sobota, 30 czerwiec 2018 18:24

Zmiany limitów uprawniających do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne

Z początkiem roku 2017 wzrosła liczba osób uprawnionych do rozliczania się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. To efekt zmian w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

 

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych stanowi uproszczoną formę opodatkowania, którą mogą stosować przedsiębiorcy prowadzący działalność indywidualnie lub w formie spółki osobowej. Specyfika polega na tym, że stawka podatku dotyczy przychodu niepomniejszonego o koszty uzyskania przychodu. Z tego powodu obliczanie należnego podatku dochodowego jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku rozliczania się na zasadach ogólnych. Nie wszyscy są jednak uprawnieni do wyboru takiej formy. Nie mogą z niej skorzystać podatnicy którzy prowadzą działalność gospodarczą w zakresie m.in. :

  • działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych
  • działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych (działalność kantorowa)
  • działalności w zakresie udzielania pożyczek pod zastaw (działalność lombardowa)
  • większość tzw. wolnych zawodów

Kolejne ograniczenie dotyczy wielkości przychodu. Przekroczenie rocznego limitu przychodów wyrażonego w Euro wyklucza możliwość wyboru ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w następnym roku. Do końca 2016 r. maksymalna kwota wynosiła 150 000 Euro, z początkiem 2017 r. limit wzrósł do 250 000 Euro. Oznacza to zwiększenie liczby przedsiębiorców uprawnionych do skorzystania z tej możliwości.

Wybór tej formy opodatkowania wymaga złożenia pisemnego oświadczenia do naczelnika urzędu skarbowego. Zgłoszenia należy dokonać w terminie do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności.

Autor:

Paweł Kula

Paweł Kula

Od 2016 roku związany z Russell Bedford Poland. Absolwent studiów prawniczych, Doradca Podatkowy nr 12969. Specjalizuje się w podatku akcyzowym oraz dokumentacji cen transferowych. Autor artykułów o tematyce podatkowej publikowanych na branżowych portalach internetowych.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 55

Tematy na czasie to split payment, raportowanie MDR, nowa matryca stawek VAT. Zmianom przyglądamy się na bieżąco na naszym portalu i w mediach społecznościowych. W magazynie podsumowujemy najważniejsze z nich, a także zwracamy uwagę na takie, które są równie ważne, ale niekoniecznie „medialne”.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Zatrudnianie pracowników młodocianych w polskim prawie - Russell Bedford Poland https://t.co/hKIqb1abOZ
13hreply
RB__Poland Rząd utrudnia osobom prawnym prowadzenie postępowań przed sądami - Russell Bedford Poland https://t.co/aTnt3RqrQT
18hreply
RB__Poland Od nowego roku kasy rejestrujące w postaci oprogramowania, ale nadal z drukowanymi paragonami - RB Akademia - szkol… https://t.co/ZiAHO99eSA
RB__Poland Likwidacja spółki z o.o. a zbycie nieruchomości - Russell Bedford Poland https://t.co/5s02bGMkCq