poniedziałek, 25 czerwiec 2018 20:21

Handel elektroniką na celowniku organów kontroli skarbowej

Ministerstwo Finansów opublikowało Krajowy Plan Działań Administracji Podatkowej na rok 2015, w którym przeprowadzono analizę obszarów ryzyka wystąpienia uszczupleń należności podatkowych. Kontrole podatkowe ujawniły, że niemal 84% wszystkich nieprawidłowości dotyczy podatku od towarów i usług i to właśnie ten podatek znajduje się w centrum zainteresowania organów weryfikujących działalność podatników. W bieżącym roku, aktywność organów kontroli skarbowej w znaczącym stopniu będzie ukierunkowana na wykrywanie wszelkich anomalii wśród branż cechujących się najwyższym stopniem ryzyka.

 

Nie da się ukryć, że działania podjęte w celu wykrycia i ukarania uczestników tego procederu będzie niosło za sobą szereg niedogodności również dla uczciwych uczestników obrotu elektroniką.

Do jednych z takich podobszarów została zaklasyfikowana działalność opierająca się na produkcji i handlu elektroniką. Sfera ta jest jedną z najprężniej rozwijających się obecnie gałęzi gospodarki, lecz ze względu na działalność nierzetelnych podatników organy kontroli skarbowej postanowiły wziąć ten sektor „pod lupę”. Jak możemy przeczytać w opublikowanym raporcie, Ministerstwo Finansów obawia się występowania zjawiska wyłudzania podatku VAT przy użyciu mechanizmu tzw. karuzeli podatkowej. Znaczące uszczuplenia w zakresie podatku od towarów i usług będące skutkiem takich nielegalnych działań, wymusza zwiększenie efektywności wykrywania naruszeń przez administrację podatkową. Co więcej, poczyniono już odpowiednie kroki dla realizacji założonych celów. Ministerstwo Finansów komunikatem z dnia 26 stycznia 2015 roku informuje o podjęciu wspólnej akcji przez organy Kontroli Skarbowej, Straży Granicznej i Służby Celnej, która ma za zadanie sprawne wykrywanie oszustów wyłudzających podatek VAT. W ramach operacji o kryptonimie „Jabłuszko” (nazwa inspirowana produktami firmy Apple, które często stanowią przedmiot fikcyjnych transakcji) dokonywana jest szczegółowa lustracja dokumentacji, z jaką przedsiębiorcy występują o zwrot VAT od towarów eksportowych. Prócz tego, kontrola ma za zadanie zweryfikować dokumenty podróżnych występujących o zwrot podatku z tytułu nabycia elektroniki na podstawie procedury TAX FREE. Badania te są przy tym elementem międzyresortowego porozumienia w sprawie przeciwdziałaniu przestępczości gospodarczej. Według danych Ministerstwa Finansów, prowadzonych jest już ponad 500 postępowań w tym zakresie, uszczuplenia oszacowane zostały na wartość rzędu 3,5 mld złotych, a w postępowaniach będących w toku zabezpieczono środki finansowe w wysokości ok. 500 mln złotych. Możemy się spodziewać, że Fiskus na tym z pewnością nie poprzestanie.

Nie da się ukryć, że działania podjęte w celu wykrycia i ukarania uczestników tego procederu będzie niosło za sobą szereg niedogodności również dla uczciwych uczestników obrotu elektroniką. Ministerstwo zapewnia, że wszelkie czynności będą zogniskowane na firmach, u których powstają przesłanki do powzięcia czynności kontrolnych, lecz w obliczu ogromu nadużyć w zakresie podatku od towarów i usług, walka z oszustami może odbić się również na rzetelnych przedsiębiorcach, jak też na branżach sąsiadujących z handlem elektroniką.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

Poradnik antykryzysowy

broszura rb 2020

Specustawa w praktyce

Pandemia tzw. koronawirusa (SARS-CoV-2, COVID-19) zmienia bardzo wiele aspektów prawa. Przepisy mające dać wsparcie pracownikom, przedsiębiorcom, pracodawcom i innym podmiotom gospodarczym, wprowadzone specustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Pobierz poradnik

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Konkurs na najlepszą pracę w zakresie komunikacji strategicznej - Russell Bedford https://t.co/cC0qwQgmZS
RB__Poland Sprawdź, czy będziesz mógł skorzystać z estońskiego CIT-u - Russell Bedford https://t.co/OX7xDiLWD4
RB__Poland VAT na czasopisma specjalistyczne zostaje na poziomie 8% - Russell Bedford https://t.co/wKWLZbkdqR
RB__Poland Od 24 lipca br. obowiązywać będą wyższe opłaty za decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. - Russell… https://t.co/LUwuVEeYZC