poniedziałek, 25 czerwiec 2018 20:30

VAT na ebooki pytanie prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej

W dniu 7 lipca 2015 r. Trybunał Konstytucyjny pierwszy raz w historii skierował pytanie prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy przepisów unijnej dyrektywy, która narzuca stosowanie na e-booki stawki VAT w wysokości 23 %.

 

Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu wskazuje, że postanowienia powyższej dyrektywy mogą naruszać zasadę neutralności

Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym ta sama książka, w zależności od formy publikacji, może być objęta różnymi stawkami podatkowymi. W związku z powyższym w grudniu 2013 r. Rzecznik Praw Obywatelskich złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z Konstytucją przepisów ustawy o VAT w zakresie zróżnicowania stawki podatku w zależności od nośnika, na którym jest zapisana publikacja. Rzecznik podniósł naruszanie zasady równości i powszechności opodatkowania oraz zasady demokratycznego państwa prawnego. Ponadto wskazywał, że stosowane kryterium nie jest uzasadnione żadnymi obiektywnymi względami.

Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu wskazuje, że postanowienia powyższej dyrektywy mogą naruszać zasadę neutralności, gdyż wydawnictwa elektroniczne i papierowe pomimo, że znajdują się w takiej samej sytuacji faktycznej, nie są traktowane równo wobec prawa. Ponadto podkreśla, że książki spełniają taki sam cel i zaspokajają te same potrzeby konsumenta, niezależnie od tego czy zostały wydane w formie papierowej czy elektronicznej.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Konkurs na najlepszą pracę w zakresie komunikacji strategicznej - Russell Bedford https://t.co/cC0qwQgmZS
RB__Poland Sprawdź, czy będziesz mógł skorzystać z estońskiego CIT-u - Russell Bedford https://t.co/OX7xDiLWD4
RB__Poland VAT na czasopisma specjalistyczne zostaje na poziomie 8% - Russell Bedford https://t.co/wKWLZbkdqR
RB__Poland Od 24 lipca br. obowiązywać będą wyższe opłaty za decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. - Russell… https://t.co/LUwuVEeYZC