środa, 27 czerwiec 2018 06:04

Split payment po poprawkach – nowy projekt ustawy

Ministerstwo Finansów przedstawiło nowy - uwzględniający postulaty przedsiębiorców - projekt ustawy zakładający wprowadzenie mechanizmu podzielonej płatności w VAT (split payment).

Mechanizm podzielonej płatności jest jedną z propozycji Ministerstwa Finansów mającą na celu uszczelnienie systemu VAT. W przypadku zastosowania mechanizmu split payment płatność za nabyty towar lub usługę będzie podzielona w następujący sposób:

  • wartość sprzedaży netto płacona będzie przez nabywcę na rachunek bankowy dostawcy,

  • kwota podatku VAT płacona będzie na specjalne konto - rachunek VAT dostawcy.

W efekcie przeprowadzonych konsultacji publicznych w aktualnym projekcie zrezygnowano między innymi z możliwości przedłużania terminu zwrotu podatku na rachunek VAT przedsiębiorcy – zwrot ma następować niejako automatycznie. Skrócono również termin z 90 dni do 60 dni na uwolnienie środków z rachunku VAT na rachunek rozliczeniowy oraz usunięto zapis o prowadzonej kontroli lub kontroli celno-skarbowej. Oznacza to, że podatnik, który jest w sporze w fiskusem niezakończonym decyzją, będzie miał możliwość uwolnić środki z rachunku VAT. Doprecyzowane zostały również sytuacje, w których podmiot występuje o uwolnienie środków z konta VAT, kiedy wysokość środków do uwolnienia wskazana we wniosku różni się od podlegającej faktycznemu uwolnieniu po wydaniu postanowienia. Projekt w nowej wersji przewiduje ponadto, że zasady oprocentowania rachunku VAT pozostaną w gestii umowy stron. Wprowadzono ponadto regulacje umożliwiające zapłatę w mechanizmie podzielonej płatności w ramach faktoringu oraz zrezygnowano z zapisu dotyczącego przejęcia pieniędzy zgromadzonych na rachunku VAT, w przypadku wykreślenia podatnika z rejestru, jako podatnika VAT. Rozszerzony został również zakres możliwości prowadzenia rachunków VAT na instytucje płatnicze.

Co istotne split payment ma mieć charakter dobrowolny a zatem przystąpią do niego tylko ci przedsiębiorcy, który zadeklarują taką wolę. Z mechanizmu będzie można również skorzystać w sytuacji gdy podatnik ma wątpliwości co do swojego dostawcy. Rachunek w ramach mechanizmu split payment będzie standardowym rachunkiem przedsiębiorcy do którego fiskus nie będzie miał dostępu. Ograniczona zostanie jednak możliwość dysponowania środkami z tego rachunku do możliwości przekazywania środków na rachunki VAT innych przedsiębiorców oraz realizację zobowiązań w tym podatku.

Podstawową korzyścią z mechanizmu podzielonej płatności będzie brak możliwości nałożenia na podatnika dodatkowego zobowiązania podatkowego, brak naliczania odsetek za zwłokę oraz brak solidarnej odpowiedzialności podatkowej z dostawcą towarów w sytuacji gdy podatnik dokona zapłaty korzystając z mechanizmu split payment.

Możliwość dokonywania płatności w systemie split payment planowana jest od 1 kwietnia 2018 r.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 55

Tematy na czasie to split payment, raportowanie MDR, nowa matryca stawek VAT. Zmianom przyglądamy się na bieżąco na naszym portalu i w mediach społecznościowych. W magazynie podsumowujemy najważniejsze z nich, a także zwracamy uwagę na takie, które są równie ważne, ale niekoniecznie „medialne”.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Andrzej Dmowski dla TVN24 o mikrorachunkach - Russell Bedford Poland https://t.co/XQP37S4X6B
3hreply
RB__Poland Russell Bedford w finale konkursu „Network of the Year” - Russell Bedford Poland https://t.co/j2UPWSyBYB
9hreply
RB__Poland Zapraszamy na wyjątkowe śniadanie podatkowe z Belgijską Izbą Biznesu - Russell Bedford Poland https://t.co/TFGcpqEmac
RB__Poland Uzyskanie zgody organu spółki na dokonanie czynności prawnej przez spółkę jest również w interesie kontrahenta - Ru… https://t.co/RB8RGXVIQq