poniedziałek, 25 czerwiec 2018 20:30

VAT na ebooki pytanie prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej

W dniu 7 lipca 2015 r. Trybunał Konstytucyjny pierwszy raz w historii skierował pytanie prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy przepisów unijnej dyrektywy, która narzuca stosowanie na e-booki stawki VAT w wysokości 23 %.

 

Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu wskazuje, że postanowienia powyższej dyrektywy mogą naruszać zasadę neutralności

Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym ta sama książka, w zależności od formy publikacji, może być objęta różnymi stawkami podatkowymi. W związku z powyższym w grudniu 2013 r. Rzecznik Praw Obywatelskich złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z Konstytucją przepisów ustawy o VAT w zakresie zróżnicowania stawki podatku w zależności od nośnika, na którym jest zapisana publikacja. Rzecznik podniósł naruszanie zasady równości i powszechności opodatkowania oraz zasady demokratycznego państwa prawnego. Ponadto wskazywał, że stosowane kryterium nie jest uzasadnione żadnymi obiektywnymi względami.

Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu wskazuje, że postanowienia powyższej dyrektywy mogą naruszać zasadę neutralności, gdyż wydawnictwa elektroniczne i papierowe pomimo, że znajdują się w takiej samej sytuacji faktycznej, nie są traktowane równo wobec prawa. Ponadto podkreśla, że książki spełniają taki sam cel i zaspokajają te same potrzeby konsumenta, niezależnie od tego czy zostały wydane w formie papierowej czy elektronicznej.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 55

Tematy na czasie to split payment, raportowanie MDR, nowa matryca stawek VAT. Zmianom przyglądamy się na bieżąco na naszym portalu i w mediach społecznościowych. W magazynie podsumowujemy najważniejsze z nich, a także zwracamy uwagę na takie, które są równie ważne, ale niekoniecznie „medialne”.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Wrześniowe wydanie miesięcznika „Doradztwo Prawne i Podatkowe #RBBiuletyn” w przejrzysty sposób prezentuje nowe reg… https://t.co/V7BeOLHTdM
2hreply
RB__Poland Andrzej Dmowski dla TVN24 o mikrorachunkach - Russell Bedford Poland https://t.co/XQP37S4X6B
RB__Poland Russell Bedford w finale konkursu „Network of the Year” - Russell Bedford Poland https://t.co/j2UPWSyBYB
RB__Poland Zapraszamy na wyjątkowe śniadanie podatkowe z Belgijską Izbą Biznesu - Russell Bedford Poland https://t.co/TFGcpqEmac