środa, 27 czerwiec 2018 10:17

Sprzedaż kryptowalut zwolniona z opodatkowania VAT

Sprzedaż kryptowalut typu Bitcoin lub Litecoin jest zwolniona z opodatkowania VAT. Dotyczy to zarówno sprzedaży kryptowalut uzyskanych w wyniku nabycia pierwotnego (wyszukanie odpowiedniego zapisu przy użyciu komputera o wysokiej mocy obliczeniowej) jak i nabycia wtórnego poprzez zakup.

 

Zjawisko kryptowalut jest fenomenem ostatnich kilku lat. W listopadzie 2017 r. kurs bitcoina – najpopularniejszej kryptowaluty osiągnął cenę 10 000 USD za sztukę. Siedem lat wcześniej dokonano zakupu pizzy za 10 000 bitcoinów. Użytkownik Internetu o pseudonimie Laszlo, który zdecydował się na ten posiłek, z pewnością nie zdawał sobie sprawy, że pozbył się czegoś, co za kilka lat osiągnie wartość stu milionów dolarów.

Zgodnie z interpretacją Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 3 listopada 2017 r. sygn. 0112-KDIL1-3.4012.386.2017.1.KB sprzedaż takich środków płatniczych jest zwolniona z podatku VAT.

Ustawa VAT definiuje towary jako rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Z tego powodu kryptowaluta nie może być uznana za towar.

Z kolei usługa jest w ustawie VAT określona jako świadczenie, które nie stanowi dostawy towarów.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że sprzedaż kryptowalut należy traktować jako odpłatne świadczenie usług.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy VAT zwolnione z podatku transakcje, łącznie z pośrednictwem, dotyczące walut, banknotów i monet używanych jako prawny środek płatniczy, z wyłączeniem banknotów i monet będących przedmiotami kolekcjonerskimi.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej powołał się na orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE, zgodnie z którym transakcje polegające na wymianie waluty tradycyjnej na walutę wirtualną „bitcoin” i odwrotnie są zwolnione z VAT.

Odpowiadając na pytanie wnioskodawcy interpretacji uznano, że:

„planowana przez Wnioskodawcę sprzedaż posiadanych aktualnie jednostek walut kryptograficznych nabytych w formie „wykopania” jak również jednostek zakupionych za pośrednictwem giełdy (Bitcoin i LiteCoin) będzie stanowić czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwolnioną od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy.”

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 55

Tematy na czasie to split payment, raportowanie MDR, nowa matryca stawek VAT. Zmianom przyglądamy się na bieżąco na naszym portalu i w mediach społecznościowych. W magazynie podsumowujemy najważniejsze z nich, a także zwracamy uwagę na takie, które są równie ważne, ale niekoniecznie „medialne”.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Wrześniowe wydanie miesięcznika „Doradztwo Prawne i Podatkowe #RBBiuletyn” w przejrzysty sposób prezentuje nowe reg… https://t.co/V7BeOLHTdM
2hreply
RB__Poland Andrzej Dmowski dla TVN24 o mikrorachunkach - Russell Bedford Poland https://t.co/XQP37S4X6B
RB__Poland Russell Bedford w finale konkursu „Network of the Year” - Russell Bedford Poland https://t.co/j2UPWSyBYB
RB__Poland Zapraszamy na wyjątkowe śniadanie podatkowe z Belgijską Izbą Biznesu - Russell Bedford Poland https://t.co/TFGcpqEmac