środa, 27 czerwiec 2018 10:32

Możliwe odejście od deklaracji VAT

Ministerstwo Finansów rozważa zlikwidowanie obowiązku składania deklaracji VAT. Jest to związane z jednolitym plikiem kontrolnym, który muszą składać przedsiębiorcy. Zarówno JPK jak i deklaracje VAT spełniają mniej więcej tę samą funkcję. Powstanie obowiązku składania JPK sprawiło więc, że deklaracje typu VAT można uznać za zbędne.

 

Ministerstwo Finansów podaje, że prawie 95% zobowiązanych do tego podatników złożyło JPK za styczeń 2018 r. Wykryto w sumie ponad 80 tys. faktur budzących podejrzenia. Łączna wartość podejrzanych faktur opiewa na ponad 100 mln zł. Wpływy z podatku VAT w 2019 r. szacowane są przez Ministerstwo Finansów na ponad 160 mld zł.

Ustawodawca deklaruje, że obowiązek składania jednolitych plików kontrolnych jest tylko jednym z narzędzi, których zastosowanie ma na celu uszczelnienie systemu podatkowego. Planowane są dalsze kroki, o których będziemy na bieżąco informować.

MF wyjaśnia jednocześnie, że faktury uznane za podejrzane niekoniecznie muszą świadczyć o tym, że mamy do czynienia z jakąś formą oszustwa w podatku VAT. W niektórych przypadkach może chodzić o zwykłe pomyłki lub błędy rachunkowe.

Minister finansów Teresa Czerwińska zapewnia, że w przypadku podejrzenia niezamierzonego błędu lub pomyłki przedsiębiorcy będą powiadamiani mailowo lub poprzez SMS o błędzie i konieczności jego poprawienia.

Ustawodawca deklaruje, że obowiązek składania jednolitych plików kontrolnych jest tylko jednym z narzędzi, których zastosowanie ma na celu uszczelnienie systemu podatkowego. Planowane są dalsze kroki, o których będziemy na bieżąco informować. Jednym z nich ma być likwidacja e-bramki, która wydaje się być najłatwiejszą metodą wysyłki JPK. Nie wiadomo jeszcze czym zostanie zastąpione to narzędzie.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 55

Tematy na czasie to split payment, raportowanie MDR, nowa matryca stawek VAT. Zmianom przyglądamy się na bieżąco na naszym portalu i w mediach społecznościowych. W magazynie podsumowujemy najważniejsze z nich, a także zwracamy uwagę na takie, które są równie ważne, ale niekoniecznie „medialne”.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Wrześniowe wydanie miesięcznika „Doradztwo Prawne i Podatkowe #RBBiuletyn” w przejrzysty sposób prezentuje nowe reg… https://t.co/V7BeOLHTdM
1hreply
RB__Poland Andrzej Dmowski dla TVN24 o mikrorachunkach - Russell Bedford Poland https://t.co/XQP37S4X6B
RB__Poland Russell Bedford w finale konkursu „Network of the Year” - Russell Bedford Poland https://t.co/j2UPWSyBYB
RB__Poland Zapraszamy na wyjątkowe śniadanie podatkowe z Belgijską Izbą Biznesu - Russell Bedford Poland https://t.co/TFGcpqEmac