środa, 27 czerwiec 2018 10:17

Sprzedaż kryptowalut zwolniona z opodatkowania VAT

Sprzedaż kryptowalut typu Bitcoin lub Litecoin jest zwolniona z opodatkowania VAT. Dotyczy to zarówno sprzedaży kryptowalut uzyskanych w wyniku nabycia pierwotnego (wyszukanie odpowiedniego zapisu przy użyciu komputera o wysokiej mocy obliczeniowej) jak i nabycia wtórnego poprzez zakup.

 

Zjawisko kryptowalut jest fenomenem ostatnich kilku lat. W listopadzie 2017 r. kurs bitcoina – najpopularniejszej kryptowaluty osiągnął cenę 10 000 USD za sztukę. Siedem lat wcześniej dokonano zakupu pizzy za 10 000 bitcoinów. Użytkownik Internetu o pseudonimie Laszlo, który zdecydował się na ten posiłek, z pewnością nie zdawał sobie sprawy, że pozbył się czegoś, co za kilka lat osiągnie wartość stu milionów dolarów.

Zgodnie z interpretacją Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 3 listopada 2017 r. sygn. 0112-KDIL1-3.4012.386.2017.1.KB sprzedaż takich środków płatniczych jest zwolniona z podatku VAT.

Ustawa VAT definiuje towary jako rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Z tego powodu kryptowaluta nie może być uznana za towar.

Z kolei usługa jest w ustawie VAT określona jako świadczenie, które nie stanowi dostawy towarów.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że sprzedaż kryptowalut należy traktować jako odpłatne świadczenie usług.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy VAT zwolnione z podatku transakcje, łącznie z pośrednictwem, dotyczące walut, banknotów i monet używanych jako prawny środek płatniczy, z wyłączeniem banknotów i monet będących przedmiotami kolekcjonerskimi.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej powołał się na orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE, zgodnie z którym transakcje polegające na wymianie waluty tradycyjnej na walutę wirtualną „bitcoin” i odwrotnie są zwolnione z VAT.

Odpowiadając na pytanie wnioskodawcy interpretacji uznano, że:

„planowana przez Wnioskodawcę sprzedaż posiadanych aktualnie jednostek walut kryptograficznych nabytych w formie „wykopania” jak również jednostek zakupionych za pośrednictwem giełdy (Bitcoin i LiteCoin) będzie stanowić czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwolnioną od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy.”

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 59

Piąta edycja konferencji Ceny Transferowe 2019/2020 ma w temacie głównym nowe podejście do transakcji realizowanych w grupach podmiotów powiązanych. Prowadzący podsumują nowości, jakie przyniósł nam miniony rok, i przedstawią plany na 2020. Jako przydatny bonus przygotowaliśmy dla Was kalendarz zmian i podsumowanie, które warto mieć pod ręką.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Wstąpienie wspólników w prawa i obowiązki spółki jawnej w przypadku jej rozwiązania bez przeprowadzenia postępowani… https://t.co/mbakVLbbF6
RB__Poland Formularz ZAW-NR jest już dostępny – jak dokonać zawiadomienia o płatności na rachunek spoza „Białej listy” VAT? -… https://t.co/bTUJV8gxdK
RB__Poland Uchwała SN: Małżonek dłużnika jest dłużnikiem odpowiadającym za długi z majątku wspólnego małżonków - Russell Bedfo… https://t.co/kRTtvXkwmG