piątek, 29 czerwiec 2018 13:20

Kontrowersyjna konfiskata rozszerzona

W połowie 2017 r. weszły w życie przepisy o tzw. konfiskacie rozszerzonej. Nowa instytucja znacznie poszerzyła ramy dotychczasowej możliwości orzeczenia przepadku mienia pochodzącego z przestępstwa lub służącego do popełnienia przestępstwa. 

 

Kluczowa zmiana polega na ustanowieniu mechanizmu „odwróconego domniemania”. W niektórych przypadkach obywatel musi udowodnić, że nabył legalnie majątek. Co więcej, konfiskata może dotyczyć nie tylko właścicieli danej rzeczy, ale także osoby dysponującej nią z innego tytułu (np. dzierżawa).

W ubiegłym roku prokuratorzy zabezpieczyli majątek o łącznej wartości ok. 400 mln zł. Prokuratorzy zajmują najróżniejsze dobra, np. kosztowności, gotówkę, środki transportu. Nowe przepisy dotyczą przestępstw związanych z mieniem o znacznej wartości (powyżej 200 tys. zł), takich jak m.in. wystawienie tzw. pustych faktur.

Według założeń konfiskata rozszerzona może być zastosowana jedynie wtedy, gdy ktoś działał celowo, a nie w przypadku pomyłki. Prokuratura stosuje tutaj specyficzne domniemanie: jeśli podatnik popełni oszustwo w podatku VAT na znaczną kwotę, to uznaje się, że jego mienie pochodzi z przestępstwa i podlega zajęciu. Właściciel lub posiadacz musi wtedy sam udowodnić legalność pochodzenia tych dóbr.

Kolejna możliwość ochrony przed konfiskatą rozszerzoną to negowanie umyślności czynu (np. błędu na fakturze). Jeśli ktoś wykaże, że np. nie miał świadomości posługiwania się „pustą” fakturą, to nowe przepisy nie będą mogły być zastosowane.

Konfiskata rozszerzona jest narzędziem, które może mieć potencjalnie dużą siłę rażenia. Wiele zależy od interpretacji prokuratury w danej sprawie oraz od środków obrony podjętych przez podatnika.      

Autor: 

Autor:

Paweł Kula Od 2016 roku związany z Russell Bedford Poland. Absolwent studiów prawniczych. Doradca Podatkowy nr 12969. Specjalizuje się w podatku akcyzowym oraz w dokumentacji  cen transferowych. Autor artykułów o tematyce podatkowej, publikowanych na branżowych portalach internetowych.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 55

Tematy na czasie to split payment, raportowanie MDR, nowa matryca stawek VAT. Zmianom przyglądamy się na bieżąco na naszym portalu i w mediach społecznościowych. W magazynie podsumowujemy najważniejsze z nich, a także zwracamy uwagę na takie, które są równie ważne, ale niekoniecznie „medialne”.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Andrzej Dmowski dla TVN24 o mikrorachunkach - Russell Bedford Poland https://t.co/XQP37S4X6B
4hreply
RB__Poland Russell Bedford w finale konkursu „Network of the Year” - Russell Bedford Poland https://t.co/j2UPWSyBYB
9hreply
RB__Poland Zapraszamy na wyjątkowe śniadanie podatkowe z Belgijską Izbą Biznesu - Russell Bedford Poland https://t.co/TFGcpqEmac
RB__Poland Uzyskanie zgody organu spółki na dokonanie czynności prawnej przez spółkę jest również w interesie kontrahenta - Ru… https://t.co/RB8RGXVIQq