignorować już obowiązujące interpretacje, które zostały wydane w analogicznych sytuacjach. Co więcej interpretacje podatkowe (zarówno ogólne, jak i indywidualne) mogą zostać zmienione przez ministra finansów, jeśli uzna on, że dane interpretacje są nieprawidłowe.

Po trzecie należy zwrócić uwagę na różną jakość wydawanych interpretacji. Zdarza się, że poszczególne izby skarbowe wydają odmienne interpretacje podatkowe w analogicznych sprawach. Jest to bezpośrednio związane z niejednoznacznością polskich przepisów prawa podatkowego, które zostawiają urzędnikom zbyt duże pole do interpretacji. W konsekwencji dochodzi czasem do sytuacji w których dwie strony tej samej transakcji składają do tej samej izby skarbowej wniosek o wydanie interpretacji dotyczącej tego samego problemu, a urzędnicy wydają dwie, wzajemnie wykluczające się interpretacje.

Końcowo należy stwierdzić, że pomimo tych zauważalnych słabości, interpretacje podatkowe mogą wzmocnić pozycję podatnika w relacji z urzędnikami, rozwiązać jego problemy prawno-podatkowe oraz zabezpieczyć prawidłowość prowadzenia biznesu. Zatem w dzisiejszym systemie interpretacji podatkowych działaniem przezornym i bezpiecznym jest złożenie wniosku o interpretację podatkową.

Autor: Rafał Dąbrowski

Rafał Dąbrowski

Starszy Manager w Dziale Doradztwa Podatkowego. Prawnik, Doradca podatkowy, Doradca restrukturyzacyjny. W Russell Bedford odpowiedzialny za Departament Doradztwa Podatkowego. Od 2011 roku zajmuje się doradztwem dla wiodących firm z różnych sektorów gospodarki. W szczególności specjalizuje się w doradztwie dla branży stalowej, paliwowej, budowlanej, transportowej, nieruchomości oraz IT.  Prelegent konferencji oraz szkoleń dotyczących prawa podatkowego. Autor licznych artykułów o tematyce podatkowej publikowanych w prasie branżowej.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 50

50 numer naszego miesięcznika to okazja do podsumowań. Już od ponad czterech lat przygotowujemy informacje o najważniejszych zmianach w prawie, a grono naszych czytelników ciągle się powiększa.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Dematerializacja akcji spółek akcyjnych i komandytowo-akcyjnych ma wzmocnić bezpieczeństwo obrotu - Russell Bedford… https://t.co/37uwY7mRVh
20hreply
RB__Poland Umowa o współdziałanie – narzędzia kompromisu w nowej ordynacji  - Russell Bedford Poland https://t.co/bwoUCop5Bl
RB__Poland W tym tygodniu Sejm zacznie prace nad projektem MPiT dot. przeciwdziałania zatorom płatniczym - Russell Bedford Pol… https://t.co/ujTpaOfm7i
RB__Poland Elektryczne hulajnogi będą mogły wjechać na ulice? - Russell Bedford Poland https://t.co/qpWQi2ReN5