środa, 27 czerwiec 2018 10:22

Zastosowanie stawki obniżonej VAT 8% wobec specjalistycznego projektowania systemów elektronicznych

Inżynier projektujący instalacje o charakterze indywidualnym (specjalnie dla konkretnego zlecenia klienta), mające autorski charakter może zastosować obniżoną stawkę VAT w wysokości 8% właściwą dla praw autorskich. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 29 listopada 2017 r. sygn. 0114-KDIP1-1.4012.561.2017.1.DG.

 

Interpretacja dotyczy inżyniera wykonującego prace polegające na projektowaniu wyposażenia typu sieci komputerowe, instalacje światłowodowe oraz systemy telekomunikacyjne. Jest to działalność gospodarcza określana jako specjalistyczne projektowanie (kod PKD 74.10.Z).

Przedmiotem pytania wnioskodawcy było zastosowanie odpowiedniej stawki VAT wobec takich prac. Stawka podstawowa w podatku VAT wynosi 23% jednak przewidziano też stawki obniżone. Jedna z nich w wysokości 8% dotyczy sprzedaży praw autorskich.

Gdyby prace wnioskodawcy zostały potraktowane jako zwykła usługa to byłyby objęte stawką VAT 23%.

Wnioskodawca zaprezentował stanowisko własne, zgodnie z którym wykonywane przez niego projekty wraz z przeniesieniem praw autorskich będą podlegać opodatkowaniu obniżoną stawką VAT 8%.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że projekty systemów elektronicznych wykonywane przez wnioskodawcę mogą być uznane za utwór w rozumieniu prawa autorskiego:

„przedmiotem prawa autorskiego jest utwór, którym może być również np. projekt instalacji sieci komputerowych, (...) projekt systemów telekomunikacyjnych itp., posiadający indywidualny charakter własnego pomysłu. (...) przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej, ustalony w jakiejkolwiek postaci.”

Ocenił jednocześnie stanowisko wnioskodawcy jako prawidłowe:

„czynność ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 8% na podstawie art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a pkt 2 oraz poz. 181 załącznika nr 3 do ustawy.”

Należy podkreślić, że wykładnia Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w zakresie obniżonej stawki VAT dotyczyła indywidualnej pracy twórczej podpisywanej nazwiskiem wnioskodawcy a nie zlecenia polegającego na powielaniu cudzej pracy w celach użytkowych.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 59

Piąta edycja konferencji Ceny Transferowe 2019/2020 ma w temacie głównym nowe podejście do transakcji realizowanych w grupach podmiotów powiązanych. Prowadzący podsumują nowości, jakie przyniósł nam miniony rok, i przedstawią plany na 2020. Jako przydatny bonus przygotowaliśmy dla Was kalendarz zmian i podsumowanie, które warto mieć pod ręką.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Wstąpienie wspólników w prawa i obowiązki spółki jawnej w przypadku jej rozwiązania bez przeprowadzenia postępowani… https://t.co/mbakVLbbF6
RB__Poland Formularz ZAW-NR jest już dostępny – jak dokonać zawiadomienia o płatności na rachunek spoza „Białej listy” VAT? -… https://t.co/bTUJV8gxdK
RB__Poland Uchwała SN: Małżonek dłużnika jest dłużnikiem odpowiadającym za długi z majątku wspólnego małżonków - Russell Bedfo… https://t.co/kRTtvXkwmG