piątek, 29 czerwiec 2018 13:24

Wkłady pieniężne nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym

2 marca 2018 r. w interpretacji ogólnej Ministra Finansów przedstawiono stanowisko dotyczące nowelizacji przepisów o wkładach piniężnych. W związku z kontrowersjami wokół tego tematu rząd planuje kolejne zmiany prawne. 

 

Od 1 stycznia 2018 r. obowiązuje nowe brzmienie przepisu z art. 12 ust 1 pkt 7 CIT, zgodnie z którym przychodem jest wartość wkładu określona w statucie lub w umowie spółki, a w razie ich braku – wartość wkładu określona w innym dokumencie o podobnym charakterze.

Nowelizacja tego przepisu szybko spotkała się z krytyką, albowiem z jego literalnego brzmienia wynika, iż przychodem są również wkłady pieniężne wniesione do spółki. Wkłady takie mogłyby być opodatkowe zarówno w momencie tworzenie spółek kapitałowych oraz komandytowo-akcyjnej, jak i w późniejszym etapie ich funkcjonowania, w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego.

Minister Finansów jest jednak innego zdania i stwierdził, że przepis ten dotyczy tylko wkładów niepieniężnych. Wynikać to ma zarówno z brzmienia tego przepisu, jak i jego istoty. Minister powołał się również na uzasadnienie do projektu ustawy, z którego wynikało odniesienie do wkładów niepieniężnych stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Swoje stanowisko Minister Finansów przedstawił w opublikowanej 2 marca 2018 r. interpretacji ogólnej Ministra Finansów nr DD6.8201.1.2018.

W związku z kontrowersyjnym brzemieniem przepisu z art. 12 ust 1 pkt 7 CIT rząd planuje nowelizację ustawy (projekt od 22 lutego 2018 r. znajduje się już w Sejmie). Brak jednak szczegółowych informacji na temat tego kiedy projekt trafi pod obrady.

Autor: Mikołaj Stanisławski

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 54

Przełomowe zmiany w kodeksie karnym czekają na podpis Prezydenta. Rewolucja nadciąga także w zakresie postępowania cywilnego. Prawo, to doskonałe remedium na nudę, uatrakcyjnia leniwy czas urlopowy.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Russell Bedford a ceny transferowe – pomożemy twojej firmie uniknąć kłopotów - Russell Bedford Poland https://t.co/Qdfzxoj272
8hreply
RB__Poland 54. numer #RBMagazine już dostępny Szczególny nacisk położyliśmy na zmiany w prawie karnym, które mają zostać wprow… https://t.co/yBgXMgyq5Q
12hreply
RB__Poland NSA: Kupony rabatowe od Allegro to nie przychód - Russell Bedford Poland https://t.co/JoIGhk04L0
RB__Poland Zabezpiecz się przed ryzykiem finansowania terroryzmu - Russell Bedford Poland https://t.co/9SGhFTiQZm