niedziela, 01 lipiec 2018 05:44

Interpretacja podatkowa - czy warto z niej korzystać?

Oczywiście! Wystąpienie do organu podatkowego z wnioskiem o indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego niesie ze sobą szereg korzyści. Indywidulana interpretacja wydana przez Dyrektora Krajowej informacji Skarbowej daje pogląd co do tego jak organy podatkowe interpretują niejednokrotnie bardzo zawiłe przepisy prawa podatkowego. 

 

Kolejną zaletą jest możliwość upewnienia się czy wykładnia konkretnych przepisów prawa podatkowego dokonana przez podatnika znajdzie uznanie organów podatkowych. Jest to niezwykle istotne przed podjęciem ważnej decyzji biznesowej i pozwala wykluczyć ewentualne ryzyka podatkowe wiążące się z przygotowaną transakcją już na wczesnym etapie jej planowania.

Co więcej, niezastosowanie się do interpretacji indywidualnej nie może szkodzić wnioskodawcy. Wnioskodawcy nie może szkodzić także zastosowanie się do interpretacji indywidulanej. W przypadku zaś zastosowanie się do interpretacji, która uległa zmianie, stwierdzono jej wygaśnięcie lub interpretacji nie uwzględniono w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej, nie wszczyna się postępowania w sprawach dotyczących wykroczeń lub przestępstw skarbowych oraz nie nalicza się odsetek za zwłokę.

Najważniejszą zaletą posiadania interpretacji podatkowej jest to, iż w przypadku zastosowania się do niej, w razie jej późniejszej zmiany lub nieuwzględnienia w toku postępowania podatkowego, następuje zwolnienie podatnika z obowiązku zapłaty podatku.   

Co w sytuacji kiedy nie zgadzamy się z poglądem zaprezentowanym przez organ podatkowy w interpretacji indywidualnej? Taką interpretację możemy zaskarżyć do sądu administracyjnego.
Skarga do sądu administracyjnego jest skutecznym narzędziem w sporze z organami podatkowymi, ponieważ opłata sądowa od jej wniesienia jest niska (200 zł). Dodatkową zachętą dla podatników powinno być to, iż sądy wielokrotnie przyznają im rację, uchylając zaskarżone interpretacji. Sądy nie stosują tak bardzo prefiksalnej interpretacji prawa podatkowego jaka dominuje wśród funkcjonariuszy administracji podatkowej.

Podsumowując, interpretacja indywidualna może być gwarantem bezpiecznego kontaktu z organami podatkowymi w przyszłości.

Autor: Mikołaj Stanisławski

Mikołaj Stanisławski

Od 2017 r. związany z kancelarią Russell Bedford Poland. W 2007 r. ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2008-2011 r. odbył aplikację adwokacką. Od 2011 r. wpisany na listę adwokatów przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie.  W 2016 r. ukończył Podyplomowe Studium Podatków i Prawa Podatkowego UW. Specjalizuje się w sprawach podatkowych oraz karno-skarbowych.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 50

50 numer naszego miesięcznika to okazja do podsumowań. Już od ponad czterech lat przygotowujemy informacje o najważniejszych zmianach w prawie, a grono naszych czytelników ciągle się powiększa.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Dematerializacja akcji spółek akcyjnych i komandytowo-akcyjnych ma wzmocnić bezpieczeństwo obrotu - Russell Bedford… https://t.co/37uwY7mRVh
20hreply
RB__Poland Umowa o współdziałanie – narzędzia kompromisu w nowej ordynacji  - Russell Bedford Poland https://t.co/bwoUCop5Bl
RB__Poland W tym tygodniu Sejm zacznie prace nad projektem MPiT dot. przeciwdziałania zatorom płatniczym - Russell Bedford Pol… https://t.co/ujTpaOfm7i
RB__Poland Elektryczne hulajnogi będą mogły wjechać na ulice? - Russell Bedford Poland https://t.co/qpWQi2ReN5