poniedziałek, 25 czerwiec 2018 08:10

Wyższy VAT od wyrobów medycznych odczują najbardziej podatnicy

Polska oczekuje na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w kwestii stosowanej obniżonej stawki podatku od towarów i usług na sprzęt medyczny. Zgodnie ze stanowiskiem Komisji Europejskiej wyroby medyczne powinny być opodatkowane podstawową stawką VAT, wynoszącą aktualnie w Polsce 23 %, podczas gdy w Polsce stosowana jest stawka obniżona w wysokości 8 %. Dlatego też dnia 26 września 2013 roku Komisja Europejska wniosła skargę do Trybunału w zakresie stosowanej przez Polskę stawki. Zastosowanie obniżonej stawki ma zdaniem Komisji zbyt szeroki zakres, co może skutkować naruszeniem konkurencji na terytorium Unii Europejskiej.

 

Szanse na zajęcie przez Trybunał Sprawiedliwości przychylnego dla Polski stanowiska nie są duże. W przypadku przegranej następnym krokiem będzie prawdopodobnie zmiana przepisów prawa podatkowego i podwyżka stawki VAT na wyroby medyczne do 23 %.

Komisja Europejska stoi na stanowisku, że zgodnie z dyrektywą 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej do zastosowania obniżonej stawki podatku VAT konieczne jest spełnienie jednej z przesłanek. Po pierwsze stawka obniżona odnosi się do produktów przeznaczonych do leczenia lub łagodzenia skutków niepełnosprawności. Po drugie stawka obniżona może mieć zastosowanie do produktów, z których korzystają osoby niepełnosprawne na użytek własny. Zdaniem Komisji znacząca część sprzętu medycznego, do którego Polska stosuje stawkę obniżoną nie mieści się w żadnej z powyższych kategorii, zatem należy do niego stosować podstawową stawkę VAT.

Rzeczpospolita Polska nie podziela stanowiska Komisji i podtrzymuje, że stawka obniżona jest przez nią stosowana w sposób prawidłowy.

Sprawa zastosowania obniżonej stawki do wyrobów medycznych była już przedmiotem sporu między Komisją Europejską, a Królestwem Hiszpanii. Europejski Trybunał Sprawiedliwości w wyroku z dnia 17 stycznia 2013 r. poparł stanowisko Komisji, że przez zastosowanie niższej stawki podatku VAT Hiszpania uchybiła obowiązkom w zakresie implementacji dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej i obciążył Hiszpanię kosztami postępowania.

Negatywny wyrok Komisji dotyczący Hiszpanii nie napawa optymizmem w kwestii rozstrzygnięcia sprawy zastosowania przez Polskę obniżonej stawki. Potencjalna podwyżka VAT do stawki podstawowej 23 % spowoduje drastyczny wzrost cen na produkty medyczne. Zmiana ta w największym stopniu dotknie lekarzy prowadzących własną działalność gospodarczą. Wyższe koszty sprzętu medycznego to także problem dla szpitali, sanatoriów oraz przychodni, także niepublicznych.

Należy prognozować, iż Europejski Trybunał Sprawiedliwości wyda wyrok w sprawie stosowanej stawki w 2015 roku. Szanse na zajęcie przez Trybunał Sprawiedliwości przychylnego dla Polski stanowiska nie są duże. W przypadku przegranej następnym krokiem będzie prawdopodobnie zmiana przepisów prawa podatkowego i podwyżka stawki VAT na wyroby medyczne do 23 %. Jednakże aż do czasu zmiany przepisów obowiązująca stawka na wyroby medyczne wynosi 8 %.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 60

W branży prawniczej kształcenie jest ustawiczne. Po pewnym czasie wchodzi w krew jak oddychanie. Na rynku jest sporo firm, które dają w tym zakresie wsparcie. W gronie tych renomowanych trwa od lat RB Akademia.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Posurfujemy po KRS i dostaniemy PSA dopiero w 2021 r. – wejście w życie elektronicznego postępowania przed KRS i Pr… https://t.co/kC9G6u6epA
18hreply
RB__Poland E-fakturowanie - kolejny pomysł na uszczelnienie systemu VAT I kolejny obowiązek dla przedsiębiorców... https://t.co/fSIMK7Y7Vn
RB__Poland Kolejna autorka wygrywa proces o smog. Być może precedens wymusi w końcu działania, na których skorzystamy wszyscy.… https://t.co/WmEg8mYRTQ