piątek, 22 czerwiec 2018 23:21

Odliczenie VAT od samochodów typu bankowóz na podstawie orzeczenia - I FSK 257/13

W dniu 25 marca 2014 r. zapadł pierwszy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego o sygn. I FSK 257/13 rozstrzygający kwestię możliwości odliczenia przez podatników pełnej kwoty VAT od samochodów typu bankowóz. NSA w przedmiotowym wyroku zaznaczył, iż odliczenie pełnej kwoty VAT od bankowozów uzależnione jest od tego do jakich celów ten należący do kategorii specjalnych samochodów pojazd będzie wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej.

 

Bankowóz jako pojazd specjalny nie zostaje objęty owym ograniczeniem, jednakże należy zauważyć, iż wszystko uzależnione jest od tego do jakich czynności użytkowany będzie w działalności.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez skarżącą wynikało, że planowała ona zakup lub wzięcie w leasing bankowozu oraz co za tym idzie chciała odliczyć VAT w pełnej wysokości z faktury jego nabycia bądź z tytułu opłacanych rat leasingowych. Problem polega jednak na tym, iż podatniczka prowadzi firmę budowlaną, a samochód miałby służyć jedynie do przewozu gotówki na wypłatę wynagrodzeń dla pracowników czy zapłatę dla kontrahentów.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku poparł decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, który wydał w tej sprawie indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego, w której to opowiedział się przeciw możliwości odliczenia VAT w pełnym zakresie, wskazując, że w zaistniałej sytuacji podatniczkę obowiązywać będą ustawowe limity związane z odliczeniem VAT. Chodzi tu o limity takie same jak dla wszystkich przedsiębiorców, którzy wykorzystują do swojej działalności samochody osobowe bądź inne pojazdy do 3,5 ton. Zgodnie z powyższą regulacją przedsiębiorca może więc odliczyć maksymalnie 60 % kwoty VAT naliczonego, wynikającego z faktury zakupu czy z tytułu rat leasingowych. Kwota ta nie może jednak przekraczać wysokości 6.000 złotych.

Bankowóz jako pojazd specjalny nie zostaje objęty owym ograniczeniem, jednakże należy zauważyć, iż wszystko uzależnione jest od tego do jakich czynności użytkowany będzie w działalności. Jeżeli przedsiębiorca wykorzystuje samochód typu bankowóz faktycznie do transportowania gotówki i to jest przedmiotem działalności, problem nie powstaje. W takiej sytuacji podatnik ma prawo odliczenia VAT od faktury zakupowej lub opłat leasingowych w pełnej wysokości.

Inaczej przedstawia się sytuacja, gdy przedsiębiorca zakupi lub leasinguje bankowóz z myślą odliczenia VAT w pełnej jego wysokości, ale prowadzona przez niego działalność gospodarcza nie jest związana z np.: transportem pieniędzy zgodnie z przeznaczeniem tego typu samochodu. Wówczas podatnik nie może liczyć na możliwość pełnego odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu tego typu pojazdu i musi dostosować się do wspomnianych już wcześniej ustawowych limitów, co wyraźnie podkreślił Naczelny Sąd Administracyjny w omawianym wyroku.

Podsumowując powyższe należy pamiętać, iż wyłączenie z ograniczeń pojazdów specjalnych wcale nie jest równoznaczne z tym, że każdy podmiot zarejestrowany jako podatnik VAT czynny będzie uprawniony do odliczenia pełnego podatku naliczonego z tytułu zakupu lub ponoszonych opłat z tytułu umowy leasingu bankowozu. Jeżeli pojazd ten nie jest i nie będzie wykorzystywany zgodnie z jego przeznaczeniem do czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT przez podatnika nie może on skorzystać z pełnego odliczenia.

Komentowany wyrok należy uznać za niekorzystny dla przedsiębiorców, którzy liczyli na to, że Naczelny Sąd Administracyjny przyzna im rację wskazując, że stanowisko organów jest nieprawidłowe.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

O Russell Bedford

broszura rb 2020

Witamy

w gronie niezależnych księgowych, audytorów, doradców podatkowych i konsultantów biznesowych, zrzeszonych w sieci Russell Bedford International. Od ponad 35 lat światowa sieć firm konsultingowych Russell Bedford International zapewnia wiedzę finansową i doradztwo biznesowe podmiotom na wielu różnych rynkach i branżach w każdym zakątku świata.

Pobierz broszurę Russell Bedford

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Ulga termomodernizacyjna nie jest dla wszystkich - Russell Bedford https://t.co/qIxGp9i0eA
41mreply
RB__Poland @LeszekDutkiewi1 o najnowszym o rozstrzygnięciu w sprawie opinii zabezpieczającej – po ponad 3 latach wnioskodawca… https://t.co/LV09SxjNXx
19hreply
RB__Poland Polska w pierwszej dziesiątce krajów naruszających RODO - Russell Bedford https://t.co/VayaNPjkrW
RB__Poland Samochód kupiony za gotówkę nie może być kosztem - Russell Bedford https://t.co/RVYzKtIvSQ