poniedziałek, 25 czerwiec 2018 20:21

Handel elektroniką na celowniku organów kontroli skarbowej

Ministerstwo Finansów opublikowało Krajowy Plan Działań Administracji Podatkowej na rok 2015, w którym przeprowadzono analizę obszarów ryzyka wystąpienia uszczupleń należności podatkowych. Kontrole podatkowe ujawniły, że niemal 84% wszystkich nieprawidłowości dotyczy podatku od towarów i usług i to właśnie ten podatek znajduje się w centrum zainteresowania organów weryfikujących działalność podatników. W bieżącym roku, aktywność organów kontroli skarbowej w znaczącym stopniu będzie ukierunkowana na wykrywanie wszelkich anomalii wśród branż cechujących się najwyższym stopniem ryzyka.

 

Nie da się ukryć, że działania podjęte w celu wykrycia i ukarania uczestników tego procederu będzie niosło za sobą szereg niedogodności również dla uczciwych uczestników obrotu elektroniką.

Do jednych z takich podobszarów została zaklasyfikowana działalność opierająca się na produkcji i handlu elektroniką. Sfera ta jest jedną z najprężniej rozwijających się obecnie gałęzi gospodarki, lecz ze względu na działalność nierzetelnych podatników organy kontroli skarbowej postanowiły wziąć ten sektor „pod lupę”. Jak możemy przeczytać w opublikowanym raporcie, Ministerstwo Finansów obawia się występowania zjawiska wyłudzania podatku VAT przy użyciu mechanizmu tzw. karuzeli podatkowej. Znaczące uszczuplenia w zakresie podatku od towarów i usług będące skutkiem takich nielegalnych działań, wymusza zwiększenie efektywności wykrywania naruszeń przez administrację podatkową. Co więcej, poczyniono już odpowiednie kroki dla realizacji założonych celów. Ministerstwo Finansów komunikatem z dnia 26 stycznia 2015 roku informuje o podjęciu wspólnej akcji przez organy Kontroli Skarbowej, Straży Granicznej i Służby Celnej, która ma za zadanie sprawne wykrywanie oszustów wyłudzających podatek VAT. W ramach operacji o kryptonimie „Jabłuszko” (nazwa inspirowana produktami firmy Apple, które często stanowią przedmiot fikcyjnych transakcji) dokonywana jest szczegółowa lustracja dokumentacji, z jaką przedsiębiorcy występują o zwrot VAT od towarów eksportowych. Prócz tego, kontrola ma za zadanie zweryfikować dokumenty podróżnych występujących o zwrot podatku z tytułu nabycia elektroniki na podstawie procedury TAX FREE. Badania te są przy tym elementem międzyresortowego porozumienia w sprawie przeciwdziałaniu przestępczości gospodarczej. Według danych Ministerstwa Finansów, prowadzonych jest już ponad 500 postępowań w tym zakresie, uszczuplenia oszacowane zostały na wartość rzędu 3,5 mld złotych, a w postępowaniach będących w toku zabezpieczono środki finansowe w wysokości ok. 500 mln złotych. Możemy się spodziewać, że Fiskus na tym z pewnością nie poprzestanie.

Nie da się ukryć, że działania podjęte w celu wykrycia i ukarania uczestników tego procederu będzie niosło za sobą szereg niedogodności również dla uczciwych uczestników obrotu elektroniką. Ministerstwo zapewnia, że wszelkie czynności będą zogniskowane na firmach, u których powstają przesłanki do powzięcia czynności kontrolnych, lecz w obliczu ogromu nadużyć w zakresie podatku od towarów i usług, walka z oszustami może odbić się również na rzetelnych przedsiębiorcach, jak też na branżach sąsiadujących z handlem elektroniką.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 55

Tematy na czasie to split payment, raportowanie MDR, nowa matryca stawek VAT. Zmianom przyglądamy się na bieżąco na naszym portalu i w mediach społecznościowych. W magazynie podsumowujemy najważniejsze z nich, a także zwracamy uwagę na takie, które są równie ważne, ale niekoniecznie „medialne”.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Wrześniowe wydanie miesięcznika „Doradztwo Prawne i Podatkowe #RBBiuletyn” w przejrzysty sposób prezentuje nowe reg… https://t.co/V7BeOLHTdM
1hreply
RB__Poland Andrzej Dmowski dla TVN24 o mikrorachunkach - Russell Bedford Poland https://t.co/XQP37S4X6B
RB__Poland Russell Bedford w finale konkursu „Network of the Year” - Russell Bedford Poland https://t.co/j2UPWSyBYB
RB__Poland Zapraszamy na wyjątkowe śniadanie podatkowe z Belgijską Izbą Biznesu - Russell Bedford Poland https://t.co/TFGcpqEmac