piątek, 29 czerwiec 2018 13:25

Wzmożone kontrole w zakresie cen transferowych

Resort finansów zapowiada więcej kontroli w zakresie podatków dochodowych, w szczególności cen transferowych. Narzędzia stosowane przez kontrolerów mają być bardziej zaawansowane, a kontrolerzy specjalnie wyszkoleni.

Dotychczasową praktyką organów kontrolnych w zakresie rozliczeń podatkowych było koncentrowanie się na tematyce VAT. Podatek od towarów i usług generuje najwięcej przychodów budżetowych i jednocześnie daje duże pole do nadużyć. Wielu przedsiębiorców łączy działalność gospodarczą z działalnością przestępczą, uczestnicząc w procederach takich jak karuzele podatkowe mające na celu wyłudzanie zwrotu VAT. Szacunki wskazują na to, że przestępczość podatkowa jest bardziej opłacalna niż przestępczość kryminalna i zatacza coraz szersze kręgi, co dodatkowo zwiększa pole do represyjności aparatu kontrolnego. Często niestety rykoszetem odbija się to na przedsiębiorcach, którzy nie mają nic wspólnego ze szkodliwym procederem.

Ministerstwo Finansów zamierza skoncentrować się na podatkach dochodowych, a zwłaszcza CIT. Prześwietlane będą optymalizacje podatkowe i dokumentacje cen transferowych. Kontrole mają dotyczyć przede wszystkim roku 2017. Można się spodziewać, że urzędnicy zaczną dokładniej analizować ocenę rynkowości ceny zastosowanej pomiędzy podmiotami powiązanymi. Przedstawiciel Ministerstwa Finansów deklaruje posiadanie narzędzi analitycznych doskonałej jakości oraz przewagę nad spółkami stosującymi agresywne optymalizacje podatkowe.

Wszystkie spółki objęte obowiązkiem z zakresu cen transferowych powinny dla własnego bezpieczeństwa dołożyć jak największej staranności i pozostawać w gotowości do składania wyjaśnień w przypadku kontroli.

Zmodyfikowany przewodnik OECD

W tle zmian i niepewności, jakie zapewnia nam Ministerstwo Finansów w związku z nowymi wymogami dokumentacyjnymi i sprawozdawczymi, warto zwrócić uwagę na prace Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.W lutym opublikowana została zaktualizowana wersja przewodnika w sprawie implementowania procedur CbCr.W zaktualizowanej wersji znalazła się zmodyfikowana definicja całkowitych skonsolidowanych przychodów grupy. Poruszono również kwestię przekazywania informacji o przedsiębiorstwach między jurysdykcjami w aspekcie konieczności zachowania zasad poufności przez poszczególne jurysdykcje, oraz kwestie ewentualnych uchybień w tym zakresie.Jest to odpowiedź OECD na zgłaszane przez podatników wątpliwości co do bezpieczeństwa poufnych danych dotyczących grup kapitałowych, jakie będą przekazywana w ramach wymiany informacji podatkowych pomiędzy różnymi państwami.Zmodyfikowany raport można pobrać bezpośrednio z witryny OECD:

http://www.oecd.org/ctp/guidance-on-the-implementation-of-country-by-country-reporting-beps-action-13.pdf

 

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

O Russell Bedford

broszura rb 2020

Witamy

w gronie niezależnych księgowych, audytorów, doradców podatkowych i konsultantów biznesowych, zrzeszonych w sieci Russell Bedford International. Od ponad 35 lat światowa sieć firm konsultingowych Russell Bedford International zapewnia wiedzę finansową i doradztwo biznesowe podmiotom na wielu różnych rynkach i branżach w każdym zakątku świata.

Pobierz broszurę Russell Bedford

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Ulga termomodernizacyjna nie jest dla wszystkich - Russell Bedford https://t.co/qIxGp9i0eA
43mreply
RB__Poland @LeszekDutkiewi1 o najnowszym o rozstrzygnięciu w sprawie opinii zabezpieczającej – po ponad 3 latach wnioskodawca… https://t.co/LV09SxjNXx
19hreply
RB__Poland Polska w pierwszej dziesiątce krajów naruszających RODO - Russell Bedford https://t.co/VayaNPjkrW
RB__Poland Samochód kupiony za gotówkę nie może być kosztem - Russell Bedford https://t.co/RVYzKtIvSQ