środa, 27 czerwiec 2018 10:17

Sprzedaż kryptowalut zwolniona z opodatkowania VAT

Sprzedaż kryptowalut typu Bitcoin lub Litecoin jest zwolniona z opodatkowania VAT. Dotyczy to zarówno sprzedaży kryptowalut uzyskanych w wyniku nabycia pierwotnego (wyszukanie odpowiedniego zapisu przy użyciu komputera o wysokiej mocy obliczeniowej) jak i nabycia wtórnego poprzez zakup.

 

Zjawisko kryptowalut jest fenomenem ostatnich kilku lat. W listopadzie 2017 r. kurs bitcoina – najpopularniejszej kryptowaluty osiągnął cenę 10 000 USD za sztukę. Siedem lat wcześniej dokonano zakupu pizzy za 10 000 bitcoinów. Użytkownik Internetu o pseudonimie Laszlo, który zdecydował się na ten posiłek, z pewnością nie zdawał sobie sprawy, że pozbył się czegoś, co za kilka lat osiągnie wartość stu milionów dolarów.

Zgodnie z interpretacją Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 3 listopada 2017 r. sygn. 0112-KDIL1-3.4012.386.2017.1.KB sprzedaż takich środków płatniczych jest zwolniona z podatku VAT.

Ustawa VAT definiuje towary jako rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Z tego powodu kryptowaluta nie może być uznana za towar.

Z kolei usługa jest w ustawie VAT określona jako świadczenie, które nie stanowi dostawy towarów.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że sprzedaż kryptowalut należy traktować jako odpłatne świadczenie usług.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy VAT zwolnione z podatku transakcje, łącznie z pośrednictwem, dotyczące walut, banknotów i monet używanych jako prawny środek płatniczy, z wyłączeniem banknotów i monet będących przedmiotami kolekcjonerskimi.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej powołał się na orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE, zgodnie z którym transakcje polegające na wymianie waluty tradycyjnej na walutę wirtualną „bitcoin” i odwrotnie są zwolnione z VAT.

Odpowiadając na pytanie wnioskodawcy interpretacji uznano, że:

„planowana przez Wnioskodawcę sprzedaż posiadanych aktualnie jednostek walut kryptograficznych nabytych w formie „wykopania” jak również jednostek zakupionych za pośrednictwem giełdy (Bitcoin i LiteCoin) będzie stanowić czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwolnioną od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy.”

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

O Russell Bedford

broszura rb 2020

Witamy

w gronie niezależnych księgowych, audytorów, doradców podatkowych i konsultantów biznesowych, zrzeszonych w sieci Russell Bedford International. Od ponad 35 lat światowa sieć firm konsultingowych Russell Bedford International zapewnia wiedzę finansową i doradztwo biznesowe podmiotom na wielu różnych rynkach i branżach w każdym zakątku świata.

Pobierz broszurę Russell Bedford

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Prawo pracy i ubezpieczenia społeczne w projekcie tarczy antykryzysowej – rozbieżności interpretacyjne - Russell Be… https://t.co/uXJKhdgNy7
5hreply
RB__Poland RT @RussellBedford: Our CEO answers questions on how the network is dealing with the current situation. https://t.co/EmmgMBXpUe
RB__Poland Specustawa dotycząca Tarczy Antykryzysowej – opcje wsparcia w zakresie podatków i poprawki Senatu - Russell Bedford https://t.co/23QitSsNgn
RB__Poland Płynność finansowa w dobie koronawirusa. Darowizna w rodzinie a podatek - Russell Bedford https://t.co/wTDMzHh9MA