piątek, 22 czerwiec 2018 09:36

Nowe rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur

9 grudnia 2013 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur (Dz. U. poz. 1485).

 Rozporządzenie wykonawcze jest ściśle związane z nowelizacją przepisów dotyczących fakturowania, a konkretnie art.  106o – 106q ustawy o VAT i określa:

  • przypadki, w których faktury mogą zawierać zakres danych węższy niż w ustawie o VAT (art. 106e) oraz zakres tych danych,
  • inny niż określony w art. 31a ust. 1 ustawy o VAT sposób przeliczania wykazywanych na fakturach kwot w walutach obcych, stosowanych do określenia podstawy opodatkowania oraz
  • późniejsze niż określone w art. 106i ustawy o VAT terminy wystawiania faktur.

Przewidziana możliwość zamieszczenia na fakturze węższego zakresu danych dotyczyfaktur dokumentujących dostawę towarów lub świadczenie usług zwolnionych od podatku, a także dokumentujących przejazd autostradą płatną lub przejazd na odległość nie mniejszą niż 50 km, wystawiana w formie biletu jednorazowego przez podatników uprawnionych do świadczenia usług polegających na przewozie osób: kolejami normalnotorowymi, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami oraz świadczenie usług w zakresie kontroli i nadzoru ruchu lotniczego, za które pobierane są opłaty trasowe, z wyjątkiem usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 0%.

Ponadto Minister Finansów w uzasadnieniu do nowego rozporządzenia wyjaśnił, że poza danymi obowiązkowymi, każda fakturamoże zawierać również inne informacje, gdyż przepisy dotyczące zasad wystawiania faktur dla potrzeb podatku od towarów i usług  nie stoją na przeszkodzie umieszczaniu w fakturze dodatkowych danych, jeśli nie powodują one nieczytelności danych obligatoryjnych.

Sposoby innego przeliczania wskazanych na fakturach kwot w walutach obcych określono w rozdziale 3 rozporządzenia i dotyczą świadczenia usług w zakresie kontroli i nadzoru ruchu lotniczego oraz usług wstępu na imprezy masowe w rozumieniu ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych.

W przypadku usług w zakresie kontroli i nadzoru ruchu lotniczego, za które pobierane są opłaty trasowe, fakturę, powinno się wystawić nie później niż 28. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonano tę usługę.

Rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2014 roku.

Masz pytanie z zakresu podatków?

rafal dabrowski1

Warszawa

Rafał Dąbrowski

Kierownik Deparamentu Podatków
tel: 22 276 61 84
email: rafal.dabrowski@russellbedford.pl

rafal dabrowski1

Katowice

Leszek Dukiewicz

Dyrektor biura w Katowicach
tel: 32 73 13 420
email: leszek.dutkiewicz@russellbedford.pl

Kariera

Chcesz rozpocząć karierę w dynamicznej międzynarodowej, prężnie rozwijającej się organizacji, stawiasz na rozwój zawodowy, sukces i karierę – prześlij do nas swoją aplikację, nie omijamy żadnego życiorysu!

Aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami

Biuro prasowe

Prawo do publikacji możliwe jest po skontaktowaniu się z naszym działem PR.

Zapraszamy do zamawiania komentarzy. Nasi eksperci udzielają wypowiedzi m.in. dla magazynu Forbes, dla Pulsu Biznesu, dla Gazety Finansowej i Rzeczpospolitej. Pozostajemy do Waszej dyspozycji.

 

więcej

RB Magazine

RB Magazine numer 55

Tematy na czasie to split payment, raportowanie MDR, nowa matryca stawek VAT. Zmianom przyglądamy się na bieżąco na naszym portalu i w mediach społecznościowych. W magazynie podsumowujemy najważniejsze z nich, a także zwracamy uwagę na takie, które są równie ważne, ale niekoniecznie „medialne”.

Pobierz najnowszy RB Magazine

 

Facebook

Twitter

RB__Poland Andrzej Dmowski dla TVN24 o mikrorachunkach - Russell Bedford Poland https://t.co/XQP37S4X6B
RB__Poland Russell Bedford w finale konkursu „Network of the Year” - Russell Bedford Poland https://t.co/j2UPWSyBYB
RB__Poland Zapraszamy na wyjątkowe śniadanie podatkowe z Belgijską Izbą Biznesu - Russell Bedford Poland https://t.co/TFGcpqEmac
RB__Poland Uzyskanie zgody organu spółki na dokonanie czynności prawnej przez spółkę jest również w interesie kontrahenta - Ru… https://t.co/RB8RGXVIQq