środa, 27 czerwiec 2018 10:25

Jak złożyć jednolity plik kontrolny (JPK) przy użyciu komercyjnego programu do księgowości

Już za kilka dni – 26 lutego – upływa termin na złożenie JPK. Nie powinniśmy z tym czekać na ostatnią chwilę, gdyż w praktyce można napotkać na pewne trudności. Cały proces jest nieco bardziej skomplikowany niż wysłanie zwykłego e-maila z załącznikiem. Można złożyć JPK na kilka różnych sposobów.

 

Normalnie termin składania pliku upływa 25. dnia miesiąca, jednak w tym roku 25. luty przypada na niedzielę i dlatego mikroprzedsiębiorcy mają jeden dzień więcej i mogą przesłać JPK do 26 lutego 2018 r. Niech jednak nie zwiedzie nas ten jeden dodatkowy dzień – przygotujmy się do obowiązku odpowiednio wcześnie.

Najprostszy wydaje się sposób szeroko dostępny dla osób, które rozliczają księgowość przy użyciu jednego z komercyjnych programów on-line. Cały proces zaczyna się od prawidłowego rozliczenia miesiąca stycznia w naszym programie księgowym. Po uzupełnieniu niezbędnych danych musimy znaleźć opcję wygenerowania pliku JPK.

Należy zwrócić uwagę na format. Jeśli wygenerujemy JPK w formacie xml to możemy użyć uproszczonego sposobu przesyłania JPK (tzw. e-bramki), który jest dostępny jedynie do końca roku 2018. Bramka umożliwia pobranie JPK w wersji xml z naszego komputera. Musimy jednak wpisać nasze dane identyfikujące (imię, nazwisko, PESEL lub NIP, datę urodzenia oraz podać adres e-mail).

Najważniejsza informacja – musimy mieć przy sobie PIT z roku 2016, gdyż konieczne jest podanie kwoty dochodu/przychodu z tego dokumentu. Po kliknięciu na ikonkę obok rubryki „kwota przychodu” wyświetlą się szczegółowe informacje na ten temat (jaka poz. z jakiego rodzaju PIT). Jeśli za rok podatkowy 2016 nie złożono żadnego z wymienionych zeznań lub rozliczeń — należy wpisać wartość zero.

Po wypełnieniu wszystkich danych oraz umieszczeniu pliku JPK możemy kliknąć ikonkę „wyślij”. Następnie wyświetli się informacja czy wszystko przebiegło pomyślnie (może też pojawić się informacja, że nastąpił błąd). Cały proces kończy się otrzymaniem urzędowego poświadczenia odbioru w formacie PDF.

Ważne linki:

finanse.mf.gov.pl/pl/pp/jpk

finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp/jpk/wypelnij-i-wyslij

mikro-jpk.mf.gov.pl/

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

O Russell Bedford

broszura rb 2020

Witamy

w gronie niezależnych księgowych, audytorów, doradców podatkowych i konsultantów biznesowych, zrzeszonych w sieci Russell Bedford International. Od ponad 35 lat światowa sieć firm konsultingowych Russell Bedford International zapewnia wiedzę finansową i doradztwo biznesowe podmiotom na wielu różnych rynkach i branżach w każdym zakątku świata.

Pobierz broszurę Russell Bedford

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Prawo pracy i ubezpieczenia społeczne w projekcie tarczy antykryzysowej – rozbieżności interpretacyjne - Russell Be… https://t.co/uXJKhdgNy7
5hreply
RB__Poland RT @RussellBedford: Our CEO answers questions on how the network is dealing with the current situation. https://t.co/EmmgMBXpUe
RB__Poland Specustawa dotycząca Tarczy Antykryzysowej – opcje wsparcia w zakresie podatków i poprawki Senatu - Russell Bedford https://t.co/23QitSsNgn
RB__Poland Płynność finansowa w dobie koronawirusa. Darowizna w rodzinie a podatek - Russell Bedford https://t.co/wTDMzHh9MA